100 تن از زندانیان طالب تا 12 حمل به گونه مشروط رها می‌شوند |
۱۰۰ تن از زندانیان طالب تا ۱۲ حمل به گونه مشروط رها می‌شوند

بازتاب خبرهای 7 حمل 1399

Image Title
۷ / حمل ۱۳۹۹

۱۰۰ تن از زندانیان طالب تا ۱۲ حمل به گونه مشروط رها می‌شوند

دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که تا تاریخ ۱۲ حمل سال جاری، به تعداد ۱۰۰ تن از زندانیان طالب بعد از گرفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان از عدم برگشت دوباره به میدان‌های جنگ، رها خواهند شد.

بر اساس اعلامیه دفتر شورای امنیت، روز گذشته(چهارشنبه،۶حمل) گروه نخست تماس صلح دولت از طریق ویدیو کنفرانس با طالبان در مورد نخستین اقدامات تخنیکی رهایی زندانیان بحث کرد.

در ادامه این اعلامیه آمده است، بعد از سایر بحث‌ها، “مطابق با فرمان محمد اشرف غنی، و با در نظرداشت سن زندانیان، وضعیت صحی و آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر ویروس کرونا، الی تاریخ ۳۱ مارچ، به تعداد ۱۰۰ تن از زندانیان به خاطر هم‌دردی بشری و بعد از گرفتن تضمین از گروه طالبان و زندانیان از برگشت نکردن دوباره‌شان به میدان‌های جنگ، رها خواهند شد.”

taliban1

دفتر شورای امنیت افزوده که قرار است برای بحث‌های بیشتر در روزهای آینده یک تیم طالبان با حکومت افغانستان دیدار “روبرو” داشته باشد.

گفتنی است که در این جلسه ویدیویی، همچنان زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، “مطلق القطانی”، نماینده کشور قطر در امور حل منازعات و مبارزه با تروریزم و “خوان پیدرو”، ریس هیت صلیب سرخ حضور داشتند.

در عین حال زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته اند که روند آزادسازی زندانیان طالبان به تاریخ ۳۱ مارچ(۱۲حمل) آغاز می شود.

۸ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 14 واقعه جدید؛ شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به 110 تن رسید

مقام های صحی زون غرب، ابتلای ۱۴ مورد تازه به ویروس کرونا در ولایت‌های غربی را تایید کرده‎‌اند.

عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات، شام امروز( جمعه،۸حمل) به خبرنامه گفت که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴ مورد جدید ویروس کرونا در لابراتوارهای این ولایت مثبت تشخیص شده است.

covid 19

او افزود که ۱۱ مورد در ولایت هرات و ۳ مورد دیگر در ولایت فراه، به این ویروس مبتلا شده‌اند.

قابل یادآوریست که با ثبت این ۱۴ واقعه جدید مثبت، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۱۱۰ واقعه به شمول چهار نظامی ناتو می‌رسد.

۷ / حمل ۱۳۹۹

ثبت ۱۰ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 94 تن رسید

مسوولان در وزارت صحت از ثبت ۱۰ واقعه جدید ویروس کرونا در دو ولایت خبر داده اند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت شان امروز پنجشنبه(۷حمل) گفته است، ۴۸ نمونه مشکوک ویروس کرونا در لابراتور ساحوی هرات آزمایش شده که از آن میان، ۱۰ مورد آن مثبت بوده است.

CoronaVirus

مایار افزوده است، ۸ واقعه مثبت این ویروس مربوط به ولایت هرات و دو واقعه از ولایت نیمروز است.

به گفته او، شش تن از این بیماران مرد و چهار تن دیگر زن می باشند. از این میان ۴ نفر این مبتلایان سابقه سفر به ایران را دارند.

با ثبت این ۱۰ واقعه مثبت به ویروس کرونا، شمار مبتلایان به این ویروس در افغانستان به شمول چهار سرباز حمایت قاطع ناتو و دو دیپلمات خارجی، به ۹۴ مورد رسیده است که از این میان، ۳ تن آنان جان باخته اند.

۷ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ 10 هزار زندانی در جریان 10 روز آزاد می شوند

رییس عمومی تنظیم امور زندان‌ها می‌گوید که بربنیاد فرمان رییس‌جمهور، قرار است ۹ تا ۱۰ هزار زندانی در جریان ۱۰ روز‌ آینده از زندان‌های کشور آزاد شوند.

احمد راشد طوطاخیل امروز پنجشنبه(۷حمل) در یک نشست مشترک خبری با دادستان کل و وزیر صحت عامه گفت، رهایی این زندانیان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت می‌گیرد.

