عبدالله: هنوز راه‌حلی برای حل بحران سیاسی به میان نیامده/ هنوز ملاحظاتی در مورد هیأت مذاکره‌کننده وجود دارد |
عبدالله: هنوز راه‌حلی برای حل بحران سیاسی به میان نیامده/ هنوز ملاحظاتی در مورد هیأت مذاکره‌کننده وجود دارد

بازتاب خبرهای 12 حمل 1399

Image Title
۱۲ / حمل ۱۳۹۹

عبدالله: هنوز راه‌حلی برای حل بحران سیاسی به میان نیامده/ هنوز ملاحظاتی در مورد هیأت مذاکره‌کننده وجود دارد

عبدالله عبدالله می گوید که برای حل بحران سیاسی ناشی از انتخابات پر از تقلب، هنوز راه حلی به میان نیامده و تعهد آن‌ها این است که تا حد امکان مساله صلح را تحت شعاع سایر موارد اختلافی قرار ندهند.

عبدالله که خودش را رییس جمهور دولت همه شمول می‌داند، امروز سه شنبه(۱۲حمل) در یک اعلامیه گفته است که تشکل هیأت مذاکره کننده همه شمول یک قدم مهم برای زمینه سازی مذاکرات بین الافغانی است.

او افزوده: “موقف دایمی ما این است که تأمین صلح عادلانه پایدار و باعزت، اولویت مردم افغانستان است.”

عبدالله همچنان از تلاش شخصیت های سیاسی و پارلمان در راستای حل بحران حاضر، استقبال کرده است.

abdullah

وی خاطرنشان کرده که در مورد ترتیب هیأت مذاکره کننده، هنوز هم ملاحظاتی از طرف برخی از جوانب مطرح شده و ملاحظات آنان قابل درک است.

رییس جمهور دولت همه‌شمول ابراز باورمندی کرده که با شروع مذاکره بین الافغانی ‌‌و ادامه آن، باید زمینه برای تمثیل نمایندگی جامع تر با در نظرداشت تصامیم مهمی که در پیش رو است، وجود داشته باشد.

وی همچنان افزوده است: “تیم مذاکره کننده، از جمهوری اسلامی افغانستان و ‌منافع ملی کشور نمایندگی می نماید. در مورد روش گزارش دهی و مرجع اعطای صلاحیت به این تیم، مجال بحث باقی است.”

این اظهارت عبدالله در حالی مطرح شده که ارگ ریاست جمهوری، علی‌رغم تنش های سیاسی، روز جمعه گذشته یک هیأت ۲۱ نفری را برای گفتگوهای صلح معرفی کرد. طالبان این هیأت را رد کرده و گفته که از تمام جریان‌های سیاسی و جناح‌ها در کشور نمایندگی نمی‌کند، اما ریاست جمهوری این انتقاد طالبان را رد کرده، می گوید که طالبان بهانه‌جویی نکند.

۱۲ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 9 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 196 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید ۹ واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در ولایت‌های کابل، غزنی، بغلان و پکتیکا ثبت شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه شام امروز سه‌شنبه(۱۲حمل) گفته:” در لابراتوارهای مرکزی کابل ۴۵ مورد مشکوک تست شد، ۹ مورد مثبت جدید ویروس کرونا تشخیص شده است.”

corona

او افزوده است که ۶ تن در کابل، ۱ تن در غزنی، ۱ تن در بغلان و ۱ تن دیگر در پکتیکا به تازگی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

قابل یادآوریست که با ثبت این ۹ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۹۶ تن می‌رسد.

۱۲ / حمل ۱۳۹۹

یک مرد کهن‌سال مبتلا به ویروس کرونا در هرات جان باخت

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که یک مرد کهن‌سال مبتلا به ویروس کرونا در ولایت هرات درگذشته است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه شام امروز سه‌شنبه(۱۲حمل) گفته “سومین واقعه فوتی ناشی از ‘Covid-19’ در ولایت هرات ثبت شده است.”

به گفته مایار، فردی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در گذشته است، ۷۰ سال سن داشته و از بیماری‌های قلبی و تنفسی نیز رنج می‌برده.

mayar

با ثبت این واقعه فوتی، شمار قربانیان ویروس کرونا در کشور به چهار تن می‌رسد.

این در حالی است که تا اکنون ۱۸۷ تن در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 13 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 187 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید ۱۳ واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در ولایت‌های هرات و فراه  ثبت شده است.

وزارت صحت عامه شام امروز، سه‌شنبه(۱۲حمل) اعلان کرده: “در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۰ نمونه مشکوک در لابراتوار ولایت هرات تست شده که ۱۲ مورد مثبت جدید در هرات شامل ۱۰ مرد و ۲ زن، و یک مورد مثبت دیگر در ولایت فراه مثبت تشخیص شده است. جمعا واقعات مثبت در هرات به ۱۴۳ مورد رسیده است.”

covid 19

قابل یادآوریست که با ثبت این ۱۳ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۸۷ تن می‌رسد.

۱۲ / حمل ۱۳۹۹

وزارت تحصیلات: برای اجرای طرح آموزش آنلاین، به بودجه و کاهش قیمت اینترنت نیاز است

وزارت تحصیلات عالی طرح آموزش الکترونیک را به ریاست جمهوری ارایه کرده و گفته که برای اجرای این طرح، به بودجه و کاهش قیمت اینترنت نیاز است.

بر اساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، امروز سه‌شنبه(۱۲حمل) در نشستی ویدیویی با رییس جمهور غنی، گفته است که این طرح می تواند در حدود ۲۵۰ هزار دانشجو را تحت پوشش قرار بدهد؛ اما برای تطبیق آن به “بودجه و کاهش قیمت اینترنت نیاز است.”

وزارت تحصیلات همچنان خواهان همکاری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اداره ملی احصاییه و معلومات در قسمت تطبیق این طرح شده است.

education

در عین حال رییس جمهور غنی گفته است که برای طراحان سیستم آموزش آنلاین باید مدال تفویض گردد. او همچنان از وزارت تحصیلات عالی خواست که برای تطبیق این طرح بودجه تخمین نماید.

غنی به اداره ملی احصاییه و معلومات مسوولیت داده که بخش تخنیکی این طرح را به عهده بگیرد و همچنان در راستای کاهش قیمت اینترنت اقدام کند.

گفتنی است که در خبرنامه‌ ارگ جزییات بیش‌تری در مورد طرح آموزش آنلاین ارایه نشده؛ اما رییس جمهور غنی  گفته است: “من در تطبیق این طرح، آغاز یک انقلاب تعلیمی را می‌بینم.”

این در حالی است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور به صورت عموم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا آخر ماه حمل تعطیل شده است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۹

تیم فنی طالبان برای انتقال زندانیان طالب به کابل آمد

طالبان اعلام کرد که تیم فنی سه نفری این گروه برای انتقال زندانیان طالب به کابل آمده است.

taliban office

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز سه‌شنبه(۱۲حمل) در توییتی نگاشته است که این هیأت “جریان رهایی زندانیان را تعقیب خواهد کرد و در بخش تخنیکی اقدامات مورد نیاز را انجام خواهد داد.”

این در حالی است که پیش از این دفتر شورای امنیت گفته بود، قرار است یک هیأت طالبان با حمایت صلیب‌سرخ جهانی به کابل سفر کند و حکومت افغانستان از این هیأت در بگرام میزبانی می‌نماید، تا کار رهایى زندانیان را تدوام ببخشد.