وزیر صحت: برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا به شفاخانه مراجعه نمی کنند/ مجلس به توصیه‌های صحی توجه نمی کند |
وزیر صحت: برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا به شفاخانه مراجعه نمی کنند/ مجلس به توصیه‌های صحی توجه نمی کند

بازتاب خبرهای 27 حمل 1399

Image Title
۲۷ / حمل ۱۳۹۹

وزیر صحت: برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا به شفاخانه مراجعه نمی کنند/ مجلس به توصیه‌های صحی توجه نمی کند

وزیر صحت عامه می گوید که ممکن است شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان بیشتر باشد، زیرا برخی از مبتلایان به این بیماری به شفاخانه مراجعه نکرده اند.

فیروزالدین فیروز امروز چهارشنبه(۲۷حمل) که برای پاسخ دهی از سوی نمایندگان مجلس فراخوانده شده بود، با ابراز نگرانی از گسترش ویروس کرونا در افغانستان، هشدار داد که اگر مردم در برابر توصیه‌های بهداشتی بی‌پروایی نشان دهند، این ویروس به خانه‌های آنان سرایت خواهد کرد.

او تأکید کرد، شماری از بیماران مشکوک به ویروس کرونا به علت مراجعه نکردن به مرکزهای بهداشتی، تشخیص نمی‌شود.

وزیر صحت گفت: “فریاد می‌‎زنم، خواهش می‌کنم، زاری می‌کنم؛ در خانه‌های تان بمانید، توصیه‌های وزارت صحت‌عامه را جدی بگیرید و وطن را نجات دهید.”

firuz

فیروز نمایندگان مجلس را به عدم مراعات توصیه های صحی متهم کرده، افزود، نمایندگان هر دو مجلس فاصله را رعایت نکرده و از ماسک استفاده نمی کنند؛ این عدم توجه و عدم شنیدن پیام‌های وزارت صحت عامه توسط نمایندگان، سبب خرابی کشور است.

وزیر صحت اضافه کرد: “من به تمام مقدسات ام قسم یاد می کنم که از هیچ تلاشی برای صحت و سلامتی مردم در این مرحله حساس دریغ نمی کنم و از گذشت و مدارا در برابر هیچ رییس و کارمندم که در برابر صحت مردم کوتاهی کند، کار نمی گیرم.”

وی خاطرنشان کرد که وزارت صحت در تست واقعات مشکوک ویروس کرونا محدودیت ظرفیت دارد و تلاش می کند ظرفیت تست در افغانستان افزایش داده شود.

فیروز ادامه داد که در خصوص مهار ویروس کرونا از تجارب چین استفاده می کنند و هفته وار از طریق ویدیو کنفرانس با مسوولین صحی چین در تماس اند.

او همچنان از آغاز کار ۲۵ گروه ثابت و سیار این وزارت در کابل خبر داد و گفت که قرار است برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا، در حدود صد هزار بستر آماده شود.

این در حالی است که تاکنون ۷۸۴ تن در افغانستان مبتلا به ویروس شده و وزیر صحت می گوید، ممکن شمار مبتلایان بیش از این باشد.

۲۷ / حمل ۱۳۹۹

والی هرات در حال آماده کردن دشت‌ها برای قبرستان

والی هرات در یک هشدار جدی به شهروندان این ولایت می گوید که در حال آماده‌سازی دشت‌ها هرات برای قبرها است.

عبدالوحید قتالی امروز چهارشنبه(۲۷حمل) در یک نشست خبری در هرات گفت: “شما را چرا روحیه بدهم که شما بیماری کووید نزده را جدی نگرفته‌اید؟ می‌خواهم به صراحت بگویم که من در هرات در حال قبر کندن هستم؛ من در حال آماده‌ کردن دشت‌های هرات برای قبر هستم.”

او تاکید کرد: “سر از فردا هیچ موتری را در شهر اجازه گشت و گذار نمی‌دهیم؛ مگر مواردی که تشخیص داده شده خدمات می‌رسانند، کمک می‌رسانند یا شامل اصنافی است که نیازمندی‌های مردم را برآورده می‌کند.”

herat

والی هرات خاطرنشان کرد که با تکیه بر دانش علما و مستندات جامعه صحی،  تمام علایم نشان می‌دهد که هرات روزهای سختی را تجربه خواهد کرد و آنان در حال آماده‌سازی ۸ هزار و ۴۰۰ بستر برای بیماران احتمالی کرونا اند.

قتالی اضافه کرد: “بین ضرر فردی شهروندان و مرگ عمومی یکی را باید انتخاب کنیم.”

قرار است از فردا تدابیر و قیودات در شهر هرات به هدف جلوگیری از گردش و انتشار ویروس کرونا برای ۱۴ روز جدی تر از قبل شود.

این در حالی است که تا کنون ۷۸۴ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده و هرات با داشتن ۳۰۶ ابتلا به این ویروس در صدر قرار دارد.

۲۷ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا جان سومین داکتر را در کابل گرفت

مسوولان در وزارت صحت عامه تایید می کنند که یک داکتر دیگر مبتلا به ویروس کرونا در کابل جان باخته است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه با تأیید این رویداد گفته است: “اقبال عمری از داکتران شفاخانه‌ شینوزاده به‌خاطر ابتلا به ویروس کرونا، امروز چهارشنبه (۲۷حمل) پس از وخیم‌شدن وضعیت صحی‌اش در شفاخانه‌ افغان – جاپان جان باخته است”.

coronavirus3

 مایار افزوده، این داکتر قبلا در تجرید خانگی به‌سر می‌برد و روز گذشته به دلیل وخیم شدن وضعیت صحی اش، به شفاخانه‌ افغان – جاپان منتقل شده بود.

این سومین داکتر در کابل است که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان داده است. پیش از این، یوسف آریوبی، داکتر متخصص داخله در شفاخانه‌ صحت طفل اندراگاندی و حنیف‌الله حنیف، داکتر متخصص شفاخانه‌ امیری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان داده بودند.

۲۷ / حمل ۱۳۹۹

برف کوچ و لغزش کوه در پنجشیر خسارات مالی به بار آورده است

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که در نتیجه‌ سرازیرشدن برف‌کوچ در ولسوالی آبشار ولایت پنجشیر، خسارات مالی به باشندگان این ولسوالی وارد شده است.

وزارت مهاجرین با نشر یک خبرنامه گفته است، بر اساس معلومات اداره امورمهاجرین ولایت پنجشیر، از اثر وقوع برف‌کوچ شب گذشته(سه‌شنبه،۲۶حمل) از کوه “خیبررود پرینگال” ولسوالی آبشار، ۱۰ منزل مسکونی، یک محراب مسجد، یک مکتب، دو دکان و دو موتر را در قریه خواجه خضر، تخریب شده، اما خسارت جانی به دنبال نداشت است.

panjsher

از سویی هم بر اساس این خبرنامه، شب گذشته در اثر لغزش کوه در روستای “تند خوی” ولسوالی دره؛ جاده روستاهای “قریه عبدالله خیل” این ولسوالی به روی موترها مسدود شده، اما این حادثه نیز تلفات جانی در قبال نداشته است.

۲۷ / حمل ۱۳۹۹

نفوذی طالبان؛ 5 سرباز پولیس محلی در قندز مسموم و به قتل رسیدند

مقام های محلی در ولایت قندز تایید می کنند که یک نفوذی طالبان، ۵ پولیس محلی در این ولایت را ابتدا مسموم و پس از آن به قتل رسانده‌ است.

صفی الله امیری، عضو شورای ولایتی قندز امروز چهارشنبه(۲۷حمل) با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “شب گذشته نفوذی طالبان ۵ سرباز پولیس محلی را ابتدا بی هوش و پس از آن به قتل رسانده است”.

kunduz

امیری افزود، این رویداد در منطقه شیرخان بندر از مربوطات ولسوالی امام صاحب رخ داده است.

این عضو شورای ولایتی قندز تاکید کرد، فرد نفوذی پس از به قتل رساندن این نیروهای پولیس محلی، با تمام اسلحه و مهمات آن‌ها دوباره به طالبان پیوسته است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.