یک رویداد ترافیکی در غزنی چهار زخمی برجا گذاشت |
یک رویداد ترافیکی در غزنی چهار زخمی برجا گذاشت

بازتاب خبرهای 21 حمل 1399

Image Title
۲۱ / حمل ۱۳۹۹

یک رویداد ترافیکی در غزنی چهار زخمی برجا گذاشت

مسوولان محلی در غزنی می‌گویند که چهار تن در یک رویداد ترافیکی در مسیر شاهراه کابل ـ قندهار، در مربوطات این ولایت زخمی شدند.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت غزنی با نشر یک خبرنامه گفته است: “چهار تن حوالی ساعت ۱۲ ظهر امروز(پنج‌شنبه،۲۱حمل) طی یک رویداد ترافیکی در مسیر شاهراه کابل ـ قندهار، در منطقه روضه از نواحی مرکز غزنی زخمی شده‌اند”.

ghazni

بر اساس این خبرنامه، این رویداد ترافیکی به علت عدم رعایت قوانین ترافیکی و سرعت بیش از حد، بین دو موتر نوع “فولدر” و “مازدا” رخ داده که وضعیت سه تن از زخمیان وخیم است.

۲۱ / حمل ۱۳۹۹

وزارت خارجه پاکستان خواهان تسلیم‌دهی اسلم فاروقی شد

‏وزارت خارجه پاکستان خواستار تحویل‌دهی اسلم فاروقی، رهبر پاکستانی‌تبار شاخه خراسان گروه داعش از سوی افغانستان شده است.

وزارت خارجه پاکستان امروز پنج شنبه(۲۱حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که اسلم فاروقی درگیر فعالیت های ضد پاکستانی در افغانستان بوده و برای تحقیقات بیشتر باید به این کشور تحویل داده شود.

aslam farooqi

در این اعلامیه افزوده شده که پاکستان می‌خواهد درباره فعالیت‌های ضد پاکستانی اسلم فاروقی در افغانستان، از او بازجویی کند.

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی به تاریخ ۱۶ حمل اعلام کرد که “اسلم فاروقی”، رهبر شاخه خراسان گروه تروریستی داعش را با ۱۹ تن از همکاران نزدیکش بازداشت کرده است.

 بر اساس معلومات ریاست امنیت ملی، اسلم فاروقی شهروند پاکستان است و رهبری شاخه خراسان گروه داعش در افغانستان را به عهده داشته و نیز با استخبارات منطقه رابطه نزدیک داشته است.

۲۱ / حمل ۱۳۹۹

فضل محمود فضلی رییس اداره امور ریاست جمهوری شد

ارگ ریاست جمهوری می گوید که فضل محمود فضلی به عنوان رییس اداره امور تعیین شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز پنج شنبه(۲۱حمل) در توییتی گفته است، ‏محمد اشرف غنی با صدور یک فرمان، فضل محمود فضلی را در بست خارج رتبه، به عنوان رییس عمومی اداره‌ امور ریاست جمهوری تعیین کرده است.

fazl mahmood fazli

فضل محمود فضلی قبل از این به حیث مشاور ارشد رئیس جمهور در امور سیاسی کار کرده است.

این تقرری در حالی صورت گرفته که حامد کرزی، کریم خلیلی، عبدالرب رسول سیاف و یونس قانونی، از چهره‌های مطرح سیاسی با نشر یک اعلامیه خواهان تعویق تقرری های کابینه از سوی اشرف غنی شده بودند و محمد اشرف غنی نیز روند تقرری ها در کابینه را به مدت ۵ روز به تعویق انداخته بود.

۲۱ / حمل ۱۳۹۹

اپلیکیشن معلوماتی ویروس کرونا آغاز به فعالیت کرد

وزارت صحت عامه کشور می گوید که از اپلیکیش معلوماتی که در رابطه به ویروس کرونا ایجاد گردیده، رونمایی شده است.

