ویروس کرونا؛ دبیرکل سازمان ملل خوهان آتش بس جهانی شد |
ویروس کرونا؛ دبیرکل سازمان ملل خوهان آتش بس جهانی شد

بازتاب خبرهای 5 حمل 1399

Image Title
۵ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ دبیرکل سازمان ملل خوهان آتش بس جهانی شد

دبیر کل سازمان ملل متحد برای مقابله با ویروس کرونا، خواستار آتش‌بس جهانی شده است.

آنتونیو گوترش به تازگی در یک اعلامیه گفته است: “جهان اکنون با دشمن مشترکی به نام کرونا مواجه است که اهمیتی به ملیت، قومیت، جناح یا هیچ اعتقاد و باوری نمی‌دهد و بی‌درنگ همه را هدف قرار می‌دهد”.

گوترش افزوده، درگیری‌های مسلحانه در سراسر جهان رو به افزایش بوده و گروه‌های آسیب‌پذیر از زنان و کودکان گرفته تا افراد دارای نیازهای خاص و آوارگان قربانی این درگیری‌ها، بیش از طرف‌های دیگر در معرض ضررهای ویرانگر این ویروس(کرونا) قرار دارند.

un1

او تاکید کرده: “خواستار آتش‌بس فوری در سراسر جهان هستم و زمان آن فرا رسیده تا به درگیری‌های مسلحانه پایان داد و با هم بر جنگ حقیقی در زندگی‌مان تمرکز کنیم.”

دبیرکل سازمان ملل در ادامه خاطرنشان کرده که سازمان ملل در حال حاضر به دو میلیارد دالر جهت کمک به کشورهای فقیر برای مقابله با ویروس کرونا و نیز بسته‌ ویژه برای حمایت از اقتصادهای کشورها نیاز دارد.

این در حالی است که ویروس کرونا با سرعت تمام در سراسر جهان در حال گسترش است و سازمان جهانی بهداشت از افزایش گسترش این ویروس ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس تازه ترین آمارها، تاکنون ۱۶ هزار و ۵۵۸ هزار نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان جان باخته و حدود ۳۸۱ هزار و ۶۴۹ نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند که این میان ۴۲ تن در افغانستان مبتلا شده‌اند. از این جمع، بیش از ۱۰۰ هزار تن بهبود یافته‌اند.

۵ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 32 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا به 74 واقعه رسید

وزارت صحت کشور از ثبت ۳۲ واقعه مثبت جدید در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت هرات خبرداده است.

وزارت صحت عامه امروز سه‌شنبه(۵حمل) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲ رویداد مثبت جدید ویروس کرونا (Covid-19) در ولایت هرات ثبت شده است.

Corona

قابل یادآوریست که با ثبت این ۳۲ رویداد مثبت، تعداد مجموعی رویداد ها مثبت ویروس کرونا (Covid-19) در کشور به ۷۴ واقعه می‌رسد.

۵ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ دواپاشی در سطح شهر کابل آغاز شد

شهرداری کابل می گوید که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دواپاشی را در سطح شهر کابل آغاز کرده است.

شهرداری کابل امروز سه شنبه(۵حمل) در یک اطلاعیه گفته است که این کار از سوی این اداره به‌منظور جلوگیری از مبتلا‌شدن باشندگان شهر کابل به ویروس کرونا انجام می‌شود.

شهرداری کابل افزوده، دواپاشی از مربوطات ناحیه‌ های اول و دوم کابل و نقاط مرکزی شهر و بازار مندوی کابل آغاز شده‌ و به زودی بر اساس تشخیص نقاط آسیب‌پذیر توسط بخش‌ صحت محیطی و محیط‌‌‌ زیست، این روند در دیگر نواحی شهر نیز گسترش می‌یابد.

coronavirus4

این نهاد تاکید کرده که در روزهای آینده افزون بر دوا پاشی جاده‌های مهم جاهای مثل گنداب، جویچه‌ها، ساحات جمع‌آوری کثافات و ساحاتی که دکان‌های قصابی و میوه‌فروشی موقعیت‌دارد، دواپاشی می‌شود.

همزمان با این، شهرداری ‌کابل توزیع برگه‌های آگاهی‌دهی به‌منظور جلوگیری از شیوعِ ویروس کرونا را نیز آغاز کرده است.

 این اقدام در حالی در شهر کابل آغاز شده که تاکنون ۲۲۰ واقعه مشکوک به کرونا در کابل ثبت شده که از این میان، دو دیپلمات سفات خانه های خارجی در کابل به این ویروس مبتلا شده اند.

۵ / حمل ۱۳۹۹

تست کرونای چهار نیروی ناتو در افغانستان مثبت شد

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرده است که تست ویروس کرونای چهار نیروی عضو این ماموریت در افغانستان مثبت شده است.

Servicemembers1

این ماموریت امروز سه‌شنبه(۵حمل) در یک خبرنامه گفته است که این چهار نفر به تاز‌گی به افغانستان وارد شده و همه افرادی که با آن‌ها در تماس بوده‌، قرنطین شده‌اند.

حمایت قاطع ناتو افزوده است که حفظ جان نیروهایش، از اولویت این فرماندهی است و اقدامات لازم را برای شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و قرنطین آن‌ها گرفته است.

۵ / حمل ۱۳۹۹

اهدای ۱۰ هزار ماسک از سوی یک شرکت به کمیته ارتباط عامه جلوگیری از ویروس کرونا

 گروه شرکت های کاپل” ۱۰هزار ماسک را به “کمیته دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا” اهدا کرده است.

این بسته کمکی امروز سه شنبه(۵حمل) در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت به رییس دبیرخانه “کمیته دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا”، تسلیم داده شده است.

coronavirus3

مسوولان این شرکت هدف از این اقدام را سهم گیری در راستای همکاری های ملی برای مبارزه با ویروس کرونا خوانده، از بخش خصوصی و دیگر تاجران، خواهان سهم گیری در مبارزه با ویروس کرونا شدند.

این در حالی است که تاکنون ۴۲ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.

۵ / حمل ۱۳۹۹

فیروز: قیودات روزگردی در هرات وضع می‌شود/ 80 درصد جمعیت افغانستان به کرونا مبتلا می‌شوند

وزیر صحت عامه می گوید، بر اساس گفته های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۸۰ درصد جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا می شود.

فیروزالدین فیروز امروز سه‌شنبه(۵حمل) در یک نشست خبری گفت، بر اساس گفته های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۸۰ درصد مردم افغانستان به کرونا مبتلا خواهند شد.

او افزود از این میان، ۶۶ درصد مبتلایان می‌تواند علایم نشان دهد، ۷۰۰ هزار تن به شفاخانه مراجعه کرده و ۲۱۰ هزار تن نیاز به مراقبت جدی خواهد داشت و نیز احتمال فوت ۱۱۰ هزار تن وجود دارد.

firuz

فیروز خاطرنشان کرد که تصمیم وضع قیود روزگردی در ولایت هرات در نشستی به ریاست سرور دانش، معاون دوم محمد اشرف غنی گرفته شده و ادارات مربوط مکلف‌ شده اند تا طرح محدودیت روزگردی در هرات را هرچه زودتر نهایی و سر از فردا(چهارشنبه) عملی کنند.

او همچنان افزود، گروه طالبان اجازه داده که مواد طبی مبارزه با ویروس کرونا به ساحات تحت کنترول آنان ارسال شود.

این در حالی است که تاکنون ۴۲ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.