رستورانت جنجالی «هفت ستاره کابل» مسدود شد |
رستورانت جنجالی «هفت ستاره کابل» مسدود شد

بازتاب خبرهای 3 ثور 1399

Image Title
۳ / ثور ۱۳۹۹

رستورانت جنجالی «هفت ستاره کابل» مسدود شد

پس از آن که فعالیت یک رستوان در جریان قرنطینه در شهر کابل جنجال برانگیز شد، وزارت داخله اعلام کرده که فعالیت این رستورانت را متوقف کرده است.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه(۳ثور) گفته است: “هیچ‌کس فراتر از قانون نیست، ‏رستورانتی که در ساحه تایمنی مردم نسبت به فعالیت آن در روزهای قرنطینه شکایت داشتند، مسدود گردید.”

photo_2020-04-22_14-54-17

آرین تاکید کرده که مالک این رستورانت را نیز مورد بازپرس و تحقیق جدی از سوی پولیس قرار گرفته است.

فعالیت این رستورانت در جریان قرنطین شهر کابل، پس از آن جنجالی شد که شماری از رسانه‌ها به دلیل شکایت مردم برای تهیه گزارش به آن‌جا رفته و دوربین تصویربرداری آنان از سوی مالک این رستوان شکسته شده بود.

مالک رستوانت خود را از نزدیکان بانوی اول کشور(رولا غنی)معرفی کرده و به تعقیب آن، دفتر بانوی اول هر نوع رابطه با مالک این رستورانت به نام شکیلا ابراهیم را رد کرده، گفته بود، فعالیت این رستورانت خلاف توصیه وزارت‌های صحت و داخله است.

۳ / ثور ۱۳۹۹

کمک 2.7 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت از کودکان افغانستان

اتحادیه اروپا ۲٫۷ میلیون یورو برای حمایت از کودکان متاثرشده از شرایط اضطراری در افغانستان، به اداره‌ حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) کمک کرده است.

یونیسف امروز چهارشنبه(۳حمل) در یک خبرنامه گفته است که این کمک اتحادیه اروپا برای بهبود دسترسی به آموزش در میان کودکان متاثر از شرایط اضطراری و کودکانی که در مناطق سخت‌گذر کشور دچار مشکلات سوءتغذی هستند، استفاده می شود.

لویجی پاندولفی، مسوول کمک‌های بشری اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته است: “با بسته شدن مکاتب از چهاردهم مارچ ۲۰۲۰، بیش از ۹٫۵ میلیون کودک در مکاتب دولتی و ۵۰۰ هزار کودک در مکاتب آموزشی محلی قادر به ادامه‌ آموزش مطابق به برنامه زمانی عادی نیستند.”

photo_2020-04-22_18-21-37

پاندولفی افزوده که در صورت ادامه‌ شرایط اضطراری ناشی از ویروس کرونا، خانواده‌ها وسایل امرار معیشت خود را از دست خواهند داد که در نتیجه آن، مشکلات سوءتغذیه کودکان را افزایش می‌دهد.

یونسیف تاکید کرده، با توجه به دامنه بی‌سابقه‌ ویروس کرونا، احتمال دارد که افغانستان به‌دلیل سیستم صحی ضعیف و ظرفیت محدود کنترل شیوع این ویروس، صدمات شدیدی را متحمل شود.

در این اعلامیه به نقل از ابوبکر کامپو، نماینده‌ یونیسف در افغانستان گفته شده، در افغانستان ۳٫۷ میلیون کودک واجد شرایط به‌شمول ۶۰ درصد دختران به آموزش دسترسی ندارند و نیز در حدود ۶۹۰ هزار کودک زیر پنج سال دچار سوء تغذیه شدید شده‌، که این کمک در رسیدگی به آنان ضروری است.

این در حالی است که شیوع ویروس کرونا در افغانستان رو به افزایش است و تاکنون یک هزار و ۱۷۴ تن به این ویروس مبتلا شده‌اند. حکومت افغانستان نیز برای جلوگیری از شیوع این ویروس دروازه‌های مکاتب و مراکز آموزشی را برای مدتی مسدود کرده است.

۳ / ثور ۱۳۹۹

مرکز واحد فرماندهی مبارزه با ویروس کرونا آغاز به کار کرد

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که مرکز واحد فرماندهی مبارزه با ویروس کرونا در این وزارت آغاز به فعالیت کرده است.

وزارت صحت امروز چهارشنبه(۳ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که بر اساس پیشنهاد فیروزالدین فیروز، وزیر صحت‌عامه، و حکم  ریاست جمهوری، یک مرکز واحد فرماندهی مبارزه با ویروس کرونا جدیدا در چارچوب وزارت صحت‌عامه ایجاد شده است.

photo_2020-04-22_18-19-11

وزیر صحت عامه هدف از ایجاد این مرکز را هماهنگی بیشتر برای رسید‌گی به واقعات ویروس کرونا در کابل و ولایت ها خوانده است.

همچنان فیروزالدین فیروز هدایت داده تا هرچه زودتر این مرکز با وسایل مورد نیاز تجهیز شود و مسوولان نیز باید روزانه تازه‌ترین جزئیات و کارکردشان در امر مبارزه با ویروس کرونا را با این مرکز شریک کنند.

این مرکز در حالی ایجاد شده که شیوع ویروس کرونا در افغانستان رو به افزایش است و شمار مبتلایان به این ویروس، تا امروز به یک هزار و ۱۷۶ تن رسیده است.

۳ / ثور ۱۳۹۹

ثبت 33 مورد جدید در لابراتوار قندهار؛ شمار کل مبتلایان به کرونا در افغانستان به یک هزار و 176 تن رسید

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در لابراتوار قندهار ثبت شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت امروز چهارشنبه(۳ثور) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳ مورد تازه ویروس کرونا در لابراتوار قندهار ثبت شده است.

photo_2020-04-22_15-47-29

مایار افزوده که این موارد تازه شامل ۲۲ مورد در قندهار، ۲ مورد در زابل، ۴ مورد در هلمند و ۵ مورد در ولایت نمیروز می شود.

سخنگوی وزارت صحت قبل از ظهر امروز نیز در یک نشست خبری گفته بود که ۶۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت‌های کابل، ننگرهار، کاپیسا، کنر، هرات، غزنی، پروان، بامیان، لغمان، فراه و پکتیکا ثبت شده است.

با ثبت این موارد جدید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و ۱۷۶ تن رسیده است.

۳ / ثور ۱۳۹۹

آمرین چهار حوزه پولیس هرات به اتهام اخاذی و اذیت شهروندان برکنار شدند

وزارت داخله می گوید آمرین چهار حوزه پولیس ولایت هرات به اتهام اخاذی و آزار مردم در جریان قرنطینه برکنار شده اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه(۳ثور) در توییتی گفته است که ‏به اساس شکایات مردم مبنی بر اخاذی و آزار و اذیت شهروندان در جریان قرنطینه و در نتیجه بررسی بخش امنیت داخلی، آمرین چهار حوزه پولیس هرات برکنار شدند.

Herat

آرین افزوده، آمرین برکنار شده مربوط به حوزه‌های ‎پنجم، ‎هشتم، ‎نهم و ‎دوازدهم شهر هرات اند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده است که این وزارت بر رفتار پولیس نظارت جدی دارد.

این در حالی است که پس از اجرای قرنطینه، برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شماری از شهرها، شکایت های مردم از پولیس افزایش یافته است.