پیام رمضانی اشرف غنی؛ طالبان به صدای صلح و آتش‌بس لبیک بگوید! | خبرنامه
پیام رمضانی اشرف غنی؛ طالبان به صدای صلح و آتش‌بس لبیک بگوید!

بازتاب خبرهای 4 ثور 1399

Image Title
۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

پیام رمضانی اشرف غنی؛ طالبان به صدای صلح و آتش‌بس لبیک بگوید!

رییس جمهور غنی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گفته است که خواست حکومت از طالبان در این وضعیت حساس که کرونا در سرتاسر کشور شیوع پیدا کرده، این است که به حرمت ماه مبارک رمضان، به صدای صلح و آتش بس لبیک بگوید.

اشرف غنی در پیامی که امروز(پنج‌شنبه، ۴ ثور) به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان منتشر شده، از طالبان خواسته به حرمت ماه مبارک رمضان، از خشونت علیه مردم مسلمان افغانستان دست بردارند و به زندگی مسالمت‌آمیز رو بیاورند.

ghani

وی در عین حال خاطرنشان کرده است: “فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، همزمان با شیوع بیماری فوق العاده ساری کرونا واقع شده است. توقع دارم که هموطنان مومن و مسلمان کشور با رعایت توصیه های علمای کشور و وزارت صحت عامه، عبادات خود را انجام دهند”.

توقع می‌رود فردا جمعه(5 ثور) یا روز شنبه آینده(6 ثور)، روز اول ماه مبارک رمضان در کشورهای مختلف اسلامی باشد.

۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی قیصار ولایت فاریاب کشته شد

مسوولان امنیتی فاریاب می‌گویند که ۱۵ شورشی طالب به شمول ولسوال نام نهاد این گروه برای ولسوالی قیصار در این ولایت کشته شدند.

غیب الله سادات، فرمانده پولیس فاریاب با بیان این خبر گفته است: “حوالی ساعت ۷ صبح امروز(پنج‌شنبه،۴ثور) بر اثر عملیات نیروهای امنیتی و قوای هوایی کشور در قریه کوهی ولسوالی قیصار، یک قرارگاه طالبان و چهار پوسته تخریب شده است”.

faryab

به گفته او، در این عملیات ۱۵ شورشی طالب به شمول “شیخ صمد” فرزند “مجید پهلوان”، ولسوالی نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی قیصار، دو سرگروه طالبان به نام “قاری نادم بابری” و “ملا صاحب خان بابری” کشته شده‌ و دو شورشی دیگر زخمی شدند.

فرمانده پولیس فاریاب افزوده است که ۱۰ موترسایکل و یک اسیر طالبان با چندین میل سلاح های مختلف به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

همچنان در این عملیات ۳ تن از نیروهای امنیتی زخمی و یک سرباز دیگر کشته شده است.

۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

55 زندانی طالب از 9 زندان رها شدند

شورای امنیت ملی می گوید که 55 زندانی دیگر طالبان از زندان های 9 ولایت آزاد شده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت امروز پنج شنبه(4ثور) در توییتی گفته است که بر اساس فرمان ریاست جمهوری، 55 زندانی دگیر طالبان روز گذشته از زندان ولایت های پکتیا، لوگر، بدخشان، جوزجان، غزنی، بغلان، خوست، پکتیکا و میدان وردک آزاد شدند.

taliban1

فیصل افزوده، این زندانیان به عنوان بخشی از تلاش های حکومت برای پیشبرد روند صلح و مبارزه با ویروس کرونا آزاد شده اند.

با آزادی این زندانیان، شمار زندانیان رها شده طالب به 487 تن رسیده است.

گروه طالبان تاکنون 61 زندانی حکومت را آزاد کرده است.

۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

لغزش کوه در کابل؛ ده‌ها منزل مسکونی تخریب شده است

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می گوید، در اثر لغزش کوه در کابل ده‌ها منزل مسکونی تخریب و بیش از 20 منزل مسکونی دیگر در تهدید جدی قرار گرفته است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث امروز پنج شنبه(4ثور) در یک خبرنامه گفته است که “در ساحه سرک تلویزیون، کارته آریانا نزدیک به گولایی پنج پیران شهر کابل، یک قسمت کوه لغزش کرده که در نتیجه آن، ده ها منزل مسکونی به گونه قسمی و کلی تخریب شده و 20 منزل مسکونی دیگر تحت خطر جدی قرار گرفته است”.

kabul

این وزارت افزوده که تیمی به شمول کارمندان تخنیکی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث جهت بررسی، آگاهی دهی و پاسخگویی به متضررین و خانواده های آسیب پذیر، به ساحه رسیده است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث تاکید کرده که در نخستین اقدام مسیر راه توسط نیروهای امنیتی موقتا مسدود و از تمامی ساکنان محل خواسته شده خانه های شان را ترک کنند.

از سویی هم احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به خبرنامه گفت، تاکنون تلفات جانی از این رویداد گزارش نشده است.

۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ وزارت صحت قرارداد 23 میلیون دالری با یونیسف امضا کرد

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده که یک قرارداد 23 میلیون دالری را با اداره یونیسف در افغانستان امضا کرده است.

بر بنیاد این قرارداد که امروز(پنج‌شنبه،۴ثور) امضا شده، این پول‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا جهت خریداری به موقع ضروریات طبی مانند کیت‌های محافظتی، تهیه پیام‌های صحی، بالای بردن سطح آگاهی مردم، پخش پیام های صحی از طریق رسانه های صوتی و تصویری، چاپ و توزیع پوسترها، بنرها و بروشرهای مرتبط به کووید19 به مصرف می‌رسد.

health

به گفته وزارت صحت عامه، این وزارت قرارداد دیگری را با سازمان جهانی بهداشت به ارزش 4.7 میلیون دالر امریکایی امضا کرده که این مبلغ در بخش های ایجاد و ارتقای لابراتوارها برای تشخیص ویروس کرونا در ولایت های قندز، فراه، نیمروز، غزنی، غور، بدخشان، بامیان و جوزجان، تقویت تیم‌های سرویلانس، تهیه کیت های تشخیصی، استخدام مشاورین تخنیکی و فنی، توسعه رهمنودهای صحی، مدیریت هماهنگی و ارتقای ظرفیت کارمندان صحی سیار آگاهی دهی و تیم های سرویلانس جهت واقعه یابی و موارد مرتبط به مصرف می‌رسد.

این در حالی است که تعداد واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور به 1226 تن رسیده، که از این میان 177 تن بهبود یافته و 40 تن جان باخته اند.