گزارش کمیسیون حقوق بشر در مورد شفاخانه افغان جاپان؛ ضعف مدیریت، معیاری نبودن و فرمایش‌های بی‌مورد مقامات دولتی |
گزارش کمیسیون حقوق بشر در مورد شفاخانه افغان جاپان؛ ضعف مدیریت، معیاری نبودن و فرمایش‌های بی‌مورد مقامات دولتی

گزارش کمیسیون حقوق بشر در مورد شفاخانه افغان جاپان؛ ضعف مدیریت، معیاری نبودن و فرمایش‌های بی‌مورد مقامات دولتی

۳ / ثور ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر گزارش نظارتی اش از شفاخانه اختصاصی افغان ـ جاپان در مورد ویروس کرونا می گوید، فرمایش‌‌های بی‌مورد مقامات عالی ‌رتبه دولتی  سبب ضایع شدن منابع و امکانات می‌شود و حق مردم مستحق را تلف می‌کند.

این گزارش نظارتی از سوی کمیسیون حقوق بشر که امروز چهارشنبه(۳ثور) به نشر رسیده، گفته است که بر اساس معیارهای ‌جهانی صحت، برای صد بستر، ۲۸۰ کارمند صحی موظف به کار باشند، اما شرایط موجود در شفاخانه افغان ـ جاپان ‌با معیارهای صحی جهانی سازگار نیست و در این مورد مشکلاتی وجود دارد.

در این گزارش آمده است که ‌وزارت صحت عامه ‌تعداد ۱۷۹ پرسونل صحی شامل ۹ متخصص، ۴۰ داکتر، ۳ فارمسیست، ۵ تکنیسین اکسری، ۸۰ نرس، ۳۰ کارگر، ۵ آشپز و ۷ دوبی را در این شفاخانه گزینش کرده که از آن میان، مکتوب ۷۸ تن به شفاخانه رسیده،‌ اما ‌بیشتر آنان تاکنون در شفاخانه حضور‌ ‌نداشته‌اند.

کمیسیون حقوق بشر در گزارش خود افزوده که شفاخان افغان ـ جاپان با کمبود کارمند صحی روبرو است و برای مراقبت هشت فرد مبتلا به ویروس کرونا، یک‌ داکتر، یک پرستار و یک صفاکار توظیف بودند و در بخش ‌‌مشکوک که ‌تعداد ۱۵ تن تحت مراقبت‌ قرار داشتند، ‌تعداد سه داکتر و سه نرس توظیف بوده که تعهد نداشتن و غیبت‌‌ کارمندان، مهم‌ترین مشکل در این زمینه خوانده شده است.

این کمیسیون اضافه کرده که کمبود وسایل از مشکلات دیگر این شفاخانه است و در هنگام نظارت کمیسیون، تنها ۲۰۰ ابزار محافظتی در شفاخانه موجود بوده که به گفته رییس و سرطبیب شفاخانه، ‌در سه روز آینده تمام خواهد شد و سپس هیچ‌ یک از کارمندان صحی نخواهند توانست وارد‌ بخش‌های مثبت و مشکوک شوند.

در این گزارش همچنان آمده که کمبود مواد بهداشتی ضروری، ‌‌مشکل‌ دیگر این شفاخانه است و در‌ ۲۴ ساعت یک عدد ماسک برای آن‌ها توزیع می‌شود و نیز ۲۰ کارمند از یک بوتل ۵۰۰ ملی‌لیتر مایع ضد عفونی استفاده می کنند و ‌در اتاق‌های داکتران‌، صابون وجود ندارد. در این گزارش نبود محل اقامت برای داکترانی که از ولایت‌ها به کابل آمده‌اند، از مشکلات دیگر این شفاخانه خوانده شده و گفته که در اعلان نتایج نمونه‌ها ‌‌تاخیر وجود دارد و نیز معلومات افراد دقیق ثبت نمی شود.

این کمیسیون در گزارش خود خاطرنشان کرده که فرمایش‌‌های بی‌مورد مقامات عالی‌رتبه دولتی مشکل دیگری است  که مسئولان شفاخانه افغان ـ ‌جاپان با آن روبه‌رو اند. هم‌چنین ضعف مدیریت در این شفاخانه وجود دارد.  از سوی دیگر، شفاخانه افغان جاپان برای انتقال بیماران با کمبود آمبولانس روبرو اند.  این شفاخانه تنها یک آمبولانس بدون نمبر ‌پلیت دارد که ممکن است پس از وضع محدودیت‌‌های جدی‌تر در روزهای قرنطین، در ‌انتقال مریض‌ها دچار مشکل‌ شود.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به یک هزار و یک ۱۷۶ تن رسیده که بیشترین آنان در کابل اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید