تبادله زندانیان؛ گفتگوهای بین‌الافغانی چه وقت شروع خواهد شد؟ |
تبادله زندانیان؛ گفتگوهای بین‌الافغانی چه وقت شروع خواهد شد؟

تبادله زندانیان؛ گفتگوهای بین‌الافغانی چه وقت شروع خواهد شد؟

خبرنگار خبرنامه

عباس عارفی
خبرنگار خبرنامه

۲۵ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از مدتی سکوت، بالاخره صبح امروز در صفحه‌ی توییتر خود از تبادله زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان استقبال نموده است. خلیلزاد نوشته که؛ «از آزادی زندانیان توسط دولت افغانستان و طالبان استقبال می‌کنیم. آزادی زندانیان گام مهمی در روند صلح و کاهش خشونت است.» در ادامه با تأکید از هر دو طرف خواسته است تا تلاش‌های شان را برای دستیابی به اهداف مشخص شده در توافقنامه ایالات متحده با طالبان تسریع کنند. چرا که شیوع ویروس کرونا در چنین شرایطی خطر جدی است.

آزادی زندانیان طالبان

طبق توییت خلیلزاد و با توجه به توافقنامه‌ی صلح آمریکا با طالبان، از طرف آمریکا تعهد شده بود که ۵۰۰۰ زندانی طالبان تا ۲۰ حوت ۱۳۹۸، از زندان‌های افغانستان آزاد شوند. اما رییس‌جمهور غنی گفت که حکومت افغانستان هیچ گونه تعهدی در قبال آزادی زندانیان طالبان ندارد. با این‌حال، حکومت افغانستان فرمان آزادی زندانیان طالبان را صادر نموده و تاکنون در سه مرحله، ۳۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده است. با این‌همه، اما نگرانی‌ها از بازگشت این دسته از طالبان آزادشده به میدان‌های جنگ همچنان زیاد است. حکومت افغانستان از ثبت معلومات بایومتریکی این زندانیان خبر داده، اما هیچ نوع طرزالعمل و تضمینی وجود ندارد که این طالبان آزادشده به جنگ برنگردند.

آزادی زندانیان حکومت

باآن‌که طالبان همواره گفته‌اند که این روند آزادسازی زندانیان شان به گونه مرحله‌ای قابل قبول نبوده و موافق با اصول توافقنامه صلح قطر نیست، اما در پاسخ به آزادسازی ۳۰۰ زندانی شان، ۲۰ زندانی حکومت افغانستان را آزاد کرده و در ولایت قندهار به اداره صلیب سرخ سپرده‌اند. اما هنوز گفتگوهای بین‌الافغانی شروع نشده است.

تأکید طالبان بر آزادی ۵۰۰۰ زندانی شان است و بعد گفتگوهای بین‌لافغانی شروع خواهد شد، اما از این‌سو حکومت افغانستان می‌گوید که تمامی زمینه‌های گفتگوهای صلح بین الافغانی فراهم شده، اما طالبان دنبال بهانه هستند. با این‌همه، دورنمایی گفتگوهای بین‌لافغانی صلح همچنان نامعلوم است، چرا که دو طرف هنوز مشکلات زیادی دارد. طالبان در دو جبهه‌ی دفتر سیاسی قطر و شورای نظامی کویته تقسیم شده‌اند که شاخه نظامی طالبان زیاد علاقه‌مند به گفتگو و مذاکره نیستند. در همین‌حال، در داخل حکومت افغانستان نیز بحران‌های زیادی است که مانع پروسه صلح هستند. به طور نمونه، شیوع ویروس کرونا و بحرانی شدن شرایط صحی، بحران سیاسی ناشی از انتخابات که باعث قهر و هشدار آمریکایی نیز شده است، و در عین‌حال طالبان نیز مشروعیت سیاسی حکومت افغانستان را قبول ندارند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
تبادله زندانیان طالب طالبان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید