ثبت 25 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 166 تن رسید |
ثبت ۲۵ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۱۶۶ تن رسید

بازتاب خبرهای 11 حمل 1399

Image Title
۱۱ / حمل ۱۳۹۹

ثبت ۲۵ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۱۶۶ تن رسید

مقام های صحی هرات می‌گویند که ۲۵ واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در این ولایت ثبت شده است.

عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات، امروز دوشنبه(۱۱حمل) گفته است که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵ رویداد مثبت ویروس کرونا در این ولایت به ثبت رسیده است.

coronavirus herat

قابل یادآوریست که با ثبت این ۲۵ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۶۶ تن؛ به غیر از چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی، می‌رسد.

۱۱ / حمل ۱۳۹۹

شاکر کارگر به عنوان رییس دفتر رییس جمهوری افغانستان تعیین شد

ارگ ریاست جمهوری اعلان کرده است که محمد شاکر کارگر، بحیث رییس عمومی دفتر ریاست جمهوری، تعیین شده است.

ارگ شام امروز دوشنبه(۱۱حمل) در یک اعلامیه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی طی فرمانی، محمد شاکر کارگر را بحیث رییس عمومی دفتر خود تعیین کرده است.

shakar kargar

غنی به تاسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی، تعیین محمد شاکر کارگر را بحیث رییس عمومی دفتر ریاست جمهوری، منظور کرده است.

گفتنی است که کارگر، در گذشته وزیر تجارت و صنایع، وزیر آب و برق و سفیر در کشور آذربایجان، بوده است.

۱۱ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 4 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 170 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید ۴ واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در ولایت‌های قندهار، نیمروز و دایکندی ثبت شده است.

corona

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت، شام امروز، دوشنبه(۱۱حمل) گفته:” در ۲۴ ساعت گذشته ۶۰ نمونه مشکوک از ولایت‌های مختلف در لابراتوار های مرکزی کابل تست شده که ۲ مورد از ولایت کندهار، یک مورد از ولایت نیمروز و یک مورد دیگر از ولایت دایکندی مثبت تشخیص شده.”

قابل یادآوریست که با ثبت این ۴ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۷۰ تن به غیر از چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی، می‌رسد.

۱۱ / حمل ۱۳۹۹

کمک 5 میلیون دالری امریکا برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان

سفارت امریکا در کابل می گوید که این کشور حدود ۵ میلیون دالر کمک های صحی و بشردوستانه را به افغانستان ارائه می کند تا در تشخیص و معالجه ویروس کرونا  برای بیجاشدگان داخلی استفاده شود.

سفارت امریکا در کابل امروز دوشنبه(۱۱حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که این کشور روند کمک های بشردوستانه و صحی جهان را در راستای مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا(کووید – ۱۹) رهبری می کند و در حال بسیج همه منابع لازم جهت پاسخ سریع به این ویروس، هم در داخل و هم خارج از این کشور است.

US embassy

در اعلامیه سفارت امریکا آمده است که ایالات متحده افزون بر بودجه ای که از قبل برای سازمان های چندجانبه چون سازمان جهانی بهداشت و یونیسف در نظرگرفته، نزدیک به ۲۷۴ میلیون دالر کمک های اضطراری صحی و بشردوستانه را جهت کمک به کشورهای نیازمند نیز ارائه می کند.

در این اعلامیه تاکید شده که بودجه جدید ایالات متحده، حدود ۵ میلیون دالر کمک های صحی و بشردوستانه را به افغانستان ارائه می کند، تا از تشخیص و معالجه ویروس کرونا بیجاشدگان داخلی حمایت شود.

امریکا در حالی از کمک ۵ میلیون دالری برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان خبر داده که تاکنون رقم مبتلایان به این ویروس در افغانستان، به ۱۴۱ تن رسیده است.

۱۱ / حمل ۱۳۹۹

عمر: کار شورای عالی مصالحه در حالی نهایی شدن است

وحید عمر، مشاور رییس جمهور غنی می گوید که کار تشکیل شورای عالی مصالحه در مراحل نهایی قرار دارد.

عمر امروز دوشنبه(۱۱حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت، کار در مورد تشکیل شورای عالی مصالحه نزدیک به نهایی شدن است.

او افزود، در مذاکرات با طالبان روی تعریف رابطه طالبان با پاکستان کار می‌ شود که نشود پس از صلح با طالبان، یک گروه دیگر جایگزین آن شود.

عمر در خصوص ویروس کرونا گفت که تصمیم وضع محدودیت در شهرها کار ساده‌ای نبود، زیرا وضع محدودیت عوارض جانبی دارد.

photo_2020-03-30_18-23-51

او تاکید کرد، حکومت تمام تلاش خود را می کند تا به مشکلات مردم رسیدگی صورت گیرد تا از کمبود مواد غذایی به مردم آسیب نرسد.

مشاور رییس جمهور ادامه داد که با شرکت برشنا کار می کند تا خدمات برق در سراسر کشور بهتر شود. همچنان با اداره اترا کار می‌شود تا قیمت اینترنت کاهش یابد و کیفیت آن بهبود یابد؛ چون مردم در حالت قرنطین بیشتر از خدمات اینترنتی استفاده می کنند.

‏وحید عمر اضافه کرد: “کرونا یک خطر بسیار جدی است و اگر متوجه توصیه های پیش‌گیرانه ویروس کرونا نشویم، خطر جدی متوجه مردم ما خواهد بود. کارهای آگاهی دهی دولت از روزهای نخست آغاز شد.”

او تاکید کرد که وضعیت افغانستان در اثر شیوع ویروس کرونا بدتر از این خواهد شد.