ثبت 133 مورد تازه؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و 463 تن رسید |
ثبت ۱۳۳ مورد تازه؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و ۴۶۳ تن رسید

بازتاب خبرهای 6 ثور 1399

Image Title
۶ / ثور ۱۳۹۹

ثبت ۱۳۳ مورد تازه؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و ۴۶۳ تن رسید

مسوولان در وزارت صحت عامه می گویند، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۳ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شده است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت عامه امروز شنبه (۶ثور) در یک نشست خبری گفت که ۱۳۳ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شامل ۲۵ مورد در هرات، ۲۱ مورد در بلخ، ۲۰ مورد در قندهار، ۱۶ مورد در کابل، ۷ مورد در نیمروز و ۷ مورد دیگر در سمنگان، سه مورد هر یک از ولایت‌های زابل، کاپیسا، لوگر و تخار، دو مورد در هر یک از ولایت‌های غور، بامیان، ارزگان و همچنان یک مورد در هر یک از ولایت های بغلان، میدان‌وردک، هملند و پروان روی داده است.

coronavirus

مایار افزود، با ثبت این موارد تازه، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر کشور به یک هزار و ۴۶۳ نفر ‌رسیده است.

 سخن‌گوی وزارت صحت تاکید کرد که همچنین در ۲۴ ساعت گذشته چهار فرد مبتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند که با این حساب شمار مجموعی جان باختگان این ویروس در افغانستان به ۴۷ تن رسیده است.

او در عین حال اضافه کرد ‏که مشکل کمبود ابزار استخراج “آر ان ای” حل شده است.ش

۶ / ثور ۱۳۹۹

سوءتفاهم میان نیروهای ارتش و پولیس در قندز، جان یک سرباز ارتش را گرفت

مقام های ارتش در شمال شرق تایید می کنند که در نتیجه سوءتفاهم و تیراندازی میان پولیس و ارتش در قندز، یک سرباز ارتش کشته شده است.

عبدالهادی جمال، سخنگوی قول اردوی ۲۱۷ پامیر به خبرنامه گفت: “یک سوءتفاهم میان یک سرباز اردوی ملی که با لباس شخصی بوده، در قسمت اول باعث مشاجره لفظی می شود و پس از آن، دو طرف دست به شلیک می زنند.”

جمال افزود، در این درگیری که حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه(۶ثور) رخ داده، این سرباز ارتش ابتدا زخمی و در اثر خونریزی، جان باخته است.

شهر-کندز

سخنگوی قول اردوی پامیر تاکید کرد که این رویداد توسط یک هیئت از دو طرف بررسی شده و مشکل، چندان جدی نبوده است.

از سویی هم هجرت الله اکبری، سخنگوی پولیس قندز به رسانه ها گفته است، این رویداد در ساحه “عرض‌بیگی” از مربوطات حوزه چهارم شهر قندز رخ داده و هر دو جناح درگیر بازداشت شده اند.

اکبری افزوده، در این رویداد، دو سرباز پولیس نیز در اثر لت و کوب زخمی شده اند.

۶ / ثور ۱۳۹۹

بعد از این؛ پولیس کابل «حق فیر» بر جنایت کاران و مجرمین سازمان یافته را دارد

مسوولان امنیتی کابل می‌گویند که پولیس کابل بعد از این حق تیراندازی(حق فیر) بر جنایت کاران، مجرمین سازمان یافته و جرم‌هایی که باعث برهم خوردن آرامش و امنیت شهروندان پایتخت می‌گردد، را دارد.

photo_2020-04-25_17-30-26

براساس اعلامیه فرماندهی نیروهای مشترک ولایت کابل در پیوند به برخورد با مجرمین و جنایت پیشگان که امروز(شنبه،۶ثور) نشر شده، امان الله واحدی، فرمانده این نیروها هدایت داده که “پولیس کابل بعد از این حق فیر را بالای جنایتکاران و مجرمین سازمان یافته که در جرایم سازمان یافته چون اختطاف، سرقت‌های مسلحانه، جرایم تروریستی، باج‌گیری، قاچاق مواد مخدر و سایر جرم‌هایی که باعث برهم خوردن آرامش و امنیت شهروندان با عزت پایتخت می گردد، دارد.”

 فرمانده نیروهای مشترک ولایت کابل همچنین به تمام نیروهای امنیتی کابل هدایت داده که وظایف خویش را مطابق قانون اجرا نموده و در صورت تخطی از امر و سوءاستفاده از صلاحیت‌ها؛  مورد بازپرسی قرار گرفته، به بخش‌های عدلی و قضایی کشور معرفی خواهند شد.

۶ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ مراسم نماز و نیایش ماه رمضان در امریکا به صورت آنلاین انجام می‌شود

با بسته بودن مساجد در امریکا در ماه رمضان به دلیل شرایط اضطراری ناشی از ویروس کرونا، نمازها و نیایش‌های ویژه این ماه در برخی مناطق به صورت آنلاین انجام می‌شود.

به گزارش ایستگاه رادیویی محلی «دبلیو‌تی‌اُ‌پی»، رضوان جاکا، رئیس شورای انجمن‌های مسلمانان کل منطقه “دالس” در “استرلینگ” ویرجینیا، که یکی از بزرگترین مساجد منطقه است، به این ایستگاه رادیویی گفت: «همه ما در فضای مجازی هستیم و فاصله‌گیری اجتماعی را رعایت می‌کنیم تا همه ایمن و سلامت باشند.»

photo_2020-04-25_15-42-15

طبق این گزارش، مرکز اصلی جامعه مسلمانان کل منطقه دالس، و یازده شعبه و مراکز وابسته به آن، از روز ۱۲ مارچ تعطیل شده‌اند و همه برنامه‌ها، نمازها، و مراسم نیایش به صورت آنلاین از طریق کنفرانس ویدئویی دیجیتال انجام می‌شود.

جاکا گفت: «مردم هنوز دلتنگ حضور در مساجد و یا در رویدادهای مختلف هستند. اما فعلا ما توصیه می‌کنیم که صبر داشته باشند و دعا کنند.» او گفت: «ما تلاوت آنلاین قرآن را آغاز خواهیم کرد، و روشن است که مردم نیز خواهند توانست روزه‌شان را در خانه افطار کنند».

۶ / ثور ۱۳۹۹

شورای امنیت: پس از توافق صلح روزانه 15 غیرنظامی در حملات طالبان کشته و زخمی شده اند

سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید که طالبان پس از امضای توافق نامه صلح با امریکا، حملات شان را افزایش داده و حداقل ۱۵ غیرنظامی روزانه در این حملات طالبان کشته و زخمی شده اند.

جاوید فیصل امروز شنبه(۶ثور) در یک نشست خبری گفت، پس از امضای توافق‌نامه صلح طالبان، این گروه دو هزار و ۸۰۴ حمله در برابر نیروهای افغانستان انجام داده‌ است.

او افزود، در این حملات ۷۸۹ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

jawid faisal

سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرد که پس از امضای توافق صلح، بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ طالب در دفع حمله طالبان از سوی نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

وی خاطرنشان کرد که تنها در یک هفته‌ گذشته، ۳۰۹ طالب در درگیری با نیروهای امنیتی و دفاعی کشته و ۲۱۰ تن دیگر زخمی شده اند.

 او با اشاره به روند صلح گفت با وجو حملات طالبان حکومت برای پیشرفت در پروسه‌ی صلح، متعهد است و طالبان باید از این فرصت استفاده کنند.

فیصل با اشاره به آزادی زندانیان طالب افزود: “زندانیانی که تعهد به عدم بازگشت به جنگ داشته باشند، مسن باشند، حبس باقی‌مانده‌ شان کم باشد و کسانی که برای امنیت ملی ما و شرکای ما خطر نباشند، آزاد می‌شوند؛ اما کسانی که برای امنیت ما خطرناک باشند، آزاد نمی‌شوند.” این در حالی است که تاکنون ۵۵۰ زندانی طالب از سوی حکومت و ۶۱ زندانی دولتی از سوی طالبان آزاد شده اند. همچنین گروه طالبان درخواست آتش‌بس برای مبارزه با ویروس کرونا را رد کرده است.

۶ / ثور ۱۳۹۹

آزمایش موفقیت‌آمیز واکسین ویروس کرونا در چین

بر اساس گزارش ها آزمایش واکسین کرونا در چین نتیجه مثبت داده است.

رسانه ها امروز شنبه (۶ثور) به نقل از دانشمندان چینی گزارش داده اند که آزمایش نوعی از واکسین کرونا روی بدن میمون‌ها (شادی) در این کشور، نتایج قابل قبولی داشته است.

براساس این گزارش، شماری از داکتران چینی نیز گفته اند که این واکسین می‌تواند ویروس کرونا را درمان کند.

این واکسین در چین پس از آن ساخته شده که کمیسیون بهداشت این کشور گفته است که شمار بیماران وخیم در شهر ووهان که مرکز ظهور ویروس کرونا بود‌، سرانجام به صفر رسیده است.

vaccine

آنان همچنان کاهش شمار بیماران وخیم مبتلا به ویروس کرونا را یک پیروزی خوانده اند.

چین پس از آن اعلان کرده است که آزمایش ساخت واکسین کرونا موفقیت‌آمیز بوده‌است. این ویروس برای نخستین بار حدود پنج ماه قبل در شهر ووهان چین ظهور کرد. تاکنون نزدیک به دو و نیم میلیون تن در جهان به این ویروس مبتلا شده و بیش از صد هزار تن در نتیجه آن جان باخته اند.

در افغانستان نیز  تاکنون یک هزار و ۴۶۳ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند که از آن میان ۴۷ تن جان باخته و ۲۰۶ تن نیز بهبود یافته اند.

گفتنی است هم‌اکنون بیش از ۶۰ واکسین ویروس کرونا در جهان در حال آزمایش است.