درگذشت یک تن در تخار در اثر ابتلا به ویروس کرونا/ شمار بهبود یافتگان به 17 تن رسیده است |
درگذشت یک تن در تخار در اثر ابتلا به ویروس کرونا/ شمار بهبود یافتگان به ۱۷ تن رسیده است

بازتاب خبرهای 17 حمل 1399

Image Title
۱۷ / حمل ۱۳۹۹

درگذشت یک تن در تخار در اثر ابتلا به ویروس کرونا/ شمار بهبود یافتگان به ۱۷ تن رسیده است

مسوولان در وزارت صحت می گویند، در  ۲۴ ساعت گذشته ۵ فرد مبتلای دیگر به ویروس کرونا در کشور بهبود یافته که شمار مجموعی بهبود یافتگان، به ۱۷ نفر رسیده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه امروز یک شنبه(۱۷حمل) در یک نشست خبری گفت: “در ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۲ هزار و ۵۹۵ نمونه مشکوک ویروس کرونا به لابراتوار های وزارت صحت عامه در کابل، ننگرهار وهرات مواصلت کرده که از این شمار، ۳۸ نمونه آن مثبت تشخیص شده است”.

مایار افزود که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۸ واقعه جدید ویروس کرونا ثبت شده  که شامل ۱۰ واقعه در کابل، ۱۰ واقعه در هرات، ۸ واقعه در قندهار، ۳ واقعه در پکتیا، ۲ واقعه در سمنگان، ۲ واقعه در بلخ و یک واقعه در ولایت های کاپیسا، تخار و زابل می شود.

mayar

بر این اساس، آمار ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۷ مورد رسیده است.

وی خاطرنشان کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۵ فرد مبتلا به ویروس کرونا نیز بهبود یافته که با این حساب شمار مجموعی بهبود یافتگان، به ۱۷ نفر رسیده است.

مایار تاکید کرد، نتیجه آزمایش کرونا از یک بیمار که‌نسال در ولایت تخار که صبح امروز در اثر بیماری تنفسی فوت کرده، نیز مثبت تشخیص شده و با فوت این فرد، شمار جانباختگان ویروس کرونا در افغانستان به ۸ تن رسیده است.

او ادامه داد که چهار دستگاه تنفس مصنوعی که از سوی یک موسسه خیریه قطری به افغانستان کمک شده بود، به ولایت هرات فرستاده می شود.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

ثبت ۱۲ واقعه جدید و مثبت ویروس کرونا در هرات و نیمروز

وزارت صحت عامه کشور از ثبت ۱۲ واقعه جدید و مثبت ویروس کرونا در لابراتوار ولایت هرات خبر داده است.

herat corona

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) گفته است: “در ۲۴ ساعت گذشته، ۷۰ سمپل مشکوک در لابراتوار ولایت هرات تست گردیده که ۱۲ رویداد مثبت جدید در ولایت‌های هرات و نیمروز( ۹ مورد هرات، ۳ مورد نیمروز) تثبیت شده است”.

گفتنی است که با ثبت این ۱۲ رویداد مثبت، تعداد مجموعی واقعات مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، به ۳۴۹ مورد رسیده است.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

‏اتمر: انتخابات پایان یافته؛ به خاطر وحدت ملی به مذاکرات بین الافغانی برویم!

حنیف اتمر که به تازگی سرپرست وزارت خارجه شده، می گوید که انتخابات دیگر پایان یافته؛ باید فیصله‌ انتخاباتی پذیرفته شده و از یک روند قانونی حمایت شود.

اتمر امروز یک شنبه(۱۷حمل) در جریان معرفی اش به عنوان سرپرست وزارت خارجه گفت: “هرکدام ما باید از خود وطن دوستی نشان دهیم و برای صلح و حفظ نظام، متحد و یک‌پارچه شویم.”

‏او افزود: “اکنون زمان آن رسیده که به خاطر وحدت ملی و حق مردم یک‌جا شده و به مذاکرات بین الافغانی برویم”.

atmar

اتمر ادامه داد که رئیس جمهور تعهد خود برای صلح را نشان داده و یک گام مهم را برداشته است؛ “اکنون با کنار گذاشتن اختلافات، در برنامه صلح یک‌جا کمر نظام را بسته کنیم”.

‏او ادامه داد: “حالت کشور و منطقه تغییر کرده، ما صلح و حفظ نظام می‌خواهیم که در این مورد اجماع وجود ندارد.”

اتمر در حالی بر پایان انتخابات تأکید کرده که هنوز تنش های ایجاد شده پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری حل نشده و افغانستان در حال حاضر، دو رییس جمهور دارد.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

شورای امنیت: طالبان به مردم نشان دهند که خواهان صلح اند!

