هدایت وزارت داخله به پولیس؛ فردا هیچ عبور و مروری در شهر کابل نباشد! |
هدایت وزارت داخله به پولیس؛ فردا هیچ عبور و مروری در شهر کابل نباشد!

بازتاب خبرهای 19 حمل 1399

Image Title
۱۹ / حمل ۱۳۹۹

هدایت وزارت داخله به پولیس؛ فردا هیچ عبور و مروری در شهر کابل نباشد!

سرپرست وزارت داخله در فرمانی تازه به نیروهای پولیس گفته که با توظیف ۱ هزار و ۶۰۰ نیرو و ۴ موتر، فردا(چهارشنبه، ۲۰ حمل) را روزی بسازند که قطعا عبور و مروری در کابل نباشد.

مسعود اندرابی امروز سه شنبه(۱۹حمل) خطاب به پولیس تاکید کرده که به جز موارد استثنایی شامل کارمندان رسانه ها، کارمندان سکتور مخابرات، کارمندان امنیتی و کسانی که برای صحت و یا هم خرید مواد خوراکی بیرون می شوند، با کسانی که نقض قرنطین می کنند، برخورد جدی شود.

او هشدار می دهد: “چون کرونا مرض کشنده و خطرناک است، مراعات گپ اش خلاص است، جدی بند می کنین کل راه های شان را و مخصوصا ماموین دولتی و مامورین دولتی که رخصت است، قطعا نمی مانیم، حتی اگر خلاف امر ما کار کنند، به حوزه ببرید و به وزارت اش معلومات بدهید ماموری که رخصت کده بودی، اینجا قرنطین است، طرف چکر روان است.”

photo_2020-04-07_18-22-15

 سرپرست وزارت داخله می افزاید، راه های منتهی به ننگرهار، قرغه و شمالی سر از روز پنج شنبه و جمعه مسدود شود و مخصوصا مامورین دولتی اجازه به تفریح رفتن داده نشود.

این در حالی است که محدودیت روزگردی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از ۹ حمل به این سو در شهر کابل وضع شده، اما شماری از شهروندان کابل آن را جدی نگرفته اند.

وزارت صحت عامه نیز امروز اعلان کرد که  شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کابل به ۷۳ تن رسیده و ممکن آمار واقعی مبتلایان بیش‌تر از این رقم باشد.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

تقدیر از پزشک پناهنده افغانستانی به خاطر معالجه بیماران مبتلا به ویروس کرونا در پاکستان

در نبرد با بیماری همه گیر ویروس کرونا که هزاران زندگی گران بها را در سرتاسر جهان مبتلا کرده، پزشکان و کادر پزشکی به عنوان جنگجویان واقعی و بی باک، برای نجات دیگران، جان خود را در دست گرفته اند.

 دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستانی، یکی از این جنگجویان مقدم در نبرد ویروس کورونا است که خدمات خود را در شفاخانه خانواده مقدس پاکستان در راولپندی ارائه می دهد.

salima rahman

 کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از تلاش‌ های این پزشک پناهنده افغانستان تقدیر  کرده و از خدمت او به جامعه انسانی، ستایش نموده است.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان UNHCR برای امور اتحادیه اروپا در این مورد گفت: “در شفاخانه خانواده مقدس در راولپندی، دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستان، زندگی را برای برخی از فقیرترین مردم پاکستان فراهم می کند.”

 پاکستان از نظر موارد ویروس کرونا یکی از بدترین کشورها در آسیای جنوبی است و آمار روز چهارشنبه از ۴۰۰۰ مورد فراتر می رود.

 این کشور تاکنون ۵۸ جان باخته را ثبت کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

طالبان 7 غیرنظامی را در بلخ تیرباران کردند

مقام های امنیتی در بلخ تایید می کنند که هفت غیرنظامی از سوی طالبان در این ولایت کشته شده اند.

عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ به خبرنامه گفت: “گروه طالبان عصر روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹ حمل) در ساحات ولسوالی شولگر ولایت بلخ بالای شماری مردم اهل تشیع که صحرانشین و مصروف مالداری بودند، حمله کردند”.

BALKHH

عادل افزود، در درگیری که میان طالبان و این افراد صورت گرفته، یک کودک زخمی و طالبان ۷ تن را با خود اسیر برده اند.

 به گفته سخنگوی پولیس بلخ، طالبان صبح امروز ۷ تن از افرادی را که با خود برده بودند، در منطقه “جر سرج” ولسوالی شولگره تیرباران کردند.

عادل تاکید کرده است، نیروهای امنیتی که به کمک مردم به ساحه رفته بودند، نزدیک به ۳ ساعت با طالبان درگیر شده و توانستند اعضای خانواده کشته شدگان و یک کودک زخمی را به ساحه امن انتقال دهند.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان ترمیم شد/ برشنا: برق کابل به گونه عادی وصل شد

شرکت برشنا اعلام کرده است که پایه برق ۲۲۰ کیلوولت وارداتی شماره ۴۹۳ ازبکستان که در دند شهاب‌الدین بغلان منهدم شده بود، ترمیم شده است.

شرکت برشنا امروز چهارشنبه(۲۰حمل) گفته است که پایه برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان در ساحه دند شهاب‌الدین ولایت بغلان ترمیم و برق کابل و سایر ولایت ها به گونه نورمال وصل شده است.

این در حالی است که این پایه برق به تاریخ ۱۶ حمل در درگیری نیروهای امنیتی و طالبان منهدم شده و برای چهار روز کابل و شماری دیگری از ولایت ها بدون برق شده بودند.

pylon

به گزارش شرکت برشنا: “برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان فی ساعت ۳۰۰ مگاوات بوده و برق آبی (نظر به مقدار آب) از ۱۴۰ الی ۱۶۰ مگاوات فی ساعت تولید می گردد.”

از سویی هم این شرک تاکید کرده که توربین شماره یک بند برق ماهیپر که مشکل فنی داشت، ترمیم گردیده، شامل شبکه شده و عملا آغاز به تولید برق کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

کرزی خواهان آغاز مجدد گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان شد

پس از توقف مذاکرات تبادله زندانیان طالبان و حکومت، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین خواهان آغاز مجدد این گفتگوها شد.

کرزی امروز چهارشنبه(۲۰حمل) با نشر یک اعلامیه ضمن ابراز نگرانی از توقف گفتگوهای تبادله زندانیان طالبان و حکومت، ابراز امیدواری کرده که برای برقراری صلح سراسری، این گفتگوها به زودی، با دقت و جدیت دوباره آغاز شود.

Hamid-Karzai

کرزی در اعلامیه خود تاکید کرده که ایالات متحده امریکا به تعهدات‌اش در مورد برقراری صلح و ثبات در افغانستان عمل کند.

این در حالی است که گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان روز گذشته متوقف شد. گروه طالبان نیز شب گذشته اعلام کرد که تیم فنی اش را از کابل فراخوانده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پس از ثبت یک واقعه مثبت کرونا؛ تمام فعالیت‌های شفاخانه امیری در کابل متوقف شد

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که پس از ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در شفاخانه امیری و درگذشت آن، تمام فعالیت‌های این شفاخانه متوقف شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۰حمل) در یک نشست خبری گفت که فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه فیصله کرده تا تکمیل معاینات کرونا از کارمندان شفاخانه امیری، تمام فعالیت این مرکز صحی خصوصی متوقف شود.

amiri

این در حالی است که پیش‌تر یک داکتر شفاخانه امیری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخت. او نخستین داکتری بود که در افغانستان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشته است.

سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت که ۶.۵ درصد کارمندان شفاخانه امیری به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

مایار از سایر شفاخانه‌ها و مراکز صحی خواست با وزارت صحت عامه همکار باشند.