5 روز برای ترمیم پایه برق منهدم شده در کابل | خبرنامه
برشنا: ترمیم پایه برق منهدم شده در کابل 5 روز زمان و 300 هزار دالر هزینه می برد

بازتاب خبرهای 8 ثور 1399

Image Title
۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

برشنا: ترمیم پایه برق منهدم شده در کابل 5 روز زمان و 300 هزار دالر هزینه می برد

مسوولان در شرکت برشنا می‌گویند که ترمیم پایه برق منهدم شده در ولسوالی میربچه‌کوت کابل، 5 روز زمان و 300 هزار دالر هزینه می برد.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا امروز دوشنبه (8ثور) در یک پیام ویدیویی می گوید که کار ترمیم پایه لین برق وارداتی ازبکستان به کابل، که ساعت 9:30 شب گذشته از سوی افراد ناشناس در روستای “میرزاخیل” ولسوالی میربچه‌کوت ولایت کابل منهدم شده، آغاز شده است.

توحیدی افزود، سه تیم به صورت هم‌زمان برای ترمیم پایه‌ منهدم شده کار می‌کنند و قرار است تا پنج روز آینده این پایه ترمیم شود.

خبرنامه

ترمیم پایه برق منهدم شده در کابل

او تاکید کرد که با انهدام این پایه، برق وارداتی به کابل و ولایت‌های ننگرهار، خوست، لغمان، غزنی، لوگر، میدان‌وردک و پکتیا قطع شده است.

سخنگوی شرکت برشنا خاطرنشان کرد که پایه‌ منهدم شده 340 مگاوات برق وارداتی را به کابل انتقال می‌داد که با انهدام آن، شهر کابل از برق وارداتی محروم شده است.

به گفته او، هزینه ترمیم این پایه برق 300 هزار دالر امریکایی و خسارات جانبی آن به طور غیرمستقیم میلیون‌ها دالر است.

توحیدی می افزاید  شب گذشته برق بخشی از شهر کابل با استفاده از منابع آبی تأمین شده و نیز تا امشب کوشش می‌شود 100 مگاوات برق را به طور موقت از این پایه وصل و در دو روز آینده 150 مگاوات دیگر وصل شود.

۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

کمیسیون تدارکات ملی پیشنهاد تهیه ۵۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی را منظور کرد

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که پشنهاد ۴۸ مورد تدارکاتی به شمول تدارک ۵۰۰ عدد دستگاه تنفس مصنوعی “وینتلاتور” و تخصیص ۳۱۳ میلیون افغانی برای ترمیم و اعمار مراکز صحی، منظور شده است.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در جلسه کمیسیون تدارکات ملی که قبل از ظهر امروز(دوشنبه، ۸ثور) در ارگ برگزار گردید، ۴۹ مورد تدارکاتی به بحث و بررسی گرفته شد که در نتیجه ۴۸ مورد آن به ارزش بیش از ۱۲.۵ میلیارد افغانی از سوی این کمیسیون منظور شده است.

photo_2020-04-27_18-10-51

کمیسیون تدارکات ملی قرارداد پروژه تهیه و تدارک ۵۰۰ عدد وینتلاتور و درخواست منظوری مستقیم کیت های تشخیصی و مواد مصرفی COVID-19 از طریق وزارت صحت عامه را نیز مورد بررسی و منظور کرده است.

در اعلامیه ارگ هم‌چنان آمده است که کمیسیون تدارکات ملی در رابطه به دو قرارداد شامل پروژه بازسازی قصر جبل السراج و پروژه بازسازی قصر بالا باغ پغمان تصمیم گرفته تا پول این پروژه ها که بیش از ۳۱۳ میلیون افغانی می شود، به ترمیم و اعمار شفاخانه ها و مراکز صحی در کشور اختصاص داده شود.

۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

شورای امنیت: عوامل اساسی تلفات غیرنظامیان، طالبان و گروه‌های تروریستی هستند

دفتر شورای امنیت ملی در واکنش به گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” می‌گوید، عامل اصلی تلفات غیرنظامیان؛ طالبان و گروه‌های تروریستی هستند.

شورای امنیت ملی امروز دوشنبه (8ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که گزارش یوناما در رابطه به تلفات غیرنظامیان را در جریان سه ماه اول سال روان میلادی دریافت و مشاهده کرده است.

