ایمنی بدن: ۸ حقیقت جالب در مورد این سیستم شگفت انگیز |
ایمنی بدن: ۸ حقیقت جالب در مورد این سیستم شگفت انگیز

ایمنی بدن: ۸ حقیقت جالب در مورد این سیستم شگفت انگیز

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۵ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

سیستم ایمنی بدن در واقع نسخه بدنی یک نیروی نظامی است که قسم خورده علیه هر تهدیدی، خواه داخلی و خواه بیرونی، مبارزه کند. این نیروی نظامی سربازهای بسیار جالبی هم دارد!

۱. رودی از خون و لنف

سیستم ایمنی بدن توسط پنج لیتر خون و لنف قدرت می‌گیرد. این‌دو با هم عناصر ایمنی را به همه جای بدن منتقل می‌کنند تا وظایف‌شان را انجام دهند.

۲. شوالیه، گلبول سفید

گلبول‌های سفید مثلِ شوالیه‌ای که با اژدها می‌جنگد، با کوچک‌ترین مشکلی وارد میدان جنگ می‌شوند و با عوامل بیماری‌زا مبارزه می‌کنند.

۳. تب و التهاب نشانه‌های خوبی هستند

شاید داشتن تب و التهاب ناخوشایند به نظر برسد اما این‌دو نشان می‌دهند که بدن‌تان کارش را به درستی انجام می‌دهد. تب سبب آزاد شدن گلبول‌های سفید، افزایش متابولیسم و توقف تکثیر برخی ارگانیسم‌ها می‌شود. التهاب هم واکنش بدن در برابر آزاد شدن هیستامین‌ها است.

۴. به اندازه کافی بخوابید، یا هیچ توقعی نداشته باشید

آیا پیش آمده که ناگهان خودتان را ناخوش حس کرده‌اید؟ این سیستم ایمنی‌ بدن‌تان است که دارد انتقام می‌گیرد!

اگر بیش از ۵ ساعت خواب شبانه نداشته باشید، سیستم ایمنی درست مثل خودتان افسرده می‌شود. به این ترتیب در معرض ابتلا به سرماخوردگی و سایر بیماری‌ها قرار می‌گیرید.

۵. کمی نور خورشید خوب است

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به تولید ویتامین D کمک می‌کند. و چنانچه احتمالا می‌دانید، ویتامین دی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد.

۶. استرس به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌زند

استرس تاثیر قابل‌توجهی روی سیستم ایمنی دارد. در طول دوره‌های استرس، کورتیزول، آدرنالین و دیگر هورمون‌های استرس برای کنترول اختلال در بدن آزاد می‌شوند. اما اگر این حالت به صورت مزمن در بدن رخ بدهد، ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مثل اضطراب، افسردگی، مشکلات گوارشی، بیماری قلبی، اختلالات خواب، افزایش وزن و مشکلات مرتبط با حافظه بسیار بالا می‌رود.

۷. خنده برای ایمنی بدن مفید است

خنده سبب آزاد شدن دوپامین و دیگر هورمون‌های حس خوب و در نتیجه کاهش استرس می‌شود.

۸. میکروب‌ها به سلامت شما کمک می‌کنند

بدن به مواد بیگانه حمله می‌کند و آنها را در یاد نگه می‌دارد. بنابراین وقتی دوباره با یک عامل بیماری‌زا روبرو می‌شود، می‌داند که باید چه واکنشی نشان دهد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
ایمنی بدن

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید