حالت دفاع فعال؛ ۱۸ شورشی طالب در غور کشته شدند |
حالت دفاع فعال؛ ۱۸ شورشی طالب در غور کشته شدند

بازتاب خبرهای 20 حمل 1399

Image Title
۲۰ / حمل ۱۳۹۹

حالت دفاع فعال؛ ۱۸ شورشی طالب در غور کشته شدند

وزارت دفاع کشور می‌گوید که ۱۸ شورشی طالب در ولایت غور کشته شدند.

وزارت دفاع با نشر یک خبرنامه گفته است که طالبان روز گذشته(سه‌شنبه،۱۹حمل)  بر قطاراکمالاتی اردوی ملی د رساحات دهنه مرغه و حصارک ولسوالی شهرک حمله نمودند.

mod 2

براساس این خبرنامه، نیروهای امنیتی عملیاتی را در چارچوب حالت دفاع فعال، با حمایت ضربات هوایی اجرا کردند که در نتیجه، ۱۸ شورشی طالب کشته شده، ۴ حلقه ماین کشف و خنثی و چندین موضع آنان تخریب شده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا بار دیگر بر آتش‌بس فوری در افغانستان تاکید کرد

اتحادیه اروپا بار دیگر با توجه به شیوع روزافزون ویروس کرونا در افغانستان، خواهان برقراری آتش‌بس بشردوستانه و گسترده در افغانستان شده است.

نمایند‌گی اتحادیه اروپا در کابل، امروز چهارشنبه(۲۰حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که این نهاد خواهان برقراری آتش‌بس همه‌جانبه در افغانستان است تا درگیری‌های مسلحانه متوقف شود.

همچنان اتحادیه اروپا از خواست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که خواهان “آتش‌بس جهانی” برای مقابله با ویروس کرونا شده نیز حمایت کرده است.

eu

اعلامیه علاوه نموده که با ادامه جنگ، تلاش های مهار ویروس کرونا، ارائه کمک های پزشکی و توزیع کمک های بین المللی را دشوارتر می سازد.

اتحادیه اروپا افزوده است که چندین گروه متخاصم در سراسر جهان با پیشنهاد برقراری آتش‌بس موافقت کرده‌ و در افغانستان نیز کسانی که به جان و رفاه مردم اهمیت می‌دهند، به صورت فوری با درخواست آتش‌بس موافقت می‌کنند.

گفتنی است که پیش از این بارها پیشنهاد آتش‌بس برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان با طرف‌های جنگ مطرح شده است، اما تاکنون این پیشنهادها مورد پذیرش قرار نگرفته است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

محب: آزادی شماری از زندانیان طالب تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان و متحدان آن است

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور می گوید که شماری از زندانیان طالبان، در حملات گسترده علیه اهداف غیرنظامی دست دارند و نیز با گروه های تروریستی بین المللی در ارتباط بوده و در صورت آزادی، تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان و متحدان آن محسوب می شوند.

دفتر شورای امنیت ملی امروز چهارشنبه(۲۰حمل) در یک خبرنامه گفته است که حمدالله محب این اظهارات را در کنفرانس ویدیویی با شماری از سفیران کشورهای خارجی در کابل بیان کرده است.

محب در این ویدیوکنفرانس گفته که افغانستان آماده ‌است درباره رهایی زندانیان طالبان و روند صلح به پیش برود.

moheb

او افزوده که تیم‌های فنی حکومت و طالبان درباره مسایل “دشوار” پیشرفت داشته‌اند.

محب تاکید کرده که در آزادی زندانیان طالبان برخی از توصیه‌های کمیسیون حقوق بشر در مورد حقوق قربانیان جنگ نیز در نظر گرفته می شود.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که گفتگوهای تیم فنی طالبان و حکومت مبنی بر تبادله زندانیان متوقف شده و گروه طالبان نیز تیم فنی سه نفری خود را از کابل فراه خوانده است.

مشاور امنیت ملی در حالی رهایی شماری از زندانیان طالب را تهدیدی برای امنیت ملی افغانستان می خواند که پیش از رییس ارگان های محل گفته بود که گروه طالبان بر رهایی ۱۵ فرمانده برجسته این گروه از زندان در گام نخست اصرار دارد.

با این وجود، شورای امنیت ملی گفته است که قرار است امروز چهارشنبه(۲۰ حمل) ۱۰۰ تن از زندانیان طالبان از سوی حکومت افغانستان رها شوند.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

۲۱ واقعه جدید؛ شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۴۴ نفر افزایش یافت

وزارت صحت عامه اعلام کرده است که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۱ فرد جدید مبتلا به ویروس کرونا در کشور شناسایی شده‌اند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۰حمل) با بیان این خبر گفته است، از این ۲۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲ نفر در کابل، ۳ نفر در غزنی، ۲ نفر در بغلان، ۱ نفر در لوگر، ۱ نفر در میدان‌وردک، ۱ نفر در هلمند و ۱ نفر دیگر در ولایت تخار شناسایی شده‌اند.

coronavirus5

گفتنی است که در ولایت‌های هلمند و میدان‌وردک برای نخستین‌بار موارد ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

به گفته مایار، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱ فرد مبتلا به ویروس کرونا نیز بهبود یافته‌اند.

با ثبت این ۲۱ واقعه مثبت و جدید؛ مجموع افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۴۴ نفر رسیده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

درگیری در ولسوالی نسی بدخشان؛ کمیسار سرحدی با یک محافظ اش کشته شدند

مقام های محلی در بدخشان تایید می کنند که کمیسار سرحدی ولسوالی نسی این ولایت در یک پرتاب هاوان طالبان با یک محافظ اش کشته شده اند.

عبدالله ناجی نظری، عضو شورای ولایتی بدخشان به خبرنامه گفت: “در منطقه درواز ولسوالی نسی جنگ صورت گرفته که متاسفانه کمیسار سرحدی با شماری از افرادش کشته شده و فعلا جنگ روان است.”

mod1

نظری افزود، درگیری ادامه دارد و نیروهای امنیتی تلاش دارند طالبان را عقب بزنند.

این عضو شورای ولایتی بدخشان تاکید کرد، در این درگیری کمیسار سرحدی با یک محافظ اش کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

وزارت داخله: هیچ فردی در کابل اجازه گشت و گذار و بیرون رفتن از خانه بدون فوریت را ندارد

مسوولان در وزارت داخله می گویند، سر از امروز(چهارشنبه، ۲۰ حمل) هیچ فردی در کابل اجازه گشت و گذار و “چکر زدن” و بیرون رفتن از خانه بدون فوریت را ندارد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله امروز چهارشنبه(۲۰حمل) در یک نشست مشترک خبری با مسوولان وزارت صحت گفت، تطبیق مقرره محدودیت گشت وگزار در شهر کابل سر امروز از سوی پولیس شدت یافته است.

آرین افزود، یک هزار و ۶۰۰ پولیس از بامداد امروز در تمام نواحی شهر کابل مستقر شده تا از گشت و گذار بی مورد باشندگان این شهر جلوگیری کنند.

tareq aryan

او تأکید کرد که هیچ فردی اجازه چکر زدن و بیرون رفتن بدون فوریت را ندارد و پولیس موظف است تا مقرره محدودیت بر گشت و گذار را به گونه جدی تطبیق کند.

سخنگوی وزارت داخله خاطرنشان کرد، فهرست اداراتی که استثنا قرار داده شده، مشخص گردیده، اما کارکنان سایر اداراتی که مطابق فیصله کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی رخصت می باشند، در خانه های شان بمانند، زیرا پولیس به آنان اجازه گشت و گذار با استفاده از امکانات دولتی را نخواهد داد.

این در حالی است که روز گذشته مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به پولیس هدایت داد که محدودیت گشت و گذار در شهر کابل را جدی تطبیق کنند.