غنی: کاهش کمک امریکا بر بخش‌های اساسی تاثیر نخواهد داشت/ عبدالله خواهان تغییر یک شبه قانون اساسی است |
غنی: کاهش کمک امریکا بر بخش‌های اساسی تاثیر نخواهد داشت/ عبدالله خواهان تغییر یک شبه قانون اساسی است

بازتاب خبرهای 5 حمل 1399

Image Title
۵ / حمل ۱۳۹۹

غنی: کاهش کمک امریکا بر بخش‌های اساسی تاثیر نخواهد داشت/ عبدالله خواهان تغییر یک شبه قانون اساسی است

محمد اشرف غنی در واکنش به کاهش کمک های ایالات متحده امریکا می گوید که این کاهش کمک ها، بر بخش های اساسی و کلیدی افغانستان تاثیر نخواهد گذاشت.

غنی امروز سه‌شنبه(۵حمل) در یک پیام ویدیویی گفت: “من و رهبری دولت در کل مذاکرات با وزیر خارجه امریکا را مثبت و سازنده تلقی می کنیم.”

او از آمادگی امریکا برای کمک به مهار ویروس کرونا در افغانستان استقبال کرد و افزود که بحث های سازنده‌ای در محور صلح و تقویت نیروهای دفاعی افغانستان در فضای مثبت با وزیر خارجه امریکا صورت گرفته است.

ghhani

غنی تاکید کرد که مشوره نزدیک و دوام‌دار در خصوص صلح با امریکا را ادامه می دهد و همچنان تلاش می کند از راه گفتگو قناعت امریکا مبنی بر ادامه کمک هایش را حاصل کند.

او خاطرنشان کرد: “من می خواستم به عبدالله نقش اساسی در روند صلح و همچنین متحدین وی در کابینه بدهم؛ اما او خواستار تغییر در قانون اساسی بود.”

غنی همچنان تاکید کرد که برای خواست افراد و تیم ها برای تغییر قانون اساسی صلاحیت ندارد و تعدیل قانون اساسی تنها از طریق “لویه جرگه” ممکن است.

او اضافه کرد که تجربه حکومت های سمتی و گروهی ناکام است و این تجربه را او تکرار نمی کند.

غنی از طالبان خواست برای مبارزه با ویروس کرونا آتش بس اعلان کند.

این در حالی است که روز گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در یک سفر غیر منتظره وارد کابل شد و با غنی و عبدالله دیدار و گفتگو کرد. پس از آن، وزارت خارجه امریکا اعلان کرد که از غنی و عبدالله ناامید شده و یک میلیارد دالر کمک هایش در افغانستان را کاهش می دهد.

۵ / حمل ۱۳۹۹

ثبت 32 واقعه جدید؛ شمار مبتلایان ویروس کرونا به 74 واقعه رسید

وزارت صحت کشور از ثبت ۳۲ واقعه مثبت جدید در ۲۴ ساعت گذشته در ولایت هرات خبرداده است.

وزارت صحت عامه امروز سه‌شنبه(۵حمل) گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۲ رویداد مثبت جدید ویروس کرونا (Covid-19) در ولایت هرات ثبت شده است.

Corona

قابل یادآوریست که با ثبت این ۳۲ رویداد مثبت، تعداد مجموعی رویداد ها مثبت ویروس کرونا (Covid-19) در کشور به ۷۴ واقعه می‌رسد.

۵ / حمل ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ دواپاشی در سطح شهر کابل آغاز شد

شهرداری کابل می گوید که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دواپاشی را در سطح شهر کابل آغاز کرده است.

شهرداری کابل امروز سه شنبه(۵حمل) در یک اطلاعیه گفته است که این کار از سوی این اداره به‌منظور جلوگیری از مبتلا‌شدن باشندگان شهر کابل به ویروس کرونا انجام می‌شود.

