پانزده قرنطین و ۹ راه برای غلبه بر آن |
پانزده قرنطین و ۹ راه برای غلبه بر آن

پانزده قرنطین و ۹ راه برای غلبه بر آن

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۳۰ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

اصطلاح جدیدی که چند هفته‌ اخیر در فضای رسانه‌های اجتماعی پدیدار شده‌، اصطلاح «پانزدهِ قرنطین» است که از روی عبارتِ آمرکاییِ «پانزدهِ سال اولی» ساخته‌شده، به معنای مقدار افزایشِ وزنی (۱۵ پوند یا حدود ۷ کیلوگرم) که دانشجویان در سال اول دانشگاه تجربه می‌کنند. البته حالا مردم نگران اضافه وزنی هستند که در طول دوران قرنطینه خواهند داشت زیرا در دوران فاصله‌گیری اجتماعی سطح استرس و متعاقبا حجم غذای مصرفی‌شان افزایش یافته‌است.

چرخه‌ خوردن ناشی از استرس

اگر شما هم در این فکر هستید که چرا مدام ولع خوردن دارید، باید بدانید که تحقیقات نشان داده استرس، ترس و نگرانی سبب می‌شود که به دنبال خوردن شیرینی‌جات، چربی‌ها و کربوهیدارت‌ها باشیم. در واقع این غذاها به عنوان داروی آرامش‌بخش در زمان استرس عمل می‌کنند.

اما آنچه در کوتاه-مدت ارضا‌ءکننده به نظر می‌رسد در طولانی-مدت مشکل‌آفرین خواهد‌بود! این خوردن آرامش‌بخش ما را در دام چرخه خوردن استرسی می‌اندازد و در نهایت خود منجر به افزایش استرس و مشکلات جدی‌تر چون بیماری قلبی،‌ دیابت، چاقی، افسردگی و اضطراب می‌شود. به علاوه، بسیاری از ما پرخوری می‌کنیم چون بیکاریم و احساس ملالت داریم!

در اینجا ۹ راهکار برای غلبه بر پانزدهِ قرنطین می‌بینید:

۱. هر سه ساعت یک وعده غذا یا میان‌وعده بخورید و یک برنامه‌ی غذایی بریزید. این کار می‌تواند به جلوگیری از خوردن بدون فکر کمک کند.

۲. زمان خوردن و مقدار غذایی که می‌خورید در یک دفتر یادداشت کنید.

۳. عاقلانه خرید کنید. آشپزخانه‌تان را با مواد غذایی سالم و مغذی پر کرده و قفسه‌ها را خالی از خوراکی‌های بی‌ارزش نگه دارید.

۴. سایز وعده‌ّها و میان‌وعده‌ها را مشخص کنید و بیش از آنچه تعیین کرده‌اید، نخورید.

۵. تا جایی که امکان دارد، به برنامه‌ روزانه قبل از شیوع کووید-۱۹، پایبند بمانید.

۶. به طور ذهن‌آگاه غذا بخورید. جایی بنشینید، و به آرامی از عطر و طعم غذای‌تان لذت ببرید. به این ترتیب معده‌تان هم زمان کافی برای ارسال پیام سیری به مغز‌تان دارد.

۷. فعال بمانید. از پله‌ها بالا و پایین بروید، یا با یک برنامه ورزشی آنلاین، در خانه تمرین کنید.

۸. با دوستان یا اعضای خانواده‌تان تماس بگیرید و درباره احساسات‌تان صحبت کنید. بیرون ریختن احساسات می‌تواند به مهار خوردن بی‌رویه کمک کند.

۹. خوراکی‌های مغذی بخورید. بدنی که مواد مغذی کافی دریافت می‌کند، مقاومت بیشتری در برابر استرس دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
پانزده قرنطین قرنطین کرونا ویروس

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید