ویروس کرونا؛ تعطیلی نهادهای تحصیلی و آموزشی تا 20 ثور تمدید شد |
ویروس کرونا؛ تعطیلی نهادهای تحصیلی و آموزشی تا ۲۰ ثور تمدید شد

بازتاب خبرهای 1 ثور 1399

Image Title
۱ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ تعطیلی نهادهای تحصیلی و آموزشی تا ۲۰ ثور تمدید شد

وزارت تحصیلات عالی می گوید که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، رخصتی نهادهای تحصیلی و آموزشی تا ۲۰ ثور سال جاری تمدید شده است.

وزارت تحصیلات عالی امروز دوشنبه(۱ثور) در یک خبرنامه گفته است که قبلا بر اساس حکم ریاست جمهوری، نهادهای تحصیلات عالی و آموزشی دولتی و خصوصی تا پایان ماه حمل تعطیل شده بود.

afghanistan

این وزارت افزوده که با توجه به گسترش ویروس کرونا و براساس فیصله کابینه، به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تعطیلات نهادهای تحصیلی و آموزشی تا ۲۰ ثور تمدید شده است.

وزارت تحصیلات عالی تاکید کرده که نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی اجراات خود را طبق فیصله کابینه تنظیم نمایند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به یک هزار و ۲۶ تن رسیده است. پیش از این کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی نیز تعطیلات کارمندان ادارات دولتی را تمدید کرده بود.

۱ / ثور ۱۳۹۹

طالبان یک مرد و زن را به اتهام فرار از منزل تیرباران کردند

مسوولان محلی در ولایت غور می‌گویند که طالبان یک مرد و زن را به اتهام فرار از منزل در ولسوالی دولینه این ولایت، تیرباران کرده است.

عارف عابر، سخنگوی والی غور، در صحبت با خبرنامه گفت که امروز(دوشنبه،۱ثور) “گروه طالبان از فرار یک مرد و خانم متاهل که می‌خواستند خود را به مرکز ولسوالی دولینه برساند؛ با خبر شده، آنان را دستگیر می‌کند و بدون سوال و جواب، مطابق به حکم خود، تیرباران می‌کند”.

عکس از آرشیف

عکس از آرشیف

به گفته عابر، این مرد و زن باهم توافق کرده بودند که با فرار از منزل و خارج شدن از منطقه‌ زیر کنترل طالبان، ازدواج کنند.

سخنگوی دفتر رسانه‌های ولایت غور تأکید کرد که اجساد قربانیان تا هنوز در منطقه زیر تسلط طالبان است.

ولایت غور پیش از این نیز گواه خشونت‌های گوناگون‌ در برابر زنان بوده است؛ از جمله سنگ‌سار یک زن جوان که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

۱ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ ٣٠٠ معتاد به مواد مخدر از شهر كابل جمع‌آوري شدند

وزارت صحت عامه کشور، در ادامه کمپاین جمع آوری معتادان بی سرپناه، ٣٠٠ معتاد مواد مخدر دیگر را در هم‌کاری با وزارت امور داخله از چند ناحیه شهر کابل جمع آوری کرده است.

coronavirus

وزارت صحت عامه امروز(دوشنبه، ۱ثور) در یک خبرنامه گفته است که بر اساس هدایت وزیر صحت عامه، کمپاین جمع‌آوری معتادان مواد مخدر، به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در میان معتادان، از یک ماه به این‌سو آغاز شده است.

گفتنی است که این معتادان به مراکز صحی تداوی معتادان مواد مخدر در کابل انتقال داده شده و تحت مراقبت قرار گرفته اند.

۱ / ثور ۱۳۹۹

اولین محموله اهدایی گندم هند وارد افغانستان شد

اداره عملیاتی حمایتی انکشاف ملی ریاست جمهوری می گوید، اولین محموله از کمک ۷۵ هزار تنی گندم اهدایی کشور هند، امروز دوشنبه(۱ ثور) به افغانستان رسیده است.

در یک خبرنامه این اداره آمده است که این محموله از مسیر بندر چابهار ایران و مرز میلک وارد  شهر زرنج در ولایت نیمروز شده است.

india

اداره عملیاتی حمایتی انکشاف ملی تاکید کرده که قرار است در ۱۵ روز آینده دومین محموله به تناژ ۱۰ هزار تن گندم وارد افغانستان شود.

این اداره خاطرنشان کرده که قرار است این گندم به سیلوهای هرات، قندهار، کابل، بغلان و بلخ انتقال یابد.

این در حالی است که کشور هند ۷۵ هزار تن گندم را در کنار مقداری دارو به افغانستان کمک کرده است.

۱ / ثور ۱۳۹۹

کشته و زخمی شدن 8 نیروی امنیتی در فاریاب

مقام های امنیتی در فاریاب تایید کرده اند که در یک حمله طالبان در مربوطات این ولایت، ۸ نیروی امنیتی کشته و زخمی شده اند.

فرماندهی پولیس فاریاب امروز دوشنبه(۱ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که گروه طالبان حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه شب گذشته بر پاسگاه‌های امنیتی در روستاهای “صوفی قلعه”، “نودری” و “بندر شاخ” ولسوالی قیصار حمله کرده است.

army

در این خبرنامه آمده است، این درگیری تا ساعت ۴:۳۰ دقیقه بامداد امروز ادامه داشته و با کشته شدن ۷ طالب بهشمول یک سرگروه قطعه سرخ آنان به نام “محمدی” عقب زده شده است.

دفتر فرماندهی پولیس فاریاب افزوده، در این درگیری ۵ شورشی طالب نیز زخمی شده اند.

به گفته این فرماندهی، در این درگیری دو نیروی امنیتی نیز کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده اند.