کنوانسیون ترانزیت بین المللی؛ آغاز تجارت ترکیبی بین هند، ایران و افغانستان از طریق چابهار |
کنوانسیون ترانزیت بین المللی؛ آغاز تجارت ترکیبی بین هند، ایران و افغانستان از طریق چابهار

کنوانسیون ترانزیت بین المللی؛ آغاز تجارت ترکیبی بین هند، ایران و افغانستان از طریق چابهار

۲ / حمل ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 اولین حمل و نقل محموله کالا با استفاده از سیستم تی ای ار TIR از طریق بند چابهار از هند به ایران هفته گذشته انجام شد.

کنوانسیون T.I.R که به تیر ۱۹۷۵ معروف است، سیستم بین المللی سازمان ملل در ارتباط با تسریع حمل و نقل بین ‌المللی کالاهای تحت پوشش است که از جمله مهمترین و جامع ‌ترین مقررات گمرکی در سیستم ترانزیتی جاده‌ای می‌باشد. این سیستم ناظر بر روابط بین حمل کننده، گمرک و موسسه ضامن است.

اولین محموله

با توجه به اهمیت این سیستم برای اولین بار حمل و نقل محموله اول در طول هفت روز طول توانست به مقصد برسد. این زمانبندی شامل پنج مسیر دریایی و دو مسیر جاده ای از طریق بند چابهار در ایران و مقصد نهایی آن به افغانستان بود.

مسیر سنتی بندر عباس در مقایسه با این مسیر سه یا چهار روز بیشتر را در بر می‌گیرد.

کاهش زمانی

باربری کشورهای منطقه بعد از این می تواند از زمان کاهش بار حمل و نقل دریایی و زمینی بهره مند شود، زیرا کالاهای افغانستان قرار است تا ۲۰٪ سریعتر با اطمینان و ایمن به مقصد خود برسند.

امبرتو دی پیرتو، دبیرکل سازمان حمل و نقل جهانی گفته است که: “نخستین حمل و نقل بین المللی توسط سیستم TIR  یک پیشرفت جالب در منطقه است و می تواند پتانسیل وسیع تر TIR  را برای حمل و نقل  در سراسر جهان نشان دهد. “

اهمیت چابهار

چابهار علاوه بر پیوند ایران با افغانستان، آسیای میانه، روسیه و سرانجام اروپا، تنها بندر ایرانی با دسترسی مستقیم به اقیانوس هند است.

این نخستین محموله حمل و نقل TIR براساس توافق نامه ترانزیت چابهار است که بین هند و ایران به امضا رسیده و نشانگر گام اولیه در جهت فعال سازی کامل مسیر هند – ایران-افغانستان است.

آقای دیپرتو در این زمینه افزوده: “افتتاح دهلیز جدید با توجه به شرایط فعلی ناشی از ویروس کرونا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تسهیل مسیرهای جدید، سریعتر و ایمن تر باعث می شود دسترسی به کالاها به افرادی که به آنها نیاز دارند ادامه یابد.”

سیستم تی آی آر

سیستم حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (TIR) تنها سیستم جهانی ترانزیت است که زمینه را برای  رانندگان وسایط باربری جهت انتقال کالاهای‌شان به ورای مرزها با کمترین تاخیر زمانی مساعد می‌سازد و از طرف دیگر وقت و هزینه را برای مسوولین گمرکات نیز کم ‌می‌کند.

افغانستان در سال ۱۹۷۵ عضویت کنوانسیون حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای (TIR) را کسب نمود اما بعد از به خاطر چندین دهه جنگ، نتوانست تا سال ۲۰۱۳ عضویت خود را فعال نماید و اکنون تطبیق طرزالعمل‌های آن را آغاز کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید