کشته شدن یک تن در انفجار موترسایکل بمب‌گذاری شده در پکتیا |
کشته شدن یک تن در انفجار موترسایکل بمب‌گذاری شده در پکتیا

بازتاب خبرهای ۴ حمل ۱۳۹۹

Image Title
۴ / حمل ۱۳۹۹

کشته شدن یک تن در انفجار موترسایکل بمب‌گذاری شده در پکتیا

مقام های محلی در ولایت پکتیا تایید کرده اند که یک تن در انفجار یک موترسایکل بمب گذاری شده در مرکز این ولایت کشته و ۲ تن دیگر زخمی شده اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا با تأیید این رویداد گفته است: “حوالی ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز دوشنبه(۳حمل) یک موترسایکل بمب گذاری شده در دروازه دانشگاه پکتیا از مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر گردیز منفجر شده است”.

paktia

حسرت افزوده است، در این انفجار یک محافظ دانشگاه پکتیا کشته و یک محافظ دیگر و یک ره‌گذر زخمی شده اند.

تاکنون مسوولیت این رویداد را گروهی به عهده نگرفته است.

۴ / حمل ۱۳۹۹

هشدار وزارت داخله به مالکان هوتل‌های دارای فعالیت مخفی: به سراغ تان می آییم!

وزارت داخله کشور می گوید که به اساس گفته وزارت صحت عامه، ویروس کرونا در کشور در حال گسترش است و همه باید آن‌را جدی بگیرند؛ اما دیده می‌شود که اکثریت نسبت به این تهدید، دید سطحی دارند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله امروز دوشنبه(۴حمل) گفته است، گزارش‌های تازه از برخی مناطق می‌رساند که شماری از اماکن تجمعاتی، به گونه مخفی فعالیت می‌کنند.

MOI

آرین تاکید کرده که تیم‌های نظارتی و کشفی به سراغ‌ اماکنی که به صورت مخفی فعالیت دارد، می رود.

او افزوده است، در صورتی‌که به ابلاغیه مشترک وزارت امورداخله و شهرداری بی‌اعتنایی شود، چه از سوی پولیس که در همان ساحات مسوولیت دارد و چه صاحبان اماکن، با آنان برخورد جدی خواهد شد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت صحت عامه امروز در یک نشست خبری گفته است که شماری از هوتل ها و اماکن تجمعاتی به صورت مخفی فعالیت دارند.

۴ / حمل ۱۳۹۹

پس از اشرف غنی؛ دیدار وزیر خارجه امریکا با عبدالله عبدالله درکابل

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا که به کابل سفر کرده، پس از دیدار با محمد اشرف غنی، با عبدالله عبدالله دیدار کرده است.

قصر سپدار می‌گوید که مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا امروز دوشنبه(۳حمل) با عبدالله عبدالله دیدار کرده است.

abdulllah

عبدالله در صفحه فیس‌بوک اش نگاشته است که در این دیدار دو طرف در رابطه به اهمیت روند صلح و ضرورت حل بحران سیاسى جاری میان افغا‌ن‌ها گفتگو کرده اند.

این در حالی است که مایک پومپئو امروز در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمده و با محمداشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری دیدار و در مورد تحولات جاری سیاسی و امنیتی افغانستان گفتگو کرده است.

۴ / حمل ۱۳۹۹

استقبال کرزی از همکاری کشورهای همسایه در پیوند به تسریع روند صلح افغانستان

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین از علاقمندی کشورهای همسایه و منطقه در پیوند به تسریع روند صلح در افغانستان استقبال کرده است.

او امروز دوشنبه(۴حمل) در یک اعلامیه مطبوعاتی افزوده است: “همکاری فعال کشورهای همسایه و منطقه به منظور کمک به ثبات و روند صلح افغانستان به سود کشورهای منطقه نیز می‌باشد.”

karzai

کرزی همچنان گفته است: “جلوگیری از مداخله انحصارگرایانه در روند صلح، افغانی کردن این روند و شروع مذاکرات بین‌الافغانی به تحکیم حاکمیت ملی ما کمک می‌کند.”

رییس جمهور پیشین در اعلامیه‌اش از امریکا خواست که از حضور خود در افغانستان برای تقابل و رقابت با کشور‌های دیگر استفاده نکرده؛ بلکه برعکس حضورشان در افغانستان باید باعث تحکیم همبستگی و تقویت ثبات در کشور و همگرایی در منطقه گردد.

این در حالی است که وزارت خارجه ایران روز گذشته در یک اعلامیه‌ گفته است: “ایران امیدوار است با ایجاد دولتی فراگیر با مشارکت همه جناح‌ها و گروه های سیاسی افغانستان، هرچه زودتر زمینه آغاز گفتگوهای بین الافغانی با مشارکت تمام گروه های سیاسی آن کشور به شمول طالبان فراهم گردد.”

۴ / حمل ۱۳۹۹

پس از امریکا؛ آلمان از شهروندانش خواست افغانستان را ترک کنند

سفارت آلمان در کابل از شهروندان این کشور خواسته است که به طور موقت افغانستان را ترک کنند.

سفارت آلمان در کابل امروز دوشنبه(۳حمل) با نشر یک اعلامیه گفته است: “با توجه به وخیم تر شدن اوضاع در افغانستان به دلیل بیماری همه گیر ویروس کرونا و تعداد فزاینده پروازها، سفارت از شما درخواست می کند که به طور موقت این کشور را ترک کنید”.

germany

چندی قبل سفارت امریکا در کابل نیز از شهروندان این کشور در افغانستان خواسته بود به دلیل مشکلات صحی و امنیتی افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به ۴۰ تن رسیده است. چندی قبل وزیر صحت عامه افغانستان از مبتلا شدن دو دیپلمات کشورهای خارجی به این ویروس در کابل خبر داده بود.

۴ / حمل ۱۳۹۹

سازمان ملل در مبارزه با کرونا با افغانستان همکاری می‌کند

معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان که به ولایت هرات سفر نموده، در دیدار با والی این ولایت، از تعهد هم‌کاری دوامدار موسسات بین المللی به ویژه در امر مبارزه با ویروس کرونا اطمینان داده است.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هرات، امروز دوشنبه(۴حمل) در یک خبرنامه گفته است، “تونی لنزر”، معاون یوناما در افغانستان به ولایت هرات سفر کرده و ضمن دیدار با عبدالقیوم رحیمی، والی این ولایت؛ همراه با رییس سازمان صحی جهان، به اسلام قلعه نیز سفر نموده و اقدامات پیش‌گیرانه صحی در مرز با ایران را از نزدیک بررسی کرده است.

UN

بر اساس این خبرنامه، معاون یوناما اطمینان داده که تمام موسسات سازمان ملل متحد همکار ادارات محلی هرات به خصوص ریاست صحت عامه است.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هرات افزوده که این هیات به هدف دیدار با مسوولان محلی و تبادل تجارب کشورهای مختلف با حاکمیت محلی به این ولایت سفر نموده است.