روزنگاری کروناویروس در افغانستان (۳)؛ از افزایش آمار مبتلایان تا واکسیناسیون نیروهای پولیس |
روزنگاری کروناویروس در افغانستان (۳)؛ از افزایش آمار مبتلایان تا واکسیناسیون نیروهای پولیس

روزنگاری کروناویروس در افغانستان (۳)؛ از افزایش آمار مبتلایان تا واکسیناسیون نیروهای پولیس

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۰ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

وزارت صحت عامه افغانستان ثبت ۳ واقعه دیگر‌ مثبت ویروس کرونا را در زون غربی کشور تایید کرده‌است. وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ، ۴۸ نمونه مشکوک در لابراتوار ولایت هرات تست شده که ۴۵ مورد منفی و ۳ مورد آن مثبت تثبیت شده‌‌است.

وی  افزوده است که ۲ مورد مثبت جدید از ولایت هرات و ۱ مورد مثبت از ولایت نیمروز می‌باشد.

افزایش آمار مبتلایان در افغانستان

با افزاش آمار مبتلایان کرونا در افغانستان، وزارت صحت اعلام کرده که یک لابراتوار تشخیص ویروس کرونا(کوید-۱۹) در ولایت ننگرهار به بهره‌برداری سپرده شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) طی سفری به ولایت ننگرهار رفته و لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در این ولایت را به بهره‌برداری سپرده‌است.

بر اساس اعلامیه این وزارت، این لابراتوار با معیارهای جهانی و امکانات طبی آماده شده که ظرفیت تشخیص ۱۰۰ واقعه را در روز دارد. بعد از کابل و هرات، این سومین ولایتی است که زمینه تشخیص ویروس کرونا در آن فراهم شده‌است.

پس از این، نمونه‌های مشکوک به ویروس کرونا از ولایت ننگرهار به کابل فرستاده نمی‌شود؛ بلکه همراه با نمونه‌های ولایت‌های کنر و لغمان برای تشخص به لابراتوار این ولایت فرستاده می‌شوند.

شفاخانه ۱۰۰ بستر هرات

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هرات امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است؛ عبدالقیوم رحیمی، والی این ولایت در بازدید از روند احداث شفاخانه ۱۰۰ بستر کوید ۱۹ که ۷۰ درصد کارش تکمیل شده، گفته که امیدوار است با بهره‌برداری از این ساختمان، بخشی از مشکلات صحی و داکتران از ناحیه دسترسی به امکانات درمان بیماران برطرف شود.

بر اساس خبرنامه، این شفاخانه تا ۱۰ روز دیگر تکمیل شده و امکانات مجهز طبی نیز برای آن تدارک داده شده‌است.

این در حالی است که کار ساخت این شفاخانه ۱۰۰ بستر برای تداوی افراد مصاب به ویروس کرونا به تاریخ ۲۸ حوت در شهر هرات آغاز شده بود و قرار بود ظرف ۲۱ روز تکمیل و آماده بهره برداری قرار گیرد.

جلوگیری از ابتلا به کرونا

همچنان مقام‌ها در فرماندهی پولیس بغلان می‌گویند، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، بیش از ۳ هزار تن از نیروهای پولیس این ولایت واکسین پنج گانه می‌شوند.

گل محمد وفا، متخصص داخله آمریت صحیه فرماندهی پولیس بغلان امروز یک شنبه(۱۰حمل) با تایید این خبر می‌گوید، کمپاین تطبیق واکسین پنج گانه برای بیش از ۳ هزار پرسونل فرماندهی پولیس بغلان، به خاطر جلوگیری و مبارزه با شیوع ویروس کرونا را آغاز کرده‌اند.

همه این اقدامات و تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که با ثبت ۳ واقعه جدید، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به شمول چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی، به ۱۲۰ تن می‌رسد.

ویروس کرونا تا اکنون  ۶۷۲ هزار و ۶۶۶ نفر را در جهان آلوده کرده که در این میان ۳۱ هزار و ۸۴۵ نفر جان باخته و ۱۳۹ هزار و ۹۳۱ نفر بهبود یافته‌اند.

ایالات متحده آمریکا با ۱۲۲ هزار و ۶۶۶ مورد مبتلا، ایتالیا با ۹۲ هزار و ۴۷۲ مورد، چین با ۸۱ هزار و ۴۳۹ مورد، اسپانیا با ۷۸ هزار و ۷۹۷ مورد مثبت کرونا از جمله ۴ کشوری است که به ترتیب بیشترین مورد مبتلایان ویروس کرونا را در خود جای داده‌اند، اما بیشترین تلفات از این مرض را ایتالیا با ۱۰ هزار و ۲۳ مورد مرگ دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان شیوع کرونا کرونا

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید