ویروس کرونا؛ کارکنان اداره‌های دولتی در کابل به تعطیلات سه‌هفته‌ای می‌روند | خبرنامه
ویروس کرونا؛ کارکنان اداره‌های دولتی در کابل به تعطیلات سه‌هفته‌ای می‌روند

بازتاب خبرهای 9 حمل 1399

Image Title
۹ / فروردین ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ کارکنان اداره‌های دولتی در کابل به تعطیلات سه‌هفته‌ای می‌روند

کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعلان کرده که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کارکنان اداره‌های خدمات غیرنظامی در کابل از امروز شنبه(۹حمل) برای مدت سه هفته به تعطیلات می‌روند.

کمیسیون اصلاحات اداری شب گذشته(جمعه، 8حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که این تصمیم بر بنیاد طرح پیشنهادی کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تصویب کابینه گرفته شده است.

این کمیسیون افزوده که کارکنان خدمات غیرنظامی به استثنای رؤسا و رؤسای عمومی و کارکنانی که ادامه وظیفه‌شان از سوی ادارات‌، مهم و ضروری دانسته می‌شود، فقط در شهر و ولسوالی‌های کابل به مدت سه هفته به تعطیلات می‌روند.

Crorna

به گفته کمیسیون اصلاحات اداری، زنان باردار کارمند در وزارت صحت عامه و همچنان زنانی که کودکان آنان شامل کودکستان های دولتی و خصوصی اند، به منظور مصون ماندن از بیماری کووید ۱۹، در سراسر کشور، برای مدت سه هفته تعطیل شده اند.

این کمیسیون تاکید کرده که کارکنان خدمات غیرنظامی در این تعطیلات، مستحق تمام حقوق و امتیازات هم‌مانند حضورشان در اداره می‌شوند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان از مرز 100 تن گذشته و در شهر کابل نیز از امروز محدودیت گشت و گذار وضع شده است.

۹ / فروردین ۱۳۹۹

ثبت 6 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به 116 تن رسید

وزارت صحت عامه کشور ثبت 6 واقعه جدید مثبت ویروس کرونا، در ولایت هرات را تایید کرده است.

covid 19

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت، امروز شنبه(9حمل) گفته است که طی 24 ساعت گذشته، 67 نمونه‌ مشکوک ابتلا به کرونا در لابراتوار ولایت هرات آزمایش شده که از این میان 61 واقعه منفی و 6 واقعه مثبت تشخیص شده است.

قابل یادآوریست که با ثبت این 6 واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به 116 تن به شمول چهار نظامی ناتو و دو دیپلمات خارجی می‌رسد.

۹ / فروردین ۱۳۹۹

طالبان: تیم گفتگوکننده حکومت خلاف توافقنامه با امریکا است

گروه طالبان می گوید که هیئت تشکیل شده از سوی حکومت خلاف موقف اصولی این گروه و توافقنامه با امریکا است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان امروز شنبه(9حمل) در یک اعلامیه گفته است که حکومت تیم همه شمول تشکیل نداده؛ موقف گروه طالبان این است که حکومت در مذاکرات بین الافغانی در کنار سایر جهت ها، به عنوان یک جهت اشتراک کند.

وی تاکید کرده است: “برای این‌که به صلح دایمی و واقعی برسیم، این تیم باید به موافقه تمام جهت ها تشکیل شود، تا از تمام جهت ها نمایندگی بتواند، اما اکنون دیده می شود که دیگر جهت ها از تیم اعلام شده رضایت ندارند.”

taliban1

در اعلامیه طالبان آمده است که نباید در برابر مذاکرات بین الافغانی موانع ایجاد شود و نه قضیه تمام کشور را یک گروه به دست بگیرد.

طالبان خاطرنشان کرده ما با تیم مذاکراتی به گفتگو می نشیند که بر اساس توافقات انجام شده و معیارهای وضع شده تشکیل یابد.

این در حالی است که حکومت روز گذشته(جمعه، 8 حمل) تیم 21 نفری مذاکرات بین الافغانی را به ریاست معصوم استانکزی معرفی کرد.

۹ / فروردین ۱۳۹۹

قصر دارالامان برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است

وزیر صحت عامه می گوید، قصر دارالامان از سوی ریاست جمهوری برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است.

