محدودیت‌های گمرکی و تجاری؛ رانندگان افغانستانی دیگر برای سفر به پاکستان تمایل ندارند! |
محدودیت‌های گمرکی و تجاری؛ رانندگان افغانستانی دیگر برای سفر به پاکستان تمایل ندارند!

محدودیت‌های گمرکی و تجاری؛ رانندگان افغانستانی دیگر برای سفر به پاکستان تمایل ندارند!

۳ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

داده های بانک مرکزی پاکستان نشان می دهد که تجارت این کشور با افغانستان در هفت ماه اول سال مالی ۲۰۱۹ هفت درصد کاهش یافته و به ۷۲۰٫۴ میلیون دالر رسیده است، زیرا صادرات به کشور افغانستان روند نزولی را نشان می دهد.

آخرین داده های بانک دولتی پاکستان(SBP) نشان می دهد که صادرات به افغانستان در بین ماه های جولای ۲۰۱۹ – جنوری ۲۰۲۰ به ۶۳۳٫۱ میلیون دالر کاهش یافته است، در مقایسه با ۶۷۶٫۲ میلیون دالر در مدت مشابه سال قبل.

همچنین واردات این کشور در این مدت از ۸۷٫۷ میلیون به ۸۷٫۲ میلیون دالر کاهش یافته است.

در ماه جنوری ۲۰۲۰، صادرات به افغانستان به نسبت ۸۹٫۹ میلیون دالر در مقایسه با ۱۴۱٫۵ میلیون دالر در ماه مشابه سال قبل و ۱۱۰٫۵ میلیون دالر در دسامبر سال گذشته به شدت کاهش یافته است. واردات ماهانه نیز در ماه جنوری ۲۰۲۰ به ۹٫۵ میلیون دالر در ماه مشابه سال قبل که ۱۶٫۴ میلیون دالر بود، کاهش یافت.

افغانستان در حال حاضر وابسته به ورود محصولات از پاکستان برای تأمین نیازهای مصرف کننده های خود است.  پاکستان همچنین به عنوان یک دهلیز ترانزیتی برای عرضه به کشور همسایه استفاده می شود.

با این حال، براساس گزارش ماه گذشته، توسط یک مقام توسعه اقتصادی تجارت پاکستان(Tdap)، تجارت مرزی اخیرا به دلیل نظارت دقیق و افزایش هزینه حمل و نقل و تجارت دو جانبه کند شده است.

در این گزارش آمده است که نگرانی اصلی برای ذی‌نفعان هزینه حمل و نقل به افغانستان است که نسبت به سایر کشورهای همسایه، هزینه آن به افغانستان بیشتر است. به طور مثال همسایه های دیگر همانند ایران، نرخ رقابتی، تسهیلات انتقال بهتر محموله و حمل و نقل مقرون به صرفه را در اختیار قرار می دهند.

در این گزارش نوشته شده است: “هزینه های بالای حمل و نقل و سپرده های سنگین توسط شرکت های حمل و نقل، واردکنندگان افغانستان را برای معامله کردن با پاکستان دلسرد می سازد.”

دولت پاکستان روز شنبه مرز خود را با افغانستان بازگشایی کرد تا به کامیون های حامل مواد غذایی و کالاهای اساسی افغانستان اجازه خروج دهد.

هر ماه حدود ۱۰ هزار کانتینر حمل و نقل افغانستان به بندر پاکستان می‌رسد.  مرز چمن در تاریخ ۳ مارچ بسته شد و ۱۶۰۰ وسیله نقلیه در طول مسیر  متوقف ماندند. مرز تورخم نیز در ۱۶ مارچ بسته شد و ۴۰۰ وسیله نقلیه دیگر نیز متوقف شدند.

شمس برنی، رئیس کلیه اتحادیه حمل و نقل گمرکی پاکستان گفت: “حدود ۲۱۰۰ کانتینر حمل و نقل افغانستان در میان مسیر بودند، در حالی که حدود ۶۰۰۰ کانتینر در بندر گیر کرده بودند. پس از آن که نخست وزیر پاکستان دستور داد تا مجددا مرزهای افغانستان باز شود، اجازه عبور وسیله ها از افغانستان داده شد”.

وی خاطرنشان کرد، گفته می شود رانندگانی که به داخل افغانستان می روند، به مدت ۱۴ روز در بازگشت در قرنطینه نگه داشته می شوند تا از شیوع کروناویروس جلوگیری شود؛ “رانندگان اکنون خیلی مایل به ورود به کشور همسایه نیستند.”

 در حال حاضر ، ۲۱۰۰ وسیله نقلیه حامل مواد خوراکی و سایر کالاها در انتظار ترخیص هستند و تقریبا ۶۰۰۰ کانتینر در بنادر پاکستان گیر کرده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید