ثبت 60 مورد جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به نزدیک هزار تن رسید |
ثبت ۶۰ مورد جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به نزدیک هزار تن رسید

بازتاب خبرهای 31 حمل 1399

Image Title
۳۱ / حمل ۱۳۹۹

ثبت ۶۰ مورد جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به نزدیک هزار تن رسید

وزارت صحت عامه می گوید، در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ مورد جدید ویروس کرونا در سراسر کشورثبت شده است.

‏فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز یک شنبه(۳۱حمل) با بیان این خبر گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ مورد جدید ویروس کرونا در کشور ثبت شده و با ثبت این موارد، شمار مبتلایان به ۹۹۳ تن رسیده است.

coronavirus

فیروز افزوده، از میان مبتلایان جدید، ۳۱ مورد مربوط به ولایت کابل است.

‏وزیر صحت تاکید کرده که تاکنون ۳۲ تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان جان باخته و هم‌چنان ۱۳۱ تن دیگر بهبود یافته اند.

۳۱ / حمل ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: در یک هفته گذشته 26 غیرنظامی کشته و زخمی شدند

کمیسیون حقوق بشر می گوید بر بنیاد یافته‌های این کمیسیون، در یک هفته گذشته ۱۸ غیرنظامی کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.

کمیسیون حقوق بشر امروز یک شنبه(۳۱حمل) در یک خبرنامه گفته است که از میان ۲۶ غیرنظامی کشته و زخمی شده، ۸ کشته و ۳ زخمی آن از سوی طالبان و ۵ کشته از سوی افراد مسلح غیرمسوول صورت گرفته است.

بر اساس یافته های کمیسیون حقوق بشر، نیروهای دولتی عامل یک کشته و دو زخمی بوده‌ و نیز عامل سه کشته و سه زخمی نامعلوم است.

AIHRC

کمیسیون مستقل حقوق بشر از طالبان خواسته از ترور و کشتار غیرنظامیان با استفاده بی‌رویه از ماین‌های کنار جاده‌ای خودداری کند.

این کمیسیون همچنان از حکومت خواسته که در استفاده از سلاح‌های سنگین احتیاط بیشتری به کار برده و به گونه جدی به قضایای تلفات غیرنظامیان رسیدگی و عاملان آن را تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار دهد و نیز جلو فعالیت‌های خودسرانه افراد مسلح غیرمسوول را بگیرد.

این در حالی است که دفتر شورای امنیت ملی امروز گفته است که در یک هفته گذشته ۲۴ غیرنظامی از سوی طالبان کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

۳۱ / حمل ۱۳۹۹

آغاز ساخت سه سردخانه‌ به ارزش 540 میلیون افغانی در فاریاب، لوگر و پکتیا

وزارت زراعت اعلام کرده است که کار ساخت سه سردخانه‌ مدرن و بزرگ در ولایت‌های فاریاب، لوگر و پکتیا به ارزش ۵۴۰ ملیون افغانی آغاز شده است.

وزارت زراعت امروز یک شنبه(۳۱حمل) در یک خبرنامه گفته است که سنگ تهداب این سردخانه ها توسط والیان این ولایت‌ها به زمین گذاشته شده و هر یک از این سردخانه‌ها، ظرفیت نگهداری یک هزار و ۵۰۰ تن میوه را خواهد داشت.

faryab

این وزارت تاکید کرده، این سردخانه ها به صورت یک کمپلکس سردخانه‌ای توسط شرکت انکشاف ملی ساخته می شود و ۱۸۰ میلیون افغانی هزینه ساخت هر کدام آن است.

وزارت زراعت خاطرنشان کرده که پیش از این کار ساخت سردخانه‌های مشابه در ولایت‌های پروان، کاپیسا، میدان‌وردک، تخار و غزنی آغاز شده و قرار است تا دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گفته این وزارت، در ساخت هر یک از این سردخانه‌ها حدود ۱۵۰ تن تا تکمیل آن‌ها کار می‌کنند و با تکمیل هر کدام، برای ۳۰ تن زمینه کار دایمی فراهم می شود.

۳۱ / حمل ۱۳۹۹

فرمانده پولیس ولسوالی رشیدان غزنی در کمین طالبان کشته شد

فرمانده پولیس ولسوالی رشیدان ولایت غزنی، در یک کمین طالبان در منطقه دره‌ قیاق این ولایت، کشته شده است.

نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “شب گذشته(شنبه، ۳۰حمل) فرمانده پولیس ولسوالی رشیدان در دره‌ قیاق در یک کمین طالبان زخمی شد و قبل از این‌که به شفاخانه برسد، جان باخته است”.

ghazni

قیاق یا قیاغ دره‌ای ناامن است که در ولسوالی جغتو ولایت غزنی موقعیت دارد. این دره شش ولسوالی این ولایت را به هم وصل می‌کند و از اهمیت راهبردی برای دولت و هم‌چنین طالبان برخوردار است. با وجود این که پیش از این نیروهای امنیتی این دره را پاکسازی کرده بودند، اما همچنان محل حضور و فعالیت نیروهای طالبان است.

۳۱ / حمل ۱۳۹۹

وزارت صحت: تا فردا 5 هزار کیت تشخیصی کرونا به افغانستان می رسد

پس از آن که شکایت ها از کمبود کیت های تشخیصی ویروس کرونا در لابراتوارهای بلخ و هرات بالا گرفت، مسوولان در وزارت صحت عامه می گوید تا فردا ۵ هزار “استرکشن کیت” به افغانستان می رسد.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز یک شنبه(۳۱حمل) در یک نشست خبری گفت: “تا فردا ۵ هزار عدد سترکشن کیت به کشور خواهد رسید و این وزارت در تلاش خریداری شمار بیشتر این کیت ها از بازارهای منطقه و جهان است”.

Wahedullah Mayar

مایار افزود، در ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳ مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در کشور شامل ۳۱ مورد در کابل، ۱۶ مورد در بلخ، ۶ مورد در کنر، ۴ مورد در هرات، ۳ مورد در بغلان و یک مورد در هر یک از ولایت های فاریاب، جوزجان و لغمان ثبت شده که با ثبت موارد، شمار ابتلا به ویروس کرونا در سراسر کشور به ۹۹۶ تن رسیده است.

او تاکید کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ فرد مبتلا به ویروس کرونا در ولایت های هرات و کابل بهبود یافته و نیز ۳ تن جان باخته اند.

سخنگوی وزارت صحت شمار مجموعی جان باختگان ناشی از ویروس کرونا را ۳۳ تن اعلام کرد.

این در حالی است که بر اساس گزارش ها، فعالیت لابراتوارهای هرات و بلخ به دلیل نبود کیت های تشخیصی متوقف شده است.

۳۱ / حمل ۱۳۹۹

آسیب ۵ هزار و ۳۰۰ خانواده در نتیجه بارندگی، لغزش کوه و سیلاب در یک ماه اخیر

مسوولان در وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث می‌گویند که در نتیجه‌ وقوع بارندگی‌ها، سرازیرشدن سیلاب و لغزش کوه در یک ماه اخیر، ۵ هزار و۳۰۰ خانواده در ۲۸ ولایت کشور آسیب دیده‌اند.

تمیم عظیمی، سخن‌گوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، امروز(یک‌شنبه، ۳۱ حمل) در صحبت با خبرنامه تصریح کرد که از این میان(۵۳۰۰خانواده)؛ ۵۲ تن جان باخته، ۳۱ تن زخمی شده، ۵۹۸ خانه به صورت کلی و ۳۰۷۸ خانه به صورت قسمی ویران شده و ۲۴۶ کیلومتر جاده، ۳۸ محراب مسجد و حدود ۶ هزار جریب زمین تخریب گردیده است.

civilian1

ولایات کنر، خوست، پکتیا، هرات، فراه، تخار، جوزجان، کاپیسا، کابل، پنجشیر، لوگر، ننگرهار، نیمروز، بدخشان و غور از ولایاتی اند که حوادث طبیعی در یک ماه اخیر از مردم قربانی گرفته است.

به گفته عظیمی، تا اکنون برای بیشتر از ۲هزار خانواده در هماهنگی با موسسات، کمک رسانی صورت گرفته است.

گفتنی است که دولت افغانستان برای مقابله با سیلاب‌ها یک میلیارد و ۶۱۵ میلیون افغانی بودجه در نظر گرفته است.