طالبان امروز 20 زندانی حکومت را آزاد می کند |
طالبان امروز ۲۰ زندانی حکومت را آزاد می کند

بازتاب خبرهای 24 حمل 1399

Image Title
۲۴ / حمل ۱۳۹۹

طالبان امروز ۲۰ زندانی حکومت را آزاد می کند

گروه طالبان اعلام کرده است که امروز ۲۰ زندانی حکومت را آزاد می کند.

taliban6

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی گفته است که امروز یک شنبه(۲۴حمل)، ۲۰ زندانی حکومت را از زندان رها می کنند.

شاهبن تاکید کرده که این زندانیان در ولایت قندهار به اداره صلیب سرخ سپرده می شوند.

این در حالی است که بر اساس توافقنامه امضا شده صلح میان امریکا و طالبان در قطر، حکومت افغانستان ۵ هزار زندانی طالب و طالبان یک هزار زندانی حکومت را آزاد می کند.

شورای امنیت ملی نیز امروز گفته است که سومین گروه زندانیان طالب آزاد شده و شمار زندانیان آزاد شده طالبان از بند حکومت به ۳۰۰ تن رسیده است.

۲۴ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا جان یک داکتر دیگر را در کابل گرفت

مسوولان در وزارت صحت عامه تایید می کنند که ‏دومین داکتر در کابل در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت امروز یک شنبه(۲۴حمل) گفته است، “یوسف آریوبی” که متخصص شفاخانه صحت طفل بود، در نتیجه ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.

photo_2020-04-12_17-10-02

این دومین داکتر در شهر کابل است که در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته است.

پیش از این حنیف‌الله حنیف، داکتر متخصص در شفاخانه امیری شهر کابل به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخته بود.

۲۴ / حمل ۱۳۹۹

پاکسازی 200 جریب زمین از وجود کشت کوکنار در هلمند و ننگرهار

وزارت داخله اعلام کرده است که ۲۰۰ جریب زمین از وجود کوکنار در هلمند و ننگرهار پاکسازی شده است.

وزارت داخله امروز یک شنبه(۲۴حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است که پولیس مبارزه ضد مواد مخدر این وزارت به دنبال راه‌اندازی کمپاین “محو مزارع کوکنار” در ولایت‌های هلمند و ننگرهار، ۲۰۰ جریب زمین را در چندین عملیات جداگانه‌ از وجود بته های کوکنار پاکسازی کرده است.

police1

 در این خبرنامه آمده است که این ۲۰۰ جریب مزارع کوکنار شامل ۱۲۰ جریب در ولسوالی های نادعلی، گرمسیر و ناوه ولایت هلمند و ۸۰ جریب زمین در ولسوالی های غنی‌خیل، رودات و خوگیانی ولایت ننگرهار است.

۲۴ / حمل ۱۳۹۹

هدایت غنی به پولیس و شهرداری کابل؛ در باز و بسته نمودن دکان‌ها در جریان قرنطین مداخله نکنید!

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که محمد اشرف غنی به رهبری پولیس و شهردار کابل هدایت داده تا در باز و بسته بودن دکان ها در جریان قرنطین مداخله نکنند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته است که اشرف غنی قبل از ظهر امروز(یک‌شنبه، ۲۴ حمل) با رییس و اعضای اتاق پیشه‌وران و دکانداران از طریق ویدیوکنفرانس گفتگو کرده است.

در این خبرنامه آمده است که در این گفتگو رییس جمهور تأکید کرده که کار روی پلان عمومی کمک عاجل و تغییر بنیادی وضیعت صورت گرفته و پس از تکمیل، این پلان با شرکای بین المللی جهت دریافت منابع شریک می شود.

ghani

غنی به رییس اداره امور هدایت داده تا موضوع قانون کرایه ملکیت های دولتی را با رئیس اتاق پیشه‌وران و دکانداران تعقیب کرده و در این زمینه اجراات لازم انجام دهد.

وی همچنان به رهبری پولیس ملی و شهردار کابل هدایت داده تا در باز و بسته نمودن دکان‌ها در جریان قرنطین مداخله نکنند و نیز بخش‌هایی از صنایع با رعایت شرایط صحی می‌توانند به فعالیت ادامه دهند، اما این بخش‌ها باید از سوی اتاق پیشه‌وران و دکانداران مشخص شوند.

این در حالی است که پس از وضع محدودیت روزگردی در کابل، شماری از دکان ها به دلیل فعالیت از سوی شهرداری کابل مسدود شدند.

۲۴ / حمل ۱۳۹۹

وزارت دفاع: ادعای طالبان در مورد تلفات غیرنظامیان در شمال بی‌بنیاد است

وزارت دفاع در واکنش به ادعای طالبان مبنی بر تلفات غیرنظامیان در ولایت های شمالی، آن را بی‌بنیاد می خواند.

وزارت دفاع امروز یک شنبه(۲۴حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که بعد از تخطی های دوامدار طالبان در پیوند به کاهش خشونت ها، رهبری نیروهای دفاعی و امنیتی برنامه دفاع فعال را عملی ساخته که این برنامه در جبهه های جنگ باعث ناکامی پی‌هم حملات طالبان به خصوص در شمال کشور شده است.

MOD

در این اعلامیه آمده است: “اکنون طالبان که تاب مقابله در میدان محاربه را ندارند، در مورد تلفات افراد ملکی دروغ پراکنی می کنند.”

وزارت دفاع افزوده است که در حملات هوایی نیروهای افغان در ولسوالی های وردوج و نسی بدخشان به تاریخ ۲۲ حمل و در ولسوالی خم آب جوزجان به تاریخ ۲۳ حمل، تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است و به غیرنظامیان هیچ آسیبی نرسیده است”.

۲۴ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ دیدار حضوری خانواده‌ها با کودکان در مراکز اصلاح و تربیت ممنوع شد

وزارت عدلیه اعلام کرده است که زمینه دیدار و گفتگوی حضوری خانواده‌ها با کودکان شان در مرکز اصلاح و تربیت به استثنای برخی موارد مهم، قطع  شده است.

این وزارت امروز یک شنبه(۲۴حمل) در یک خبرنامه گفته است که به منظور مبارزه با ویروس کرونا در مراکز اصلاح و تربیت اطفال، از آغاز گسترش این ویروس تاکنون سه بار مواد لازم بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مایع ضد عفونی برای کودکان مراکز اصلاح توزیع شده است.

این وزارت افزوده که در کنار این، همچنان اتاق‌های این کودکان دواپاشی شده است.

afghanistan

وزارت عدلیه خاطرنشان کرده که متعهد به نگهداری و تربیت سالم کودکان مراکز اصلاح است و با توجه به مسوولیت و امکانات اش در راستای پیشگیری از انتقال و گسترش ویروس کرونا در میان کودکان زندانی، از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌کند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۶۰۷ تن رسیده که از این میان ۳۸ تن بهبود یافته و ۱۹ تن نیز جان باخته‌اند.

بر اساس امار وزارت عدلیه، حدود ۲ هزار و ۸۲۸ کودک مظنون، متهم و محکوم به حجز در تمام مراکز اصلاح و تربیت کودکان کشور نگهداری می شود.