پمپئو: غنی و عبدالله برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند |
پمپئو: غنی و عبدالله برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند

بازتاب خبرهای 10 حمل 1399

Image Title
۱۰ / حمل ۱۳۹۹

پمپئو: غنی و عبدالله برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند

وزیرخارجه امریکا ضمن قدردانی از تشکیل تیم مذاکراتی حکومت برای گفتگو با طالبان، از غنی و عبدالله خواسته که برای تشکیل حکومت همه شمول تلاش کنند.

مایک پمپئو شب گذشته(شنبه، ۹حمل) در توییتر اش نگاشته است که از همتایان افغانستانی اش برای تشکیل یک تیم مذاکره کننده همه شمول برای موفقیت در مذاکرات بین الافغانی تشکر می کند.

pompeo with ghani

او افزوده که همچنان تعهد آنان برای آغاز رهایی زندانیان طالبان و تلاش برای ایجاد شرایط برای صلح و آشتی را می‌ستاید.

وزیر خارجه امریکا تاکید کرده: “من از شما می خواهم که همان تلاش را برای تشکیل حکومت همه شمول نشان دهید، این مرحله به علاوه تصمیماتی که قبلا اتخاذ شده است، می تواند به همه افغان ها کمک کند تا آینده ای روشن تر را تحقق بخشند.”

این اظهارات وزیر خارجه امریکا پس از آن مطرح شده که علی رغم دو دستگی در افغانستان، تیم گفتگوهای بین الافغانی معرفی شد؛ هرچند این تیم از سوی طالبان رد شده است.

مایک پمپئو در حالی روی تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان تاکید کرده که سفر اخیر او به این کشور برای ایجاد چنین حکومتی ناکام بوده است.

۱۰ / حمل ۱۳۹۹

یک لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در ننگرهار گشایش یافت

وزارت صحت اعلام کرده که یک لابراتوار تشخیص ویروس کرونا(کوید-۱۹) در ولایت ننگرهار به بهره‌برداری سپرده شده است.

بر اساس اعلامیه وزارت صحت، فیروزالدین فیروز، وزیر این وزارت، امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) طی سفری به ولایت ننگرهار، لابراتوار تشخیص ویروس کرونا در این ولایت را به بهره‌برداری سپرده است.

coronavirus nangarhar

وزارت صحت می‌گوید که این لابراتوار با معیارهای جهانی و امکانات طبی آماده شده که ظرفیت تشخیص ۱۰۰ واقعه را در روز دارد. بعد از کابل و هرات، این سومین ولایتی است که زمینه تشخیص ویروس کرونا در آن فراهم شده است.

گفتنی است که پس از این نمونه‌های مشکوک به ویروس کرونا از ننگرهار به کابل فرستاده نمی‌شود؛ بلکه همراه با نمونه‌های ولایت‌های کنر و لغمان برای تشخص به لابراتوار این ولایت فرستاده می‌شوند.

تا اکنون شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور، به شمول چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی به ۱۲۰ تن رسیده است.

۱۰ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 3 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 120 تن رسید

وزارت صحت عامه ثبت ۳ واقعه جدید و مثبت ویروس کرونا را در زون غربی کشور تایید کرده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت، امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ، ۴۸ نمونه مشکوک در لابراتوار ولایت هرات تست شده که ۴۵ مورد منفی و ۳ مورد مثبت تثبیت شده ‌است.

coronavirus herat

او افزوده است که ۲ مورد مثبت جدید از ولایت هرات و ۱ مورد مثبت از ولایت نیمروز می‌باشد.

قابل یادآوری است که با ثبت این ۳ واقعه جدید، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به شمول چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی، به ۱۲۰ تن می‌رسد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۹

پولیس مبارزه علیه مواد مخدر 400 معتاد را در شهر کابل جمع‌آوری کرد

وزارت داخله می‌گوید که پولیس مبارزه علیه مواد مخدر این وزارت، با هم‌کاری وزارت صحت، ۴۰۰ معتاد به مواد مخدر را در شهر کابل جمع‌آوری کرده است.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت داخله امروز یک‌شنبه(۱۰حمل) در این مورد گفته است: “پولیس مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امورداخله با همکاری وزارت صحت عامه، امروز تعداد ۴۰۰ تن از معتادین مواد مخدر را از حوزه‌های سوم، پنجم، ششم و سیزدهم شهر کابل جمع‌آوری کردند”.

drug

این در حالی است که پیش از این مسوولان در وزارت صحت گفته بودند که معتادین آسیب پذیرترین قشر در مقابل ویروس کرونا است.

۱۰ / حمل ۱۳۹۹

تلاش ناکام برای سرقت از سرای شهزاده کابل

وزارت داخله می گوید، فردی که می خواست برای سرقت به سرای شهزاده کابل داخل شود، بازداشت شده است.

 وزارت داخله امروز یک شنبه(۱۰حمل) در یک خبرنامه گفته است، فردی که تلاش داشت برای سرقت پول، خود را از طریق کانالازیسیون، به داخل سرای شهزاده برساند، شب گذشته از سوی پولیس کابل بازداشت شده است.

kabul

این وزارت افزوده که این سارق داخل سلول های کانالازیسیون سرای شهزازه شده و می خواسته از آن طریق وارد سرای شهزاده شود.

وزارت داخله تاکید کرده که این فرد نیمه شب گذشته بازداشت شده و اعتراف کرده که می خواسته به هدف سرقت پول، از طریق کانالازیسیون داخل سرای شهزاده شود.

این در حالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، سرای شهزاده، بزرگترین مرکز تبادل ارز در کابل مسدود شده است.

۱۰ / حمل ۱۳۹۹

هشدار ریاست هواشناسی از احتمال بارش برف و باران شدید و جاری شدن سیل در 25 ولایت

ریاست هواشناسی می گوید که به تاریخ ۱۱ و ۱۲ حمل احتمال برف و باران و جاری شدن سیلاب در ۲۵ ولایت به شمول سالنگ ها پیش بینی شده است.

ریاست هواشناسی امروز یک شنبه(۱۰حمل) در یک خبرنامه گفته است که احتمال وقوع برفباری در نقاط مرتفع، بارندگی شدید و رعد و برق همراه با سیلاب در دو روز آینده پیش بینی شده است.

afghanistan1

این ریاست افزوده است که ولایت های هرات، فراه، نیمروز، هلمند، قندهار، غور، دایکندی، ارزگان، زابل، پکتیکا، غزنی، بامیان، خوست، پکتیا، میدان وردک، لوگر، کابل، ننگرهار، کنر، نورستان، لغمان، کاپیسا، پنجشیر، فاریاب و جورجان به شمول سالنگ ها در معرض این بارندگی‌ها قرار دارند.

به گفته ریاست هواشناسی، مقدار بارندگی در نقاط مختلف بین ۲۰ الی ۵۰ میلی‌متر و مقدار برفباری در نقاط مرتفع، بین ۱۵ الی ۳۰ سانتی‌متر پیش‌بینی شده است.