نیکوکاری در زمانه کرونایی(4)؛ امید عظیم‌بیگ، خلاقیت در یاری شهروندان کابل در جریان قرنطینه |
نیکوکاری در زمانه کرونایی(۴)؛ امید عظیم‌بیگ، خلاقیت در یاری شهروندان کابل در جریان قرنطینه

نیکوکاری در زمانه کرونایی(۴)؛ امید عظیم‌بیگ، خلاقیت در یاری شهروندان کابل در جریان قرنطینه

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۳۱ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 آیا در صفحات فسبوک هشتگ “دخانه باش و فقط امرکو” را دیده‌اید. و یا هم حتما تا حال به هشتگ “خانه بمانید و کتاب بخوانید” گذری داشته‌اید.

روزهای قرنطین بیشتر از همیشه صفحات اجتماعی را شلوغ و پر سر و صدا کرده است. چالش‌های مختلف، انعکاس نیکوکاری‌های شهروندان از جمله موارد دیدنی‌ و خواندنی‌ در فیسبوک، توییتر و دیگر صفحات اجتماعی می‌باشد.

در شماره‌ دیگری از نیکوکاری در زمانه کرونایی، امید عظیم بیگ توانسته طور دیگری با شهروندان کابل همکاری کند.

“دخانه باش و فقط امرکو”

او در این روزها که بسیاری‌ها از بیرون آمدن و به بازار رفتن هراس دارند و عده‌یی توانایی خرید برای خانه‌شان را ندارند با نشر یک مطلب که با هشتگ “دخانه باش و فقط امرکو” منتشر شده گفته که می‌تواند مواد و وسایل مورد نیاز خانواده‌ها را خریداری کرده آن را به درب منزل شان برساند.

او برای این کار شماره وتس آپی گذاشته تا هر خانواده که دوست دارند لیست موارد مورد نیاز خود را ارسال کنند و اجناس را بدون بیرون آمدن از خانه خود به دست آورند با او در تماس شوند.

امید عظیم‌بیگ روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه را به دریافت لیست‌ها اختصاص داده تا در این روزهایی که وظیفه است، لیست ها را جمع آوری کند و روزهای طاق یعنی یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه پس از خریداری اجناس آن را به خانواده‌ها توزیع کند.

او ابتدا خودش از پول شخصی خود این خرید را انجام می‌دهد و پس از تحویل اجناس به افراد مورد نظر پول اجناس را می‌گیرد.

امید عظیم‌بیگ روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه را به دریافت لیست‌ها اختصاص داده تا در این روزهایی که وظیفه است، لیست ها را جمع آوری کند و روزهای طاق یعنی یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه پس از خریداری اجناس آن را به خانواده‌ها توزیع کند

امید عظیم‌بیگ روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه را به دریافت لیست‌ها اختصاص داده تا در این روزهایی که وظیفه است، لیست ها را جمع آوری کند و روزهای طاق یعنی یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه پس از خریداری اجناس آن را به خانواده‌ها توزیع کند

این کار او از ۲۸ حمل شروع شده و استقبال خوبی داشته است. تا کنون او برای ۶ خانواده موارد نیازشان را خریداری کرده و امروز به خانه‌هایشان برده و تحویل داده است.

هر کدام این خانواده ها به اندازه ۴ هزار برای خانه‌شان خریداری کرده‌اند.

او در این مورد به خبرنامه گفت: “با درک این شرایط دوست داشتم به اندازه توانایی‌ام به همشهری‌هایم کمک کنم به همین خاطر فکر کردم با این که توانایی مالی ندارم اما می‌توانم از توانایی جسمی خود استفاده کرده و خرید خانواده‌ها را انجام داده به آنان برسانم. اکنون من خرید انان را انجام می‌دهم و به درب منزلشان می‌رسانم بدون هزینه رفت و برگشت و کاملا رایگان فقط پول خرید آنان را می‌گیرم.”

“خانه بمانید و کتاب بخوانید”

اما این تنها کاری نیست که امید عظیم‌بیگ آن را انجام داده باشد بلکه او قبلا نیز در شروع قرنطین در کابل متنی نشر کرد که در آن از شهروندان خواست تا در روزهای قرنطین که در خانه هستند کتاب بخوانند و به آنان گفت می‌تواند کتاب‌های مورد نظر آنان را به دست‌شان در منزل برساند.

او تاکنون که سه هفته از شروع کارش می‌گذرد بیشتر از ۱ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب توزیع کرده است که نزدیک به ۳۰۰ جلد آن به صورت فزیکی توزیع شده و باقی آن کتاب های الکترونیکی بوده است.

آقای عظیم‌بیگ این کتاب‌ها را از کتاب‌های داشته خود به مردم توزیع می‌کند و به تاز‌گی در این روزها بیش از ۸۰ کتاب جدید خریداری کرده است که آن هم به سفارش مخاطبینش می‌باشد.

امید عظیم‌بیگ هیچ وسیله نقلیه‌یی برای انتقال کتاب‌ها و یا اجناس مورد نیاز مردم ندارد بلکه او با استفاده از موترهای لینی این کار را می‌کند و مصرف رفت و آمدش به عهده خودش می‌باشد. او با استفاده از کارت خود و کارت جواز گشت و گذار موتر در سطح شهر این کار را انجام می‌دهد.

او در منطقه دوغ‌آباد و در ناحیه ۶ زندگی می‌کند و در یکی از شرکت‌های خصوصی با میزان درآمد ۲۰۰ دالر در ماه کار می‌کند.

آقای عظیم بیگ از فاریاب است و در سال ۱۳۸۸ کفاشی می‌کرده و همیشه در سدد این بوده تا روزی بتواند کتاب بخواند و به جای کفش و وسایل کفش دوزی کتاب و قلم به دست بگیرد. همین باعث شده تا او با تلاش خود بتواند در این روزهای بحرانی کمک دست شهروندان کابل باشد و برای آنان سهولتی هر چند کوچک ایجاد کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان امید عظیم بیگ کرونا نیکوکاری در زمانه کرونایی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید