نخستین جلسه کابینه با اشتراک والیان برگزار شد |
نخستین جلسه کابینه با اشتراک والیان برگزار شد

بازتاب خبرهای 19 حمل 1399

Image Title
۱۹ / حمل ۱۳۹۹

نخستین جلسه کابینه با اشتراک والیان برگزار شد

 ارگ ریاست جمهوری می گوید که اولین جلسه کابینه به ریاست محمد اشرف غنی، با اشتراک تمام والیان کشور از طریق ویدیو کنفرانس، در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده است.

بر اساس خبرنامه ارگ، در این جلسه که عصر روز گذشته(دوشنبه، ۱۸حمل) برگزار شد، رییس جمهور غنی گفته که “یک گام مهم و بزرگ در عرصه حکومتداری خوب برداشته شده که همانا اشتراک تمام والیان ولایت‌ها از طریق ویدیو کنفرانس(VTC) به جلسه کابینه می باشد و این پروسه در آینده نیز تداوم خواهد یافت”.

در این نشست، معاون اول ریاست جمهوری وظایف والیان ولایات در امر مبارزه با ویروس کرونا و گسترش عرضه خدمات به تمامی نقاط کشور را مشخص نموده است.

همچنین معاون دوم ریاست جمهوری گفته که قانون مبارزه با مواد مخدر و مسکرات؛ “تولید ایتانول را ممنوع قرار داده، در حالی که تورید آن را اجازه داده که این خود نوعی تناقض است.

ghani1

همچنان سرور دانش، در این جلسه نگرانی‌های موجود در مورد گسترش شیوع ویروس کرونا در شهر کابل و عدم توجه شهروندان کابل به طرح وضع محدودیت گردش را ابراز نمود و گفت که در راستای اطلاع رسانی باید توجه و دقت لازم صورت گیرد.

طبق خبرنامه ارگ، در این جلسه کابینه سرپرست وزارت مالیه طرح تعدیلات در کودهای بودجه‌ای سال مالی ۱۳۹۹ را به جلسه ارایه کرده، که بر اساس آن مبالغی در بودجه وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای خریداری گندم، در وجوه انکشافی ولایات تحت کود مشخص جهت مبارزه با ویروس کرونا و در بودجه ریاست عمومی اداره امور جهت اعمار شفاخانه ها در ولایات هرات، فراه، نیمروز و کابل افزایش یافته است. این طرح مورد تائید کابینه قرار گرفته است.

همچنان کابینه، وزارت مالیه را موظف نموده تا مبلغ ۷۰٫۶۴ ملیون افغانی را از بودجه وزارت امور داخله تعدیل و برای آماده سازی ساختمان های زندان به شرکت انکشاف ملی انتقال دهد تا اقدامات عاجل صورت گیرد.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

تقدیر از پزشک پناهنده افغانستانی به خاطر معالجه بیماران مبتلا به ویروس کرونا در پاکستان

در نبرد با بیماری همه گیر ویروس کرونا که هزاران زندگی گران بها را در سرتاسر جهان مبتلا کرده، پزشکان و کادر پزشکی به عنوان جنگجویان واقعی و بی باک، برای نجات دیگران، جان خود را در دست گرفته اند.

 دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستانی، یکی از این جنگجویان مقدم در نبرد ویروس کورونا است که خدمات خود را در شفاخانه خانواده مقدس پاکستان در راولپندی ارائه می دهد.

salima rahman

 کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از تلاش‌ های این پزشک پناهنده افغانستان تقدیر  کرده و از خدمت او به جامعه انسانی، ستایش نموده است.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان UNHCR برای امور اتحادیه اروپا در این مورد گفت: “در شفاخانه خانواده مقدس در راولپندی، دکتر سلیمه رحمان، پناهنده افغانستان، زندگی را برای برخی از فقیرترین مردم پاکستان فراهم می کند.”

 پاکستان از نظر موارد ویروس کرونا یکی از بدترین کشورها در آسیای جنوبی است و آمار روز چهارشنبه از ۴۰۰۰ مورد فراتر می رود.

 این کشور تاکنون ۵۸ جان باخته را ثبت کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

طالبان 7 غیرنظامی را در بلخ تیرباران کردند

مقام های امنیتی در بلخ تایید می کنند که هفت غیرنظامی از سوی طالبان در این ولایت کشته شده اند.

عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ به خبرنامه گفت: “گروه طالبان عصر روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹ حمل) در ساحات ولسوالی شولگر ولایت بلخ بالای شماری مردم اهل تشیع که صحرانشین و مصروف مالداری بودند، حمله کردند”.

BALKHH

عادل افزود، در درگیری که میان طالبان و این افراد صورت گرفته، یک کودک زخمی و طالبان ۷ تن را با خود اسیر برده اند.

 به گفته سخنگوی پولیس بلخ، طالبان صبح امروز ۷ تن از افرادی را که با خود برده بودند، در منطقه “جر سرج” ولسوالی شولگره تیرباران کردند.

عادل تاکید کرده است، نیروهای امنیتی که به کمک مردم به ساحه رفته بودند، نزدیک به ۳ ساعت با طالبان درگیر شده و توانستند اعضای خانواده کشته شدگان و یک کودک زخمی را به ساحه امن انتقال دهند.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پایه تخریب شده برق وارداتی ازبکستان ترمیم شد/ برشنا: برق کابل به گونه عادی وصل شد

شرکت برشنا اعلام کرده است که پایه برق ۲۲۰ کیلوولت وارداتی شماره ۴۹۳ ازبکستان که در دند شهاب‌الدین بغلان منهدم شده بود، ترمیم شده است.

شرکت برشنا امروز چهارشنبه(۲۰حمل) گفته است که پایه برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان در ساحه دند شهاب‌الدین ولایت بغلان ترمیم و برق کابل و سایر ولایت ها به گونه نورمال وصل شده است.

این در حالی است که این پایه برق به تاریخ ۱۶ حمل در درگیری نیروهای امنیتی و طالبان منهدم شده و برای چهار روز کابل و شماری دیگری از ولایت ها بدون برق شده بودند.

pylon

به گزارش شرکت برشنا: “برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت ازبکستان فی ساعت ۳۰۰ مگاوات بوده و برق آبی (نظر به مقدار آب) از ۱۴۰ الی ۱۶۰ مگاوات فی ساعت تولید می گردد.”

از سویی هم این شرک تاکید کرده که توربین شماره یک بند برق ماهیپر که مشکل فنی داشت، ترمیم گردیده، شامل شبکه شده و عملا آغاز به تولید برق کرده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

کرزی خواهان آغاز مجدد گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان شد

پس از توقف مذاکرات تبادله زندانیان طالبان و حکومت، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین خواهان آغاز مجدد این گفتگوها شد.

کرزی امروز چهارشنبه(۲۰حمل) با نشر یک اعلامیه ضمن ابراز نگرانی از توقف گفتگوهای تبادله زندانیان طالبان و حکومت، ابراز امیدواری کرده که برای برقراری صلح سراسری، این گفتگوها به زودی، با دقت و جدیت دوباره آغاز شود.

Hamid-Karzai

کرزی در اعلامیه خود تاکید کرده که ایالات متحده امریکا به تعهدات‌اش در مورد برقراری صلح و ثبات در افغانستان عمل کند.

این در حالی است که گفتگوها در مورد تبادله زندانیان حکومت و طالبان روز گذشته متوقف شد. گروه طالبان نیز شب گذشته اعلام کرد که تیم فنی اش را از کابل فراخوانده است.

۲۰ / حمل ۱۳۹۹

پس از ثبت یک واقعه مثبت کرونا؛ تمام فعالیت‌های شفاخانه امیری در کابل متوقف شد

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که پس از ثبت یک واقعه مثبت ویروس کرونا در شفاخانه امیری و درگذشت آن، تمام فعالیت‌های این شفاخانه متوقف شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز چهارشنبه(۲۰حمل) در یک نشست خبری گفت که فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه فیصله کرده تا تکمیل معاینات کرونا از کارمندان شفاخانه امیری، تمام فعالیت این مرکز صحی خصوصی متوقف شود.

amiri

این در حالی است که پیش‌تر یک داکتر شفاخانه امیری به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان باخت. او نخستین داکتری بود که در افغانستان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشته است.

سخنگوی وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت که ۶.۵ درصد کارمندان شفاخانه امیری به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

مایار از سایر شفاخانه‌ها و مراکز صحی خواست با وزارت صحت عامه همکار باشند.