شهرداری کابل افزوده، دواپاشی از مربوطات ناحیه‌ های اول و دوم کابل و نقاط مرکزی شهر و بازار مندوی کابل آغاز شده‌ و به زودی بر اساس تشخیص نقاط آسیب‌پذیر توسط بخش‌ صحت محیطی و محیط‌‌‌ زیست، این روند در دیگر نواحی شهر نیز گسترش می‌یابد.

coronavirus4

این نهاد تاکید کرده که در روزهای آینده افزون بر دوا پاشی جاده‌های مهم جاهای مثل گنداب، جویچه‌ها، ساحات جمع‌آوری کثافات و ساحاتی که دکان‌های قصابی و میوه‌فروشی موقعیت‌دارد، دواپاشی می‌شود.

همزمان با این، شهرداری ‌کابل توزیع برگه‌های آگاهی‌دهی به‌منظور جلوگیری از شیوعِ ویروس کرونا را نیز آغاز کرده است.

 این اقدام در حالی در شهر کابل آغاز شده که تاکنون ۲۲۰ واقعه مشکوک به کرونا در کابل ثبت شده که از این میان، دو دیپلمات سفات خانه های خارجی در کابل به این ویروس مبتلا شده اند.

۵ / حمل ۱۳۹۹

تست کرونای چهار نیروی ناتو در افغانستان مثبت شد

ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان اعلام کرده است که تست ویروس کرونای چهار نیروی عضو این ماموریت در افغانستان مثبت شده است.

Servicemembers1

این ماموریت امروز سه‌شنبه(۵حمل) در یک خبرنامه گفته است که این چهار نفر به تاز‌گی به افغانستان وارد شده و همه افرادی که با آن‌ها در تماس بوده‌، قرنطین شده‌اند.

حمایت قاطع ناتو افزوده است که حفظ جان نیروهایش، از اولویت این فرماندهی است و اقدامات لازم را برای شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و قرنطین آن‌ها گرفته است.

۵ / حمل ۱۳۹۹

اهدای ۱۰ هزار ماسک از سوی یک شرکت به کمیته ارتباط عامه جلوگیری از ویروس کرونا

 گروه شرکت های کاپل” ۱۰هزار ماسک را به “کمیته دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا” اهدا کرده است.

این بسته کمکی امروز سه شنبه(۵حمل) در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت به رییس دبیرخانه “کمیته دولتی ارتباطات عامه جهت وقایه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا”، تسلیم داده شده است.

coronavirus3

مسوولان این شرکت هدف از این اقدام را سهم گیری در راستای همکاری های ملی برای مبارزه با ویروس کرونا خوانده، از بخش خصوصی و دیگر تاجران، خواهان سهم گیری در مبارزه با ویروس کرونا شدند.

این در حالی است که تاکنون ۴۲ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.

۵ / حمل ۱۳۹۹

فیروز: قیودات روزگردی در هرات وضع می‌شود/ 80 درصد جمعیت افغانستان به کرونا مبتلا می‌شوند

وزیر صحت عامه می گوید، بر اساس گفته های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۸۰ درصد جمعیت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا می شود.

فیروزالدین فیروز امروز سه‌شنبه(۵حمل) در یک نشست خبری گفت، بر اساس گفته های سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۸۰ درصد مردم افغانستان به کرونا مبتلا خواهند شد.

او افزود از این میان، ۶۶ درصد مبتلایان می‌تواند علایم نشان دهد، ۷۰۰ هزار تن به شفاخانه مراجعه کرده و ۲۱۰ هزار تن نیاز به مراقبت جدی خواهد داشت و نیز احتمال فوت ۱۱۰ هزار تن وجود دارد.

firuz

فیروز خاطرنشان کرد که تصمیم وضع قیود روزگردی در ولایت هرات در نشستی به ریاست سرور دانش، معاون دوم محمد اشرف غنی گرفته شده و ادارات مربوط مکلف‌ شده اند تا طرح محدودیت روزگردی در هرات را هرچه زودتر نهایی و سر از فردا(چهارشنبه) عملی کنند.

او همچنان افزود، گروه طالبان اجازه داده که مواد طبی مبارزه با ویروس کرونا به ساحات تحت کنترول آنان ارسال شود.

این در حالی است که تاکنون ۴۲ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.