او افزود، زندانیانی ‌که به دلیل جرایم ضد امنیت ملی در بند اند، شامل این فرمان نمی‌شوند.

‏طوطاخیل تاکید کرد، رهایی برخی از زندانیان از صلاحیت رییس جمهور است، اما در مورد برخی دیگر از آن‌ها که جرایم سنگین دارند، باید ادارات عدلی و قضایی تصمیم بگیرند.

coronavirus2

از سویی، فرید حمیدی، دادستان کل گفت که بر اساس فرمان اشرف غنی، زنان، کودکان، افراد مسن بالاتر از ۵۵ سال و افرادی که دچار امراض “صعب‌العلاج” باشند، شامل این فرمان می‌شوند.

حمیدی همچنان تاکید کرد: “افرادی که مرتکب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی و جرایم تروریستی شده باشند، از این فرمان مستفید نمی‌شوند، کسانی که از این فرمان مستفید می‌شوند، باید به پنج یا کمتر از پنج سال حبس محکوم شده باشند و یا هم براساس محاسبه‌ مدت زمانی که در زندان سپری کرده‌اند، پنج سال از مدت حبس شان باقی مانده باشد”.

دادستان کل خاطرنشان کرد که در این فرمان تدابیر خاصی برای تطبیق آن در کشور به ویژه تطبیق سریع و دقیق آن در هرات، جایی که بیشتر در معرض تهدید ویروس کرونا قرار دارد، در نظر گرفته شده است.

حمیدی با اشاره به نحوه آزادی زندانیان گفت که برای تطبیق فرمان آزادی زندانیان، کمیسیون‌هایی نیز در مرکز و ولایات شکل می گیرد که ان را با همکاری نزدیک و با سرعت و دقت عملی خواهند کرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه نیز زندان ها را یکی از محلات بسیار آسیب‌پذیر خوانده، گفت که زندان ها بهترین محل برای انتقال ویروس است.

این در حالی است که شمار واقعات مثبت ویروس کرون در کشور به ۸۴ واقعه رسیده که از این میان، ۳ تن فوت کرده‌اند.

۷ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا جان یک مرد 55 ساله را در هرات گرفت

مسوولان صحی در هرات تایید کرده که یک مرد ۵۵ ساله مصاب به ویروس کرونا جان داده است.

عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات امروز پنجشنبه(۷حمل) به رسانه ها گفته است که معاینات ویروس کرونای این مرد قبلا مثبت گزارش شده بود.

coronavirus herat

تمنا افزوده که این مرد با وجود تلاش های داکتران، عصر امروز در شفاخانه اختصاصی ویروس کرونا شیدایی فوت کرده است.

 این سومین فردی است که از اثر ویروس کرونا در افغانستان جان داده است.

امروز یک زن ۵۰ ساله نیز در هرات درگذشته است، اما مسوولین صحی گفته که تا هنوز تست ویروس کرونا این زن مشخص نشده است.

۷ / حمل ۱۳۹۹

غنی: محدودیت روزگردی در هرات شدیدتر شود/ ولایت‌ها‌ی دیگر مدل هرات را دنبال کنند

محمد اشرف غنی در یک ویدئو کنفرانس با والیان ولایت‌هایی که بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند، گفته است که ولایت هرات اقدامات محدودیت روزگردی در این ولایت را شدیدتر سازد و سایر ولایات کشور نیز مدل هرات را تعقیب نمایند.

ارگ ریاست جمهوری امروز پنج‌شنبه(۷حمل) در یک خبرنامه گفته است که رییس جمهور غنی با والیان ولایت‌های هرات، نیمروز، فراه، غور، بادغیس و هلمند که هم مرز با کشور ایران می باشند و بیشتر در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند، از طریق ویدیو کنفرانس صحبت نموده است.

ghani

غنی در این ویدیو کنفرانس به وزارت مالیه و ریاست عمومی اداره امور ریاست‌جمهوری هدایت فوری داده که برعلاوه ۴۰۰ میلیون افغانی که به ولایت هرات تخصیص داده شده، به ولایت های فراه، غور و بادغیس، مبلغ ۲۰ میلیون افغانی و به ولایات نیمروز و هلمند که زیر تهدید شیوع ویروس کرونا قرار دارند، مبلغ ۵۰ میلیون افغانی فرستاده شود.

وی افزوده، برای کارمندان خدمات صحی به شمول داکتران و پرستاران که در خط اول مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند، به اساس طرزالعملی که از سوی کابینه تصویب شده، امتیازات فوق‌العاده در نظر گرفته شده و این طرزالعمل برای تطبیق به والیان ولایات فرستاده می شود.