قندز؛ شهروندان شاکی از بهای موادغذایی و نگران شیوع کرونا |
قندز؛ شهروندان شاکی از بهای موادغذایی و نگران شیوع کرونا

قندز؛ شهروندان شاکی از بهای موادغذایی و نگران شیوع کرونا

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 در پی شکایات از افزایش بهای مواد غذایی در کابل و سایر ولایت، مردم ولایت قندز نیز از این شرایط شکایت کرده‌اند.

پس از شیوع ویروس کرونا در کشور بهای موادغذایی به صورت ناگهانی افزایش یافت. با این که اکنون این وضعیت در دیگر نقاط کشور کنترول شده اما عده‌یی از شهروندان قندز هنوز از آن شکایت دارند.

فروش مواد غذایی ۳ چند گذشته

عنایت‌الله خلیق، رئیس جامعه مدنی قندز به خبرنامه گفت: “این مشکل نه تنها در قندز بلکه در تمام ولایات جریان دارد، در قندز نیز در اوایل شیوع این ویروس به صورت سرسام آوری نرخ موادغذایی بالا رفت ولی با ایجاد کمیته کنترول قیم به صورت نسبی این وضعیت مهار شد ولی کافی نیست زیرا تمامی نیازمندی مردم بهای آن دو تا سه برابر بلند رفته است.”

اما مقام های این ولایت افزایش بهای موادغذایی را رد می‌کنند و می‌گویند مواد غذایی به بهای دیگر شهرها فروخته می‌شود.

با این که تاکنون هیچ واقعه مثبتی در شهر قندز ثبت نشده است اما اعضای شورای ولایتی، جامعه مدنی و مردم آن از شیوع کرونا در این ولایت نگران هستند.

صفی‌الله امیری، عضو شورای ولایتی قندز گفت: “فعلا آمار مبتلایان به ویروس کرونا به گفته ریس صحت عامه صفر است. یک نفری هم که از طریق رسانه اعلان شده از ولایت کابل بوده که به قندز سفر داشته و به همین دلیل پس از آزمایش نتیجه او مثبت بوده و رسانه‌ها آن را در قندز اعلام کرده‌اند.”

با این وجود اما رئیس جامعه مدنی از این که حکومت محلی هیچ توجه‌یی به اقدامات وقایوی ندارد می‌گوید که “این اشتباه بزرگی است که ما به این فکر باشیم تا ابتدا این ویروس در شهر شیوع کند و بعد دست به کار شویم بلکه ما باید سعی کنیم جلو شیوع آن در شهر را بگیریم.”

امکانات و تجهیزات صحی

قندز از ولایاتی است که تا کنون هیچ آماری از شیوع ویروس کرونا نداشته است. چندین مورد مشکوک این ویروس در افراد نیز پس از آزمایش منفی اعلام شده است.

در قندز نیز هیچ مرکز تشخیص کرونا وجود ندارد و تست خون افراد مشکوک باید به کابل فرستاده شود و تا مشخص شدن نتیجه آن ۲ تا ۳ روز سپری می‌شود.

عده‌یی از فعالان جامعه مدنی می‌افزایند که اگر شیوع این ویروس در قندز نیز آغاز شود یک فاجعه رخ خواهد داد.

همچنان مقام ولایت، به پیشنهاد ریاست صحت عامه شفاخانه سپینزر را به مبتلایان احتمالی اختصاص داده است. به گفته عصمت‌الله مرادی، سخنگوی این ولایت ساختمان این شفاخانه مجهز، برای چنین واقعاتی آماده شده است.

شفاخانه ۱۰۰ بستر قندز نیز اکنون ۵۰ بستر آن با تمام وسایل و کارمندان صحی آماده کار می‌باشد.

همچنان بعضی از نهاد‌ها و ادارات دولتی و غیر دولتی از تخصیص ساختمان‌های خودشان در شرایط حاد شیوع ویروس کرونا در قندز ابزار امادگی کرده‌اند.

تعدادی از اعضای شورای ولایتی و جامعه مدنی از بعضی اقدامات روی دست گرفته شده توسط حکومت محلی این ولایت ابراز رضایت می‌کنند اما گفته‌اند که این تدابیر بسنده نیست و باید به ریاست صحت ولایت توجه بیشتری از ولایت مرکزی صورت بگیرد.

محدودیت گشت و گذار

هنوز هم در قندز محدودیت روزگردی وضع نشده است. عده‌یی از مردم این ولایت نیز از برگزاری تجمعات خودداری نکرده‌اند و موارد بهداشتی را نیز رعایت نمی‌کنند و اکثر مناطق و بازارهای مزدحم باز بوده در آن رفت و آمد مردم جریان دارد.

عصمت الله مرادی، سخنگوی این ولایت اما به خبرنامه گفت: “تدابیر مقدماتی انجام شده است و محدودیت نسبی در این ولایت اجرائی شده است. ۲ کمیسیون هم زمان کار می‌کند، یکی کمیسیون صحت عامه برای آگاهی دهی و دوا پاشی و کمیته بعدی نیز برای کنترول قیمت موادغذایی جلوگیری از احتکار، مسدود کردن صالون‌ها، حمام‌ها و از جلوگیری گردهمایی‌ها کار می‌کند.”

او افزود: “عده‌یی از تاجران شهر نیز تصمیم گرفته است تا با جمع آوری پول نقد و خریداری اجناس آنان را با قیمت پایین‌تر از قیمت اصلی آن در اختیار مردم قرار دهند.”

با این که مهاجران تازه وارد به این ولایت توسط تیم‌های صحی معاینه می‌شوند ولی اعضای شورای ولایتی می‌خواهند تا همه رفت و آمدها در قندز متوقف شود و به دلیل ترانزیتی بودن این ولایت مسافرین بدون توقف از مسیر این ولایت عبور کنند.

در حالی که در این مدت مهاجرینی که از ایران برگشته‌اند و به تخار و بدخشان سفر داشته توقفی نیز در شهر داشته‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید