خلیلزاد: تبادله زندانیان گامی مهم در روند صلح و کاهش خشونت است |
خلیلزاد: تبادله زندانیان گامی مهم در روند صلح و کاهش خشونت است

بازتاب خبرهای 25 حمل 1399

Image Title
۲۵ / حمل ۱۳۹۹

خلیلزاد: تبادله زندانیان گامی مهم در روند صلح و کاهش خشونت است

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با استقبال از تبادله زندانیان میان حکومت و طالبان می گوید، این تبادله گامی مهم در روند صلح و کاهش خشونت است.

زلمی خلیلزاد امروز دوشنبه(۲۵حمل) در توییتر اش نگاشته است: “از آزادی زندانیان توسط دولت افغانستان و طالبان استقبال می کنیم. آزادی زندانیان گام مهمی در روند صلح و کاهش خشونت است.”

khalilzad

وی تاکید کرده که حکومت و طالبان باید تلاش های خود را در جهت دستیابی به اهداف مشخص شده در توافق نامه آمریکا و طالبان تسریع کنند.

خلیلزاد افزوده که زندان‌ها ظرفیت شیوع ویروس کرونا را دارد و این یک تهدید واقعی است و به این ترتیب باید روند رهایی زندانیان هرچه زودتر انجام شود.

این در حالی است که در جریان یک هفته اخیر حکومت ۳۰۰ زندانی طالب را آزاد کرده، روز گذشته نیز طالبان اعلام کرد که ۲۰ زندانی حکومت را آزاد کرده است.

۲۵ / حمل ۱۳۹۹

وزارت صحت یک محموله مواد صحی سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرد

وزارت صحت عامه می گوید که یک محموله مواد صحی از کمک‌های سازمان جهانی بهداشت به دست این وزارت رسیده است.

بر اساس خبرنامه وزارت صحت عامه کشور، داکتر پپر کورن، نماینده سازمان جهانی بهداشت در افغانستان، امروز(دوشنبه،۲۵حمل) یک محموله کمک‌های این سازمان را به وزارت صحت عامه افغانستان تسلیم کرده است.

photo_2020-04-13_20-30-13

این محموله شامل ۱۰ هزار کیت محافظتی و ۱۲ هزار کیت تشخیص ویروس کرونا می‌باشد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور گفته است که مواد کمک شده، می‌تواند این وزارت را در راستای حفاظت از جان کارمندان صحی در برابر ویروس کرونا و تشخیص واقعات مثبت این ویروس کمک کند و در حال حاضر این مواد صحی یکی از ضروریات مهم این وزارت به شمار می‌رود.

۲۵ / حمل ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: پس از امضای توافق‌نامه امریکا و طالبان، ۲۰۲ غیرنظامی کشته و زخمی شدند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که بر اساس یافته‌های این کمیسیون، پس از از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، ۲۰۲ غیرنظامی در کشور کشته و زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز(دوشنبه،۲۵حمل) با نشر یک تحقیق تازه گفته است که یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که پس از امضای توافق‌نامه آوردن صلح به افغانستان، به تاریخ ۱۰ حوت ۱۳۹۸، میان ایالات متحده آمریکا و طالبان، “تعداد ۲۰۲ تن از افراد ملکی، کارمندان ملکی ادارات دولتی، متنفذان قومی و علمان دینی در رویدادهای مختلفی مانند ترور، کشتار و گروگان‌گیری، کشته و زخمی شده‌اند”.

AIHRC

بر اساس این تحقیق، این آمار شامل ۸۳ کشته و ۱۱۹ زخمی می‌شوند و در بین کشته‌شدگان، ۸ زن و ۸ کودک و در بین زخمی‌ها ۱۵ زن و ۱۶ کودک وجود داشته‌اند.

کمیسیون حقوق بشر افزوده است که همچنان در این مدت، طالبان در حدود ۳۵ غیرنظامی را به گروگان گرفته‌‌ که این کمیسیون تاکنون از سرنوشت آنان آگاهی ندارد.

این کمیسیون خاطرنشان کرده است که “عامل ۵۰ درصد از این حمله‌ها و اعمال، گروه طالبان بوده‌ و باقی موارد را نیز گروه داعش یا افراد ناشناس مرتکب شده‌اند”.

۲۵ / حمل ۱۳۹۹

گشت و گذار موترسایکل در شهر کابل از روز چهارشنبه ممنوع می شود

وزارت داخله اعلام کرده است که بیشتر رویدادهای جنایی در شهر کابل با استفاده از موترسایکل صورت می گیرد و از روز چهارشنبه(۲۷ حمل) گشت و گذار موتر سایکل در تمام این شهر ممنوع می شود.

این وزارت امروز دوشنبه(۲۵حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است: “بر بنیاد بررسی و یافته‌های پولیس کابل، بیشتر رویدادهای جرمی به خصوص طراحی حملات تروریستی و قتل‌های هدفمند و جرایم جنایی توسط مجرمین، با استفاده از موترسایکل در نواحی مختلف شهر کابل سازماندهی و صورت می گیرد.”

kabul

وزارت داخله افزوده که به منظور جلوگیری از رویدادهای تروریستی و قتل ها سر از روز چهارشنبه(۲۷ حمل) گشت و گذار موترسایکل در تمام شهر کابل تا اطلاع بعدی ممنوع است.

این وزارت تاکید کرده، افرادی که خلاف این امر عمل کنند، موترسایکل‌ شان ضبط و با سواران آن برخورد قانونی صورت می گیرد.

۲۵ / حمل ۱۳۹۹

هشدار ریاست هواشناسی در مورد وقوع سیلاب و بارندگی نسبتا شدید در 28 ولایت

ریاست هواشناسی کشور از احتمال وقوع سیلاب های زودهنگام، بارندگی نسبتا شدید و برفباری در ۲۸ ولایت به شمول سالنگ ها هشدار داده است.

ریاست هواشناسی امروز دوشنبه(۲۵حمل) در یک خبرنامه اعلام کرده است که امروز و فردا(دوشنبه و سه‌شنبه؛ ۲۵ و ۲۶ حمل) احتمال وقوع سیلاب های زودهنگام، بارندگی نسبتا شدید و برفباری در مناطق مرتفع و بعضی از مناطق برف همراه با باران در ۲۸ ولایت پیش بینی شده است.

afghanistan1

این ریاست افزوده، ولایت هایی که احتمال وقوع بارندگی نسبتا شدید و سیلاب های آنی در آن پیش بینی شده، ولایت های کابل، هرات، بادغیس، فراه، غور، دایکندی، ارزگان، فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، بامیان، سمنگان، قندوز، تخار، بدخشان، پنجشیر، میدان وردک، غزنی ، لغمان، کاپیسا، پنجشیر، ننگرهار، خوست، پکتیا، لوگر، کنر و نورستان به شمول سالنگ ها است.

ریاست هواشناسی تاکید کرده که مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۲۰ الی ۴۰ میلی متر پیش بینی شده است.

۲۵ / حمل ۱۳۹۹

مرکز تجرید بیماران مبتلا به کرونا در قول اردوی ۲۰۷ ظفر افتتاح شد

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۷ ظفر از افتتاح مرکز اختصاصی تجرید و قرنطین بیماران مبتلا به ویروس کوید ۱۹ در این قول اردو خبر داده است.

بر اساس خبرنامه این قول اردو که امروز(دوشنبه، ۲۵حمل) منتشر شده، این مرکز دارای ۵۶ بستر بوده که افراد مشکوک به کرونا به این بخش منتقل می‌گردند و برای هر مریض، اتاق جداگانه در نظر گرفته شده است.

coronavirus7

این در حالی است که تا اکنون شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۶۶۵ نفر رسیده که از این میان، ۲۱ نفر جان باخته و هم‌چنان ۳۸ نفر دیگر بهبود یافته اند.