ناتو حضور نظامیانش در افغانستان را به 12 هزار نیرو کاهش می دهد |
ناتو حضور نظامیانش در افغانستان را به ۱۲ هزار نیرو کاهش می دهد

بازتاب خبرهای 13 حمل 1399

Image Title
۱۳ / حمل ۱۳۹۹

ناتو حضور نظامیانش در افغانستان را به ۱۲ هزار نیرو کاهش می دهد

دبیرکل ناتو می گوید که به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح در افغانستان، حضور نظامی‌اش را تا تابستان سال روان، به ۱۲ هزار نیرو کاهش می دهد.

ینس استولتنبرگ امروز چهارشنبه(۱۳حمل) در آستانه نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان ناتو گفته است: ” ما باید تا تابستان حدود ۱۲ هزار سرباز در افغانستان داشته باشیم. هیچ تصمیمی برای کاهش بیشتر اتخاذ نشده و همه گام‌های ما مبتنی بر شرایط خواهد بود”.

او افزوده که با وجود کاهش حضور نظامی در افغانستان، ناتو تعهد خود را در مورد صلح و ثبات طولانی مدت در افغانستان حفظ خواهد کرد.

NATO1

دبیرکل ناتو با بیان این‌که اوضاع افغانستان دشوار است، خاطرنشان کرده که اکنون وقت آن است تا طالبان و همه بازیگران سیاسی نقش خود را ایفا کنند و همه احزاب باید مشغول اقدامات سازنده باشند.

استولتنبرگ تاکید کرده: “ما از سیاستمداران افغان در کابل خواستیم که راه حل بیابند؛ برای این که ما به یک حکومت قوی و افغان‌های متعهد نیاز داریم که با طالبان مذاکرات صلح واقعی داشته باشند.”

او اضافه کرده که روند صلح در نهایت مرتبط به افغان‌هاست و آن‌ها باید در آخر مسوولیت آینده شان را به عهده بگیرند.

این اظهارات دبیرکل ناتو در حالی بیان است که براساس توافقنامه امضاشده میان امریکا و طالبان در دوحه، نیروهای خارجی افغانستان را ترک می کنند.

گفتنی است که قرار است نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو فردا پنج‌شنبه، دوم آپریل برگزار گردد و بخشی از آجندای این نشست، به افغانستان اختصاص داده شده است.

۱۳ / حمل ۱۳۹۹

ثبت دو واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 239 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که دو واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در کابل ثبت شده است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت عامه، شام امروز، چهارشنبه(۱۳حمل) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته، دو واقعه جدید مثبت ویروس کرونا (Covid-19) در ولایت کابل ثبت شده است.

coronavirus 2

قابل یادآوریست که با ثبت این دو واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۲۳۹ تن می‌رسد.

۱۳ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 41 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 237 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید ۴۱ مورد ویروس کرونا، در لابراتوار ولایت هرات مثبت تشخیص شده است.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت عامه می‌گوید که امروز، چهارشنبه(۱۳حمل) در لابراتوار هرات ۱۳۷ نمونه تست شده که ۴۱ مورد آن مثبت تشخیص شده است. به گفته وزارت صحت این رقم شامل ۱۷ خانم و ۲۴ مرد می‌باشد که هیچ‌کدام سابقه سفر به ایران را ندارند.

coronavirus

.قابل یادآوریست که با ثبت این ۴۱ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۲۳۷ تن می‌رسد.

۱۳ / حمل ۱۳۹۹

استقبال محمد محقق از تشکیل هیأت مذاکره‌کننده دولت؛ مذاكرات هرچه سريعتر آغاز گردد!

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان از تشکیل هیأت مذاکره‌کننده دولت با گروه طالبان استقبال کرده است.

در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه(۱۳حمل) از سوی این حزب در پیوند به تشکیل هیأت مذاکره‌کننده دولت منتشر شده، آمده است: “براى ما آغاز مذاکرات بین‌الافغانى نوید قطع خشونت و برادرکشى به‌حساب می‌آید، فلهذا از تشکیل هیأت ۲۱ نفره همه شمول از سوى دولت جمهورى اسلامى، احزاب، شخصیت‌هاى ملى و جامعه مدنى شامل مردان و زنان که تجربیات ارزشمندى از تحولات کشور دارند، استقبال می‌نماییم.”

mohqeq

این حزب که محمد ناطقی، معاون آن در ترکیب هیأت مذاکره‌کننده دولت حضور دارد، تاکید کرده است: “مذاکرات هرچه سریعتر آغاز گردد و این مذاکرات به هیچ امر دیگر که باعث تأخیر و کندى در روند گفت‌وگوها می‌شود، منوط و مربوط ساخته نشود”.

حزب وحدت اسلامى مردم افغانستان همچنان گفته است: “یک بار دیگر تاکید می‌نماییم که راه حل آینده کشور قبول حضور آبرومندانه جهت هاى سیاسى، مذهبى و قومى ساکنان این سرزمین در معادلات آینده در چوکات یک نظام مردم سالار دینى است.”

این در حالی است که ریاست جمهوری چند روز پیش فهرست اعضای هیأت مذاکره‌کننده دولت را اعلام کرده است. این هیأت ۲۱ عضو دارد و معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی در رأس آن گماشته شده است.

۱۳ / حمل ۱۳۹۹

جمع‌آوری 800 معتاد مواد مخدر در سه روز گذشته از نقاط مختلف شهر کابل

وزارت داخله از گردآوری ۸۰۰ تن معتاد به مواد مخدر، در سه روز گذشته از نقاط مختلف شهر کابل خبر داده است.

photo_2020-04-01_19-11-32

طارق آرین، سخنگوی این وزارت، امروز چهارشنبه(۱۳حمل) با بیان این جزییات گفته است که این معتادان از ساحات گوناگون کابل گردآوری و به مکان مناسب انتقال داده شده اند.

این در حالی است که پیش از این مسوولان در وزارت صحت گفته بودند که معتادین به مواد مخدر آسیب‌پذیرترین قشر در مقابل ویروس کرونا اند.

۱۳ / حمل ۱۳۹۹

استخراج گاز مایع از چاه شماره 32 یتیم‌تاق جوزجان آغاز شد

وزارت معادن و پترولیم اعلام کرده است که کار حفاری چاه استخراجی شماره “A32” در ساحه گازی یتیم تاق ولایت جوزجان، تکمیل شده و روند استخراج گاز مایع از این چاه آغاز شده است.

وزارت معادن و پترولیم، امروز سه‌شنبه(۱۳حمل) در یک خبرنامه گفته است که با تطبیق این پروژه، عواید سالانه دولت به حدود ۸٫۵ میلیون دالر خواهد رسید.

gas

به گفته این وزارت، با آغاز فعالیت چاه استخراجی شماره A32، زمینه کار برای ۱۲۰ تن از نیروهای امنیتی محافظت عامه، ۶۰ تن افراد حرفه‌ای و فنی و در حدود ۵۰ کارکن حمایتی و لوژیستیکی فراهم شده است.

وزارت معادن وپترولیم افزوده که قرار است کار حفاری چاه استخراجی شماره ۳۶ نیز در این ساحه به زودی آغاز گردد.

گفتنی است که با تکمیل این دو حلقه چاه، ظرفیت تولیدی “افغان گاز” با توجه به چاه‌های استخراجی موجود در ساحه گازی یتیم تاق، به حدود ۸۰۰ هزار متر مکعب گاز در شبانه روز خواهد رسید.