در این اعلامیه آمده که در این گزارش ارقام تلفات غیرنظامیان در اثر جنگ، تکان دهنده و قابل تامل جدی است. این گزارش بیشتر این واقعیت را برملا می کند که برای حفاظت از زندگی غیرنظامیان نیاز جدی به آتش‌بس سرتاسری و دوام‌دار است.

office of security council

 شورای امنیت ملی تاکید کرده است: “عوامل اساسی تلفات ملکی، حملات طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، انفجار ماین‌های کنار جاده، انجام حملات انتحاری در مناطق مزدحم و استفاده از خانه‌های مردم ملکی و سایر تاسیسات عام‌المنفعه هم‌چون سنگر جنگ، محسوب می‌شود.”

به گفته این شورا، اولویت اساسی دولت حفاظت از غیرنظامیان است و تلفات غیرنظامیان قابل قبول نیست.

این در حالی است که یوناما امروز در گزارش خود پیرامون تلفات غیرنظامیان در سه ماه اول سال 2020 میلادی، از افزایش این تلفات ابراز نگرانی کرده، گفته که در این بازه زمانی، یک هزار و 293 غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

حالت دفاع فعال؛ ۲۱ شورشی طالب در فاریاب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع کشور می‌گوید که حملات طالبان در فاریاب با ۲۱ کشته و زخمی عقب زده شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در یک خبرنامه گفته است که شب گذشته(یک‌شنبه، ۷ثور) هراس افگنان طالب بر موقعیت نیروهای امنیتی و مرکز ولسوالی های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب ولایت فاریاب حمله نمودند.

photo_2020-04-27_16-56-00

بر اساس این خبرنامه، نیروهای مستقر در این ولسوالی ها در چارچوب حالت دفاع فعال، حملات طالبان را با تلفات سنگین عقب زدند.

این حمله ها ساعت ۹ شب آغاز و پس از چند ساعت درگیری، سرانجام یک سرگروه طالبان به نام “حاجی غلام علی” مشهور به “ملا اکه”، با ۷ تن دیگر از اعضای این گروه کشته و ۱۳ شورشی دیگر زخمی شدد.

وزارت دفاع تأکید کرده که این حمله طالبان با شکست مواجه شده است.

همچنان در این درگیری‌ها، چهار تن از نیروهای امنیتی مجروح گردیدند.

۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: گروه طالبان بیش از ۸ غیرنظامی را در یک هفته کشته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که گروه طالبان ۸ غیرنظامی و یک خانواده را از اوایل ماه ثور تاکنون کشته‌ است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (دوشنبه، ۸ثور) در یک خبرنامه گفته است که یافته‌هایش نشان می‌دهد گروه طالبان در تاریخ دوم ثور با شلیک‌های هاوان در قریه “قولبرس” شهر تالقان، مرکز ولایت تخار و در ششم ثور در قریه “خان‌آباد” ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ، در مجموع شش غیرنظامی به شمول زنان و کودکان را کشته‌ است.

خبرنامه

کشته شدن 8 غیر نظامی توسط طالبان

همچنان بر اساس یافته‌های این کمیسیون، گروه طالبان دو فراری از منزل را در ولایت غور، و یک خانواده‌ را در مسیر شاهراه کابل – پلخمری تیرباران کرده‌ است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت خواسته که با پیگرد جدی عاملان این جنایت‌ها، عدالت را بر آن‌ها اجرا کند.

۸ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دستگیری یک گروه 8 نفری در پیوند به همکاری با داعش در ننگرهار

وزارت امورداخله اعلام کرده که یک گروه ۸ نفری به ارتکاب همکاری با گروه تروریستی داعش در ننگرهار دستگیر شده است.

وزارت داخله با نشر یک خبرنامه تصریح کرده است که روز گذشته (یک‌شنبه، ۷ثور)، نیروهای قطعات خاص پولیس، عملیات ضد تروریستی را در قریه “اسلام پور” ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار انجام دادند که در نتیجه آن، یک گروه ۸ نفری که با گروه تروریستی داعش همکاری داشت، دستگیر شده است.

خبرنامه

دستگیری یک گروه 8 نفری در پیوند به هم‌کاری با داعش

به گفته این وزارت، از  این گروه، یک کلاشینکوف، یک تفنگچه و مقداری مهمات نیز به دست آمده است.