بررسی اوضاع امنیتی شمال و شمال شرق؛ اسدالله خالد به بلخ رفت |
بررسی اوضاع امنیتی شمال و شمال شرق؛ اسدالله خالد به بلخ رفت

بازتاب خبرهای 7 ثور 1399

Image Title
۷ / ثور ۱۳۹۹

بررسی اوضاع امنیتی شمال و شمال شرق؛ اسدالله خالد به بلخ رفت

ارتش در شمال کشور اعلام کرده که اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع به ولایت بلخ رسیده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته است که اسدالله خالد امروز یک شنبه (۷ثور) به ولایت بلخ رسیده است.

photo_2020-04-26_17-38-14

این قول اردو افزوده که اسدالله خالد در صحبت با رسانه ها در روضه شریف، هدف از سفرش را بررسی اوضاع امنیتی شمال و شمال شرق کشور عنوان کرده است.

این سفر سرپرست وزارت دفاع در حالی به بلخ صورت گرفته که در این اواخر حملات طالبان در شمال کشور به شدت افزایش یافته است.

۷ / ثور ۱۳۹۹

انتشار لیست 10 نفره قاچاقبران مواد مخدر زیر پیگرد توسط وزارت داخله/ مردم در شناسایی قاچاقبران همکاری کنند

مسوولان در وزارت داخله با انتشار یک لیست ۱۰ نفری قاچاقبران مواد مخدر زیر پیگرد، از مردم می خواهد در شناسایی این افراد با پولیس همکاری کنند.

محمد هاشم اورتاق، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت امورداخله امروز یک شنبه (۷ثور) در یک نشست خبری، یک لیست ۱۰ نفری قاچاقبران مواد مخدر را که زیر پیگرد پولیس قرار دارند، در اختیار رسانه‌ها قرار داد و از مردم خواست در شناسایی این افراد با پولیس همکاری کنند.

اورتاق افزود، عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر علیه قاچاقبران و کارخانه‌های مواد مخدر در یک سال اخیر در مقایسه با سال‌های گذشته، افزایش داشته است.

photo_2020-04-26_16-49-36

از سویی  نجیب الله احمدی، رییس سروی معینیت مبارزه با مواد مخدر در این نشست خبری گفت، در یک سال گذشته ۲۳ تن قاچاقبران بزرگ مواد مخدر، ۶۸ موظف خدمات عامه، ۹۶ زن، ۹ کودک و ۸ شهروند خارجی، در پیوند به قضایای مواد مخدر، از سوی پولیس مبارزه با مواد مخدر بازداشت شده اند.

احمدی تصریح کرد که در سال گذشته نزدیک به ۱۱۷۰ تن مواد مخدر کشف و ضبط شده که این رقم ۹ برابر افزایش را نسبت به سال‌های قبل نشان می دهد.

او اضافه کرد  در یک سال گذشته ۹۶ لابراتوار مواد مخدر تخریب شده و نیز نزدیک به ۱ میلیون دالر پول نقد، ۶۰۴ واسطه نقلیه و ۴۵۵ میل سلاح قاچاقبران به دست پولیس افتاده است.

۷ / ثور ۱۳۹۹

کشته شدن چهار نیروی امنیتی در حمله طالبان در لوگر

مقامهای محلی در ولایت لوگر تایید کرده‌اند که چهار نیروی امنیتی در یک حمله طالبان در این ولایت کشته شدند.

  دفتر والی لوگر امروز یک شنبه (۷ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که گروه طالبان شب گذشته بر یک پاسگاه امنیتی در منطقه سنگ مرمر ولسوالی برکی برک این ولایت حمله کرده است.

logar

در این خبرنامه آمده است که در این درگیری ۷ جنگجوی طالب کشته شده‌اند.

دفتر والی لوگر سقوط این پاسگاه امنیتی به دست طالبان را رد کرده، اما کشته شدن چهار نیروی امنیتی را تایید کرده است.

۷ / ثور ۱۳۹۹

واکنش ریاست جمهوری به اعلامیه طالبان؛ حکومت اقدامات لازم برای صلح را انجام داده است!

ریاست جمهوری در واکنش به اعلامیه طالبان مبنی بر رد آتش بس، کاهش خشونت و ایجاد موانع برای صلح می گوید که حکومت تمام اقدامات لازم به شمول ایجاد تیم مذاکره کننده برای گفتگوهای مستقیم و رهایی بخشی از زندانیان طالب را عملی کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز یک شنبه (۷ثور) در یک  رشته توییت  تأکید کرده است: “‏دولت افغانستان به هدف قطع جنگ و تامین صلح در کشور، به پیشنهاد کاهش خشونت‌ها و ‌آغاز گفتگوهای صلح با جانب طالبان لبیک گفت و تمام اقدامات لازم به شمول ایجاد تیم مذاکره کننده برای آغاز گفتگوهای مستقیم و صدور فرمان رهایی بخشی از جنگجویان طالب را عملی ساخت.”

sediq sediqi

صدیقی افزوده که ‏افزایش حمله های اخیر طالبان بر مردم و نیروهای امنیتی نشان می دهد که طالبان نه تنها به کاهش خشونت‌ها پایبند نیست، بلکه به خشونت‌های خود در برابر مردم و دولت افغانستان ادامه می‌دهد.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرده که ‏با وجود درخواست‌های مکرر دولت، علما، سازمان کشورهای اسلامی، سازمان ملل، امریکا، ناتو و اتحادیه اروپا برای تامین آتش بس در ماه رمضان، طالبان هم‌چنان بر جنگ تاکید دارد.

این اظهارات سخنگوی ریاست جمهوری در حالی مطرح می شود که گروه طالبان امروز با نشر یک اعلامیه، ضمن رد آتش بس و کاهش خشونت ها، حکومت را به ایجاد موانع و بهانه جویی برای عدم رهایی زندانیان این گروه متهم کرده است.

۷ / ثور ۱۳۹۹

جلوگیری از یک حمله موتر بمب بر نیروهای امنیتی در مرکز ولایت غزنی

مسوولان امنیتی  ولایت غزنی می‌گویند  از یک حمله موتر بمب بر نیروهای امنیتی مستقر در مرکز این ولایت جلوگیری شده است.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس غزنی در یک خبرنامه گفته است: “حوالی ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح امروز (یک‌شنبه، ۷ثور) طالبان می‌خواستند با استفاده از یک عراده موتر مملو از مواد انفجاری و مجهز با سلاح های سبک و سنگین، پرسونل مستقر در قریه آرزو، مرکز ولایت غزنی را مورد حملات انفجاری و تروریستی قرار دهند”.

ghazni

بر اساس این خبرنامه، طالبان قبل از رسیدن به مقصد، با کمین نیروهای امنیتی مواجه می‌شوند. در این درگیری موتر بمب طالبان منفجر شده و یک شورشی طالب کشته می‌شود.

هم‌چنان به گفته پولیس غزنی، در این درگیری یک عراده موتر نوع فلدر همراه با یک توپ ۸۲ میلی متری، یک توپ ۷۵ میلی متری و سه سلاح کلاشینکوف روسی کاملا تخریب شده است.