فیروزالدین فیروز این اظهارت را امروز شنبه(9حمل) در یک نشست اضطراری با شماری از مسوولان ادارات صحی، برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا و رسید‌گی بهتر برای بیماران کرونا مطرح کرده است.

darulaman

فیروز افزوده: “مسوولان بخش‌های مربوط از قصر دارالامان که از سوی ریاست جمهوری برای تجرید بیماران کرونا اختصاص داده شده است، از نزدیک دیدن نموده و تجهیزات مورد نیاز را در آن‌جا فراهم نمایند و نیز شفاخانه استقلال را برای بیماران کرونا که نیاز به جراحی دارند و خانم های بادار، آماده نمایند.”

وزیر صحت خاطرنشان کرده که این وزارت برای رسید‌گی بیشتر به بیماران کرونا(کوید-19) شفاخانه‌های محمد علی جناح، شیخ زاید و حاجی کمپ را در مرحله نخست اختصاص داده است.

این در حالی است که شمار واقعات مثبت کرونا در افغانستان به 106 مورد رسیده است.

۹ / فروردین ۱۳۹۹

نی: در فراگرد گفت‌وگوهای صلح، آزادی بیان به حاشیه رانده شده است

حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان(نی) در واکنش به هیئت تعیین شده گفتگوهای صلح از سوی حکومت می گوید، در فراگرد گفت‌گوهای صلح، آزادی بیان به نحوی به حاشیه رانده شده و حتا در مواردی از آن صحبت نمی‌شود.

نی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آزادی بیان و حفظ این ارزش، با توجه به هیئت تعیین شده برای گفت‌وگو با طالبان، امروز شنبه(9حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است که آزادی بیان یکی از ارزش‌های اساسی حقوق بشری است که در 18 سال پسین در افغانستان به درجه‌ای از شکوفایی رسیده است.

نی افزوده، در هژده سال گذشته آزادی بیان برای شهروندان و همکاران بین المللی افغانستان مهم ترین و باارزش‌ترین این دست‌آوردها است و در فراگرد گفت‌گوهای صلح، این ارزش به نحوی به حاشیه رانده شده و حتا در مواردی از آن صحبت نمی‌شود.

NAI

حمایت کننده رسانه های آزاد تاکید کرده است: “نی، نگران این است که مبادا با توجه به آن‌چه در گفت‌گوهای میان طالبان و آمریکایی ها اتفاق افتاد، و از دست‌آوردهای 18 سال پسین و در راس آن از آزادی بیان، گپی به گونه‌ی جدی رانده نشد، در گفت‌گوهای میان افغان‌ها نیز، تکرار همان گفت‌وگوها باشد.”

نی از حکومت خواسته تا کم از کم یک تن از نمایندگان جامعه‌ رسانه‌ای را که مستقلانه و به‌گونه‌ آزاد بتواند از ارزش آزادی بیان دفاع کند، شامل هیئت گفت‌وگو کند.

این نهاد خاطرنشان کرده که نبود نماینده‌ جامعه‌ رسانه‌ای در هیئت مذاکره‌کننده، صدمه‌ کلانی به ارزش آزادی بیان است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که حکومت روز گذشته هیئت 21 نفری گفتگوکننده صلح بین الافغانی را به ریاست معصوم استانکزی، رییس پیشین امنیت ملی معرفی کرد.

۹ / فروردین ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ فعالیت موترهای بیش از چهار مسافر در شهر کابل متوقف شد

وزارت ترانسپورت بر اساس طرح کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا در رابطه به محدودیت گردش در شهر کابل، اعلام کرده، موترهایی که بیش از ۴ نفر مسافر را انتقال می‌دهند، تا تصمیم مجدد، اجازه فعالیت و رفت و آمد را ندارند.

transport

وزارت ترانسپورت امروز شنبه(9حمل) در یک اطلاعیه‌ گفته است، به اساس طرح کمیته اضطرار مبارزه با ویروس کرونا و فیصله کابینه دولت در رابطه به محدودیت گشت و گذار در شهر کابل، از امروز شنبه(9حمل) تمام شرکت‌های مسافربری در مرکز و ولایات، اتوبوس‌های مسافربری از ولایات به کابل و برعکس به شمول اتوبوس‌های مسافربری شهری دولتی و خصوصی و سایر وسایطی که بیشتر از ۴ مسافر را در شهر کابل انتقال می‌دهند، تا تصمیم مجدد، اجازه فعالیت و رفت و آمد را ندارند.

هم‌چنان وزارت ترانسپورت از تمام شرکت‌های ترانسپورتی خصوصی و عمومی خواسته تا مطابق این طرح فعالیت نمایند، در غیر آن، وسایط شان از طریق مامورین موظف وزارت ترانسپورت و ادارت زیربط، متوقف و با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.