اطمینان غنی: رهبری حکومت در شرایط سخت کرونا همه‌روزه با تمام بخش‌ها در تماس دوام‌دار است |
اطمینان غنی: رهبری حکومت در شرایط سخت کرونا همه‌روزه با تمام بخش‌ها در تماس دوام‌دار است

بازتاب خبرهای 28 حمل 1399

Image Title
۲۸ / حمل ۱۳۹۹

اطمینان غنی: رهبری حکومت در شرایط سخت کرونا همه‌روزه با تمام بخش‌ها در تماس دوام‌دار است

رییس جمهور غنی شام روز گذشته(چهارشنبه، ۲۷حمل) در یک پیام ویدیویی گفته است که او به نمایندگی از دولت به مردم اطمینان می‌دهد که در این شرایط سخت، رهبری حکومت همه روزه با تمام بخش‌ ها تماس‌های دوامدار دارد.

او افزوده که در این تماس ها نه تنها این‌که رهبری حکومت بخاطر پیشگیری از کرونا هدایات لازم می‌دهد، بلکه در پهلوی هدایات؛ تمام ضروریات را برایشان ارسال می دارد و امکانات را فراهم می کند تا این ویروس را کنترول و علیه آن به گونه درست مبارزه صورت گیرد.

غنی تاکید کرده: “ما سر از فردا بحثی را با جامعه جهانی خصوصا با سازمان‌های کمک کننده بین‌المللی آغاز می نماییم که چگونه می توانیم تعهدات قبلی مالی این نهادها و کشورها را در مسیر مبارزه علیه کرونا تعدیل کنیم”.

ghani

به گفته وی، در این مورد در جلسات مختلف رهبری دولت گفتگو شده و یک طرح نیز آماده شده که امروز در جلسه کابینه در مورد آن گفتگو  و تصویب می شود.

او خطاب به مسوولین و کارمندان صحی گفته است: “شما در جنگ علیه دشمن نامریی کرونا در خط مقدم قرار دارید و همه تان سربازان، جانبازان و قهرمانان این جنگ هستید. من و تمام ملت افغانستان بالای شما افتخار می‌کنیم. از تک تک شما تشکر، از خانواده‌های محترم تان تشکر که شما را به این جنگ فرستاده اند و به همه شما صحت و پیروزی می خواهم.”

غنی همچنان تاکید کرده که برای مصونیت و امتیازات هرچه بیشتر پرسونل طبی و همکاران شان در جلسات فوق العاده کابینه طرزالعمل‌ها و لوایح به تصویب رسیده، که طبق آن ادارات و وزارت ‌های مربوطه به طور عاجل به آن ها رسیدگی می‌کند.

این اظهارات رییس جمهور غنی در حالی مطرح می شود که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان روزانه افزایش می یابد و تاکنون رقم مبتلایان به ۷۸۴ تن رسیده است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۹

مادر و پسر مبتلا به ویروس کرونا در غزنی بهبود یافتند

مقام های محلی در غزنی تایید می کنند که یک مادر و پسر مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت بهبود یافته اند.

دفتر والی غزنی امروز پنج شنبه(۲۸حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است: “دو تن اﺯ باشنده هاى ولایت غزنى مشمول یک ﺯن و یک طفل شش ساله که مادر و پسر هستند و به ویروس کرونا مبتلا شده بودند، صحت یاب و امروز از شفاخانه مرخص شده اند”.

corona ghazni

در این خبرنامه آمده است که این مادر و پسر به مدت دو هفته در شفاخانه مخصوص ویروس کرونا در این ولایت قرنطین و تحت مراقبت‌هاى صحى قرار داشتند.

دفتر والی غزنی خاطرنشان کرده که تاکنون ۱۰ واقعه مثبت ویروس کرونا در این ولایت تشخیص شده که اﺯ آن جمله، ۲ تن بهبود یافته، یک تن جان باخته و ۷ تن دیگر نیز در شفاخانه تحت مراقبت های صحی قرار دارند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۹

طالبان 20 زندانی دیگر حکومت را آزاد کرد

گروه طالبان می گوید که ۲۰ زندانی دیگر حکومت را از زندان آزاد کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان امروز پنج شنبه(۲۸حمل) در توییتی گفته است، ۲۰ نظامی حکومت از زندان این گروه در ولایت لغمان آزاد شده اند.

taliban

این دومین گروه زندانیانی است که در این هفته از سوی طالبان آزاد شده است. پیش از این نیز طالبان ۲۰ تن را در ولایت قندهار آزاد کرده بودند.

این زندانیان پس از آن آزاد شده اند که بر اساس توافقنامه امضا شده میان طالبان و امریکا، ۶ هزار زندانی می بایست میان حکومت و طالبان تبادله می شود. حکومت تاکنون ۳۶۰ زندانی طالب را آزاد کرده است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۹

قرنطین شهر کابل برای سه هفته دیگر تمدید شد

ریاست جمهوری اعلام کرده است که قرنطین شهر کابل برای سه هفته دیگر تمدید شده است.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری امروز پنجشنبه(۲۸حمل) در توییتی گفته است که کابینه در جلسه امروز خود، قرنطین شهر کابل را برای سه هفته دیگر تمدید کرده است.

kabul2

این اقدام در حالی صورت گرفته است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۸۴۰ تن رسیده و پس از هرات، بیشترین مبتلایان در کابل ثبت شده است.

ولایت کابل با جان باختن ۱۱ فرد مبتلا به ویروس کرونا، بیشترین تلفات این ویروس در سطح کشور را تاکنون به خود اختصاص داده است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۹

تعطیلی کارمندان دولت در کابل برای سه هفته دیگر تمدید شد

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلام کرده که تعطیلی کارمندان اداره‌های غیرنظامی دولت در شهر و ولسوالی‌های کابل برای سه هفته دیگر تمدید شده است.

کمیسیون اصلاحات اداری امروز پنج شنبه(۲۸حمل) در یک اعلامیه گفته است که این تصمیم بر بنیاد تعدیل ضمیمه شماره یک طرزالعمل رژیم کاری به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و فیصله کابینه گرفته شده است.

این کمیسیون افزوده که براساس این تصمیم، روسا و روسای عمومی وزارت‌ها و ادارات دولتی و شماری از کارمندان که وظایف‌شان جهت عرضه خدمات، ضروری تشخیص می‌شود، مکلف‌اند بنابر تجویز اداره مربوط به وظایف‌شان برای عرضه خدمات ضروری، همه‌روزه در محل کارشان حضور داشته باشند.

kabul1

 کمیسیون اصلاحات اداری به کارکنان غیرنظامی دولت هشدار داده که از سفرهای غیرضروری و غیررسمی به ولایات پرهیز کنند و در غیر آن، مورد تأدیب قرار خواهند گرفت.

این کمیسیون تاکید کرده که تعطیلی زنان باردار که در مربوطات وزارت صحت عامه در مرکز و ولایات کار می‌کنند، به منظور مصون ماندن از بیماری کرونا و همچنان کارمندان زن دارای کودک در کودکستان‌های خصوصی مرکز و ولایات، به استثنای کارمندان وزارت، برای سه هفته تمدید شده است.

این کمیسیون اضافه کرده که کارمندان خدمات غیرنظامی که از این تعطیلات استفاده می‌کنند، مستحق تمام حقوق و امتیازات هم‌مانند حضورشان در اداره می‌شوند و نیز این تعطیلات در شمار مرخصی استحقاقی سالانه این کارمندان نمی‌آید.

۲۸ / حمل ۱۳۹۹

نمایندگان اتحادیه اروپا خواهان حل فوری بحران سیاسی در افغانستان شدند

نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان خواستار دستیابی همه طرف های مذاکرات سیاسی در کشور به توافق با بالاترین احساس فوریت شده است.

اتحادیه اروپا در افغانستان امروز پنج شنبه(۲۸حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است: “نماینده اتحادیه اروپا در توافق با روسای هیئت های اتحادیه اروپا مستقر در کابل و سفیر ناروی، از همه طرف های مذاکرات سیاسی فعلی خواستار دستیابی به توافق با بالاترین احساس فوریت هستند.”

اتحادیه اروپا تاکید کرده، در حالی که افغانستان با خطر ناامنی و تهدید صحی ناشی از ویروس کرونا روبه‌رو است، نیاز است تا مذاکرات صلح هرچه زودتر آغاز شود.

eu1

 در اعلامیه این اتحادیه امده است: “هر روز که بدون یک تیم دولتی یک‌پارچه می گذرد، مردم افغانستان را در معرض خطرات بیشتری قرار می دهد، اعتبار نهادهای دموکراتیک را تضعیف می کند و شرکای اروپایی را دلسرد می نماید.”

اتحادیه اروپا خاطرنشان کرده که اکنون زمان وحدت است.

این در حالی است که با وجود شیوع روزافزون ویروس کرونا در افغانستان، تاکنون ارگ و سپیدار روی ایجاد یک حکومت همه شمول به توافق نرسیده اند.