سخنگوی شورای امنیت ملی می گوید که طالبان خشونت ها را کاهش داده و عملا به مردم نشان دهند که خواهان صلح اند.

جاوید فیصل امروز یک شنبه(۱۷حمل) در توییتر اش نگاشته است که حکومت افغانستان میزبان مذاکرات با هیئت طالبان در مورد آزادی نیروهای امنیتی و زندانیان طالبان در کابل و همچنان متعهد به اجرای فرمان رییس جمهور غنی در مورد رهایی زندانیان طالب است.

او افزوده: “طالبان باید خشونت خود را متوقف کرده و مستقیما به ملت افغانستان نشان دهند که خواهان صلح اند. حکومت افغانستان یک تیم فراگیر دارد و آماده است تا به این گروه فرصت تاریخی برای مذاکره در مورد صلح پایدار را بدهد.”

jawif faisal

سخنگوی شورای امنیت ملی تاکید کرده که حملات و درگیری های طالبان در زابل و بدخشان بدون مجازات نمی ماند و افغانستان همراه با متحدانش به این حملات پاسخ خواهد داد.

فیصل خاطرنشان کرده که انتخاب در دست طالبان است؛ این گروه می تواند گام های عملی برای صلح با ملت بردارد یا خشونت را انتخاب کند.

این اظهارات سخنگوی شورای امنیت در حالی مطرح شده که گروه طالبان، امریکا و متحدان داخلی و خارجی اش را به نقض توافق نامه صلح در مورد رهایی زندانیان این گروه متهم کرده است.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

محدودیت گشت‌و گذار در کابل؛ 50 واسطه نقلیه شهری جریمه شد

۵۰ عراده وسایط نقلیه شهری از سوی پولیس ترافیک کابل به دلیل تخلفات ترافیکی و گشت و گذار غیرضروری جریمه نقدی شد.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت کابل اعلام کرده است که به اساس تصمیم کمیته اضطرار جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ولایت کابل، مبنی بر محدودیت های بیشتر بر گشت و گذار در شهر کابل، امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) ۵۰ وسیله نقلیه شهری در مجموع مبلغ ۱۵۰ هزار افغانی از سوی پولیس ترافیک جریمه نقدی شد.

kabul1

به گفته این دفتر، همچنان برای یک هزار رانند وسایط نقلیه توصیه های ترافیکی در مورد محدودیت گشت و گذار در شهر کابل ارایه شده است.

افزون بر این، مقام ولایت کابل خاطرنشان کرده که به ‌تعداد ۲هزار و ۴۵۰ دکان، ۵۵ حمام و ۱۵ رستوران که در نواحی متخلف شهر کابل فعالیت داشتند، از سوی پولیس حوزات امنیتی مسدود شدند.

۱۷ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ قیمت بسته‌های اینترنت شبکه‌های مخابراتی کاهش یافت

شرکت‌های مخابراتی اعلام کردند که برای دسترسی دانش آموزان به مواد درسی از طریق اینترنت رایگان و کاهش قیمت بسته های اینترنتی، سهولت‌هایی را برای مشترکین فراهم می‌کنند.

عمر منصور انصاری، رییس اداره تنظیم خدمات مخابراتی(اترا) امروز یک‌شنبه(۱۷حمل) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت گفت: “بحث ها روی مکانیزم آنلاین سازی زمینه دسترسی دانش آموزان و دانش‌جویان به مواد درسی در هماهنگی با وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، وزارت معارف، اداره احصاییه و معلومات و شرکت های مخابراتی؛ از چند هفته به این سو ادامه دارد”.

در همین حال فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی گفت که برای تحقق این پالیسی به زمان بیشتری نیاز است.

coronavirus5

از سویی هم در این کنفرانس نماینده شرکت افغان بیسیم گفت که این شرکت بسته‌های اینترنتی اش را ۵۰ درصد افزایش داده و از فردا(دوشنبه، ۱۸ حمل) مشترکین می‌توانند به عنوان نمونه به جای بسته یک جی‌بی ماهانه که تا امروز در بدل ۲۰۰ افغانی عرضه می‌شد، با همین مبلغ، ۲.۳ جی‌بی اینترنت به دست آورند.

همچنان نماینده شرکت اتصالات نیز گفت که بسته‌های اینترنتی این شرکت دو برابر شده و مشترکین با پولی که یک بسته ۴ جی‌بی را فعال می کردند، می توانند ۸ جی‌بی اینترنت به دست آورند.

نمایندگان شرکت های مخابراتی دیگر نیز گفتند که در زمینه آنلاین سازی مواد درسی دانش آموزان و دانشجویان به گونه رایگان و همچنین ایجاد سهولت در عرضه خدمات مخابراتی و اینترنی تلاش می کنند.