روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(9)؛ تازه ترین وضعیت شیوع این بیماری چگونه است؟ |
روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(۹)؛ تازه ترین وضعیت شیوع این بیماری چگونه است؟

روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان(۹)؛ تازه ترین وضعیت شیوع این بیماری چگونه است؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت صحت عامه‌ می گوید در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰ رویداد مثبت ویروس کرونا ثبت شد است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت صبح امروز دوشنبه (۱۸ حمل) گفته است که این رویدادهای تازه شامل ۱۶ مورد در هرات، ۶مورد در کابل، ۳ مورد در نیمروز، دو مورد در قندوز، دو مورد در فاریاب و یک مورد در دایکندی می شود.

مایار افزوده که با ثبت این رویدادهای تازه، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ۲۳ ولایت کشور به ۳۶۷ نفر رسیده است.

به گفته مایار هرات با ۲۳۰ مبتلا و کابل با ۵۹ تن مبتلا دو ولایتی است که بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را به خود اختصاص داده‌اند.

۱۷ نجات یافته از کرونا

همچنان طبق گزارش این وزارت، سه فرد مبتلا به ویروس کرونا در ولایت های لوگر و کابل صحت یاب شده اند.

بعد از این آمار نیز مسوولان در وزارت صحت در نشست خبری گفته‌اند که ۵ فرد مبتلا به ویروس کرونا، همچنان شفایاب شده اند که شمار مجموعی بهبود یافته گان، به ۱۷ نفر رسیده است.

آقای مایار روز یک شنبه (۱۷حمل) در نشست خبری گفته بود که در ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۲ هزار و ۵۹۵ نمونه مشکوک ویروس کرونا به لابراتوارهای وزارت صحت عامه در کابل، ننگرهار و هرات مواصلت کرده که از این شمار، ۳۳۷ نمونه آن مثبت تشخیص شده است.

مایار افزوده که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۸ واقعه جدید ویروس کرونا ثبت شده که شامل ۱۰ واقعه در کابل، ۱۰ واقعه در هرات، ۸ واقعه قندهار، ۳ واقعه در پکتیا، ۲ واقعه در سمنگان، ۲ واقعه در بلخ و یک، یک واقعه در ولایت های کاپیسا، تخار و زابل می شود.

افزایش محدودیت ها در کابل

همچنان در پی افزایش آمار مبتلایان کرونا در کابل، محدودیت‌های رفت و آمد شدت یافته است. روز یک‌شنبه ۵۰ عراده وسایط نقلیه شهری از سوی پولیس ترافیک کابل به دلیل تخلفات ترافیکی و گشت و گذار غیرضروری جریمه نقدی شد.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت کابل اعلام کرده است که براساس تصمیم کمیته اضطرار جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت کابل، مبنی بر محدودیت های بیشتر بر گشت و گذار در شهر کابل، امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) ۵۰ وسیله نقلیه شهری در مجموع مبلغ ۱۵۰ هزار افغانی از سوی پولیس ترافیک جریمه نقدی شد.

افزون بر این، مقام ولایت کابل خاطرنشان کرده که ‌تعداد ۲هزار و ۴۵۰ دکان، ۵۵ حمام و ۱۵ رستوران که در نواحی متخلف شهر کابل فعالیت داشتند، از سوی پولیس حوزات امنیتی مسدود شدند.

حمایت از مبارزه با کرونا

در ادامه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و مبارزه با آن، وزارت زراعت روز یک شنبه(۱۷حمل) در یک خبرنامه گفته است که بر اساس تصمیم تازه این وزارت، روزانه بیش از ۴۰۰ لیتر شیر یکی از فارم‌هایش را به صورت رایگان در اختیار وزارت صحت قرار می‌دهد تا به داکتران و پرسونل شفاخانه‌های کابل که برای مبارزه با ویروس کرونا کار می‌کنند، توزیع شود که حدود ۲ هزار تن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

شرکت‌های مخابراتی نیز اعلام کرده‌اند که برای دسترسی دانش آموزان به مواد درسی از طریق اینترنت رایگان و کاهش قیمت بسته های اینترنتی، سهولت‌هایی را برای مشترکین فراهم می‌کنند.

در این بین ارگ ریاست جمهوری می گوید که محمد اشرف غنی با والیان زون های مرکز، جنوب و جنوب شرق در راستای مبارزه با ویروس کرونا از طریق ویدیو کنفرانس گفتگو کرده است.

بر اساس این خبرنامه، اشرف غنی در این ویدئو کنفرانس هدایت داده تا به هر یک از ولایت پکتیکا، لوگر، ارزگان، زابل، بامیان و دایکندی، ۳۰ میلیون افغانی، به ولایات غزنی، خوست و پکتیا ۶۰ میلیون افغانی و به ولایت قندهار ۱۰۰ میلیون افغانی، تخصیص و انتقال داده شود.

مسوولان محلی هرات نیز گفته‌اند که شفاخانه ۱۰۰ بستر کوید ۱۹ هرات که در ظرف بیست روز گذشته ساخته شده، به بهره برداری سپرده شده است.

وزارت مهاجرین افعانستان نیز اعلان کرده است که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونای ایران فیصله کرده که تداوی مبتلایان به ویروس کرونا برای اتباع غیرایرانی از جمله مهاجرین افغان رایگان باشد.

این در حالی است که ایران پس از چین کانون شیوع این ویروس شناخته شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید