هشدار پومپئو به رهبران افغانستان: با طالبان توافق كنید یا ریسک خروج کامل آمریكا را متحمل شوید! |
هشدار پومپئو به رهبران افغانستان: با طالبان توافق کنید یا ریسک خروج کامل آمریکا را متحمل شوید!

بازتاب خبرهای 19 حمل 1399

Image Title
۲۰ / حمل ۱۳۹۹

هشدار پومپئو به رهبران افغانستان: با طالبان توافق کنید یا ریسک خروج کامل آمریکا را متحمل شوید!

وزیر امور خارجه آمریکا به رهبران دولت افغانستان هشدار داده که باید به اختلافات خود پایان دهند و با طالبان توافق کنند، یا رئیس جمهور ترامپ می تواند دستور خروج همه سربازان آمریکایی از کشور و کاهش یک میلیارد دالری از کمک های مالی به کابل را صادر کند.

به نقل از گزارش روز سه‌شنبه(۱۹ حمل) آن‌بی‌سی نیوز، هشدار به خروج نیروهای امریکا دو هفته قبل هنگامی که پومپئو در افغانستان بود، داده شد، اما اکنون فقط توسط دو مقام ارشد فعلی، یکی از مقامات ارشد سابق و یک دیپلمات خارجی آشکار شد.

 pompeo2

دولت ترامپ نگران است که ادامه تاخیر در مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان، که قرار بود ۱۰ مارچ به عنوان بخشی از معامله تنش‌زایی که آمریکا یک ماه قبل با این گروه انجام داده بود، آغاز شود، باعث شکست صلح خواهد شد و این‌که طالبان به دلیل دولت شکسته کابل در موقعیت قوی‌تر ظاهر می‌شوند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی سابق این کشور، هر دو ادعای رهبری این کشور را پس از مناقشه بر انتخابات در ماه فبروری دارند. به گزارش ان‌بی‌سی، پومپئو به عبدالله گفت که باید از غنی حمایت کند.

به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، کاخ سفید امیدوار است که این تهدید به نتیجه برسد؛ اگرچه این رقبا تاکنون پیشنهادات خود را برای سازش رد کرده‌اند.

با این حال، پومپئو از زمان دیدار وی تاکنون پیشرفت‌هایی را گزارش کرده است؛ به ویژه در ارتباط با تشکیل تیمی برای گفتگو با طالبان و آزادی برنامه‌ریزی شده زندانیان.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

تقدیر از پزشک پناهنده افغانستانی به خاطر معالجه بیماران مبتلا به ویروس کرونا در پاکستان

در نبرد با بیماری همه گیر ویروس کرونا که هزاران زندگی گران بها را در سرتاسر جهان مبتلا کرده، پزشکان و کادر پزشکی به عنوان جنگجویان واقعی و بی باک، برای نجات دیگران، جان خود را در دست گرفته اند.

 دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستانی، یکی از این جنگجویان مقدم در نبرد ویروس کورونا است که خدمات خود را در شفاخانه خانواده مقدس پاکستان در راولپندی ارائه می دهد.

salima rahman

 کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از تلاش‌ های این پزشک پناهنده افغانستان تقدیر  کرده و از خدمت او به جامعه انسانی، ستایش نموده است.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان UNHCR برای امور اتحادیه اروپا در این مورد گفت: “در شفاخانه خانواده مقدس در راولپندی، دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستان، زندگی را برای برخی از فقیرترین مردم پاکستان فراهم می کند.”

 پاکستان از نظر موارد ویروس کرونا یکی از بدترین کشورها در آسیای جنوبی است و آمار روز چهارشنبه از ۴۰۰۰ مورد فراتر می رود.

 این کشور تاکنون ۵۸ جان باخته را ثبت کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

طالبان 7 غیرنظامی را در بلخ تیرباران کردند

مقام های امنیتی در بلخ تایید می کنند که هفت غیرنظامی از سوی طالبان در این ولایت کشته شده اند.

عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ به خبرنامه گفت: “گروه طالبان عصر روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹ حمل) در ساحات ولسوالی شولگر ولایت بلخ بالای شماری مردم اهل تشیع که صحرانشین و مصروف مالداری بودند، حمله کردند”.

BALKHH

عادل افزود، در درگیری که میان طالبان و این افراد صورت گرفته، یک کودک زخمی و طالبان ۷ تن را با خود اسیر برده اند.

 به گفته سخنگوی پولیس بلخ، طالبان صبح امروز ۷ تن از افرادی را که با خود برده بودند، در منطقه “جر سرج” ولسوالی شولگره تیرباران کردند.

عادل تاکید کرده است، نیروهای امنیتی که به کمک مردم به ساحه رفته بودند، نزدیک به ۳ ساعت با طالبان درگیر شده و توانستند اعضای خانواده کشته شدگان و یک کودک زخمی را به ساحه امن انتقال دهند.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان ترمیم شد/ برشنا: برق کابل به گونه عادی وصل شد

شرکت برشنا اعلام کرده است که پایه برق ۲۲۰ کیلوولت وارداتی شماره ۴۹۳ ازبکستان که در دند شهاب‌الدین بغلان منهدم شده بود، ترمیم شده است.

شرکت برشنا امروز چهارشنبه(۲۰حمل) گفته است که پایه برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان در ساحه دند شهاب‌الدین ولایت بغلان ترمیم و برق کابل و سایر ولایت ها به گونه نورمال وصل شده است.

این در حالی است که این پایه برق به تاریخ ۱۶ حمل در درگیری نیروهای امنیتی و طالبان منهدم شده و برای چهار روز کابل و شماری دیگری از ولایت ها بدون برق شده بودند.

pylon

به گزارش شرکت برشنا: “برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان فی ساعت ۳۰۰ مگاوات بوده و برق آبی (نظر به مقدار آب) از ۱۴۰ الی ۱۶۰ مگاوات فی ساعت تولید می گردد.”

از سویی هم این شرک تاکید کرده که توربین شماره یک بند برق ماهیپر که مشکل فنی داشت، ترمیم گردیده، شامل شبکه شده و عملا آغاز به تولید برق کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

کرزی خواهان آغاز مجدد گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان شد

پس از توقف مذاکرات تبادله زندانیان طالبان و حکومت، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین خواهان آغاز مجدد این گفتگوها شد.

کرزی امروز چهارشنبه(۲۰حمل) با نشر یک اعلامیه ضمن ابراز نگرانی از توقف گفتگوهای تبادله زندانیان طالبان و حکومت، ابراز امیدواری کرده که برای برقراری صلح سراسری، این گفتگوها به زودی، با دقت و جدیت دوباره آغاز شود.

Hamid-Karzai

کرزی در اعلامیه خود تاکید کرده که ایالات متحده امریکا به تعهدات‌اش در مورد برقراری صلح و ثبات در افغانستان عمل کند.

این در حالی است که گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان روز گذشته متوقف شد. گروه طالبان نیز شب گذشته اعلام کرد که تیم فنی اش را از کابل فراخوانده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پس از ثبت یک واقعه مثبت کرونا؛ تمام فعالیت‌های شفاخانه امیری در کابل متوقف شد

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که پس از ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در شفاخانه امیری و درگذشت آن، تمام فعالیت‌های این شفاخانه متوقف شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۰حمل) در یک نشست خبری گفت که فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه فیصله کرده تا تکمیل معاینات کرونا از کارمندان شفاخانه امیری، تمام فعالیت این مرکز صحی خصوصی متوقف شود.

amiri

این در حالی است که پیش‌تر یک داکتر شفاخانه امیری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخت. او نخستین داکتری بود که در افغانستان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشته است.

سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت که ۶.۵ درصد کارمندان شفاخانه امیری به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

مایار از سایر شفاخانه‌ها و مراکز صحی خواست با وزارت صحت عامه همکار باشند.