براساس خبرنامه وزارت صحت، این اپلیکیشن که امروز(پنج‌شنبه،۲۱حمل) آغاز به فعالیت کرده، در هم‌کاری با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی ایجاد شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور در رونمایی این “اپ” گفته: “این اپلیکیشن ما را در راستای جمع آوری و ارایه ارقام واقعات ویروس کرونا، ارایه رهنمودهای صحی و وقایوی، آزمایش خودی در پیوند به ویروس کرونا و شناسایی ساحاتی که گردش این ویروس در آن بیشتر است، کمک می‌کند.”

coronavirus3

وزیر صحت همچنان گفته است که برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا و شناسایی افراد مبتلا در کابل، این وزارت ۲۲ مرکز نمونه‌گیری را برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا در نقاط کلیدی شهر کابل ایجاد نموده و نیز برای تجرید بیماران مبتلا به ویروس کرونا، قصر دارالامان را به ظرفیت ۳۰۰ بستر و همچنین خوابگاه های دانشگاه های پلی تخنیک و کابل را آماده کرده است.

این اپلیکیشن را می توانید از این آدرس: www.corona.asan.gov.af به دست آورید.

۲۱ / حمل ۱۳۹۹

مرکز مدیریت مبارزه با ویروس کرونا در ولایت هرات گشایش یافت

 مقام های محلی در ولایت هرات می گویند که مرکز مدیریت مبارزه با ویروس کرونا به هدف ایجاد هماهنگی و انسجام تمام فعالیت های مرتبط برای مبارزه با ویروس در این ولایت ایجاد شده است.

دفتر والی هرات با نشر یک خبرنامه گفته است که این مرکز امروز پنج شنبه(۲۱حمل) گشایش یافته و در آن نمایندگان ادارات مسوول و اعضای باصلاحیت ادارات عضو کمیته مبارزه با ویروس کرونا توظیف شده اند تا به صورت ۲۴ ساعته، بر علاوه رهبری مدیریت مبارزه با ویروس کرونا، به خاطر رفع مشکلات شهروندان و خانواده ها گرفته تا تدارک امکانات تداوی و پیش‌گیری اقدام کنند.

herat

در این خبرنامه آمده است که تحلیل و ارزیابی دقیق اطلاعات، تدارک امکانات مطابق نیازمندی ها و اقدام فوری در حل مشکلات از جمله مهم ترین اهداف ایجاد این مرکز است.

این نخستین مرکز مدیریت مبارزه با ویروس کرونا در هرات است که به تازگی آغاز به فعالیت کرده است.

این در حالی است که تا اکنون ۴۸۴ تن در سراسر کشور به ویروس کرونا مبتلا شده که از این میان، ۳۲ تن بهبود یافته‌اند و ۱۶ تن دیگر جان باخته‌اند.

ولایت هرات دارای بیشترین افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح افغانستان است.

۲۱ / حمل ۱۳۹۹

۱۵۰ زندانی از زندان پل‌چرخی رها شدند

مسوولان زندان پل‌چرخی کابل می‌گویند که به تعداد ۱۵۰ تن از زندانیان این زندان به اساس فرمان ریاست جمهوری رها شدند.

دفتر مطبوعاتی ریاست زندان مرکزی پل‌چرخی در یک خبرنامه گفته است که ۱۵۰ زندانی به‌تأسی از فرمان ریاست جمهوری به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امروز(پنج‌شنبه،۲۱حمل) از زندان مرکزی پل‌چرخی رها شدند.

prisoner

گفتنی است که رها شد‌گان افرادی اند که مجازات جرایم شان شامل “جنحه” یا مدت زندانی شان کمتر از پنج سال بوده که بعد از چک و معاینه توسط تیم صحی آمریت صحی زندان مرکزی، از بند رها شدند.

بر اساس این خبرنامه، روند رهایی زندانیان مطابق به معیاد فرمان صادر شده ادامه دارد.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، ریاست جمهوری فرمان رهایی حدود ۱۰ هزار زندانی را از زندان های کشور صادر کرده است.

پیش از این نیز ده‌ها زندانی از زندان‌های ولایت مختلف رها شده‌اند.