کشف یک موتر مملو از مواد انفجاری و ماین دست‌ساز در سمنگان |
کشف یک موتر مملو از مواد انفجاری و ماین دست‌ساز در سمنگان

بازتاب خبرهای ۲ حمل ۱۳۹۹

Image Title
۲ / حمل ۱۳۹۹

کشف یک موتر مملو از مواد انفجاری و ماین دست‌ساز در سمنگان

ریاست عمومی امنیت ملی می گوید یک موتر مملو از مواد انفجاری و ماین دست‌ساز را در ولایت سمنگان کشف کرده است.

ریاست امنیت ملی امروز شنبه(۲حمل) با نشر یک خبرنامه گفته است که ‏نیروهای قطعات خاص این ریاست در یک عملیات هدفمند، بیشتر از پنج هزار کیلوگرام مواد انفجاری و ماین‌های خود ساخت بشکه‌ای را در سمنگان کشف کرده اند.

در خبرنامه امنیت ملی آمده است که این مواد انفجاری و ماین های دست‌ساز مربوط به گروه طالبان بوده و یک تن در پیوند به آن بازداشت شده است.

nds

به گفته امنیت ملی، این مقدار مواد انفجاری در یک موتر نوع مازدا جابجا و از ولسوالی چهاربولک بلخ به ولسوالی فیروز نخجیر سمنگان در حال انتقال بوده است.

این ریاست افزوده که گروه طالبان می‌خواست از این مواد انفجاری برای ساخت موتربمب و واسکت های انتحاری در ولایت های بغلان، سمنگان و قندز استفاده کند.

۲ / حمل ۱۳۹۹

میلیاردر چینی با ماسک و تست کرونا به کمک افغانستان می‌آید

«جک ما»، ثروتمندترین مرد آسیا، با تعهد ۱٫۸ میلیون ماسک صورت، ۲۲۱۰ هزار کیت(دستگاه آزمایش) و ۳۶ هزار لباس محافظ به همراه دستگاه‌های تهویه مطبوع و دماسنج، برای مقابله با ویروس کرونا به کمک افغانستان و ۹ کشور دیگر آسیایی خواهد آمد.

jack ma

بنیان گذار گروه علی بابا در یک پست تویتری نگاشته است: ” ما منابع مالی اضطراری (۱٫۸ ماسک ماسک، ۲۱۰ هزار کیت تست، ۳۶ هزار لباس‌های محافظ، لباس‌های تهویه مطبوع و دماسنج ها) را به افغانستان و ۹ کشور آسیایی دیگر کمک می‌کنیم. تحویل سریع کار آسانی نیست، اما ما آن را عملی خواهیم کرد.”

این اعلام کمک بنیان‌گذار سایت علی بابا در حالی صورت می گیرد که نگرانی های روزافزونی در مورد بازگشت گسترده مهاجران افغانستان از ایران که می تواند منجر به گسترش بیشتر ویروس کورونا در افغانستان شود، به میان آمده است.

۲ / حمل ۱۳۹۹

چهار نیروی پولیس محلی و خیزش مردمی در کاپیسا کشته شدند

مسوولان فرماندهی پولیس کاپیسا می‌گویند که در نتیجه‌ یک حمله‌ طالبان بر پاسگاه نیروهای امنیتی در این ولایت، چهار تن از نیروهای پولیس محلی و خیزش مردمی جان باخته‌اند.

kapisa

عبدالشایق شورش کوهستانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس کاپیسا به خبرنامه می‌گوید: “طالبان نیمه‌های شب گذشته(جمعه، ۱حوت)، بر دو پاسگاه نیروهای امنیتی متشکل از پولیس محلی و نیروهای خیزش مردمی، در منطقه‌ افغانیه ولسوالی نجراب حمله کردند که در نتیجه‌ آن ۴ نفر از نیروهای پولیس محلی و خیرش مردمی جان باخته و یک تن دیگر زخمی شده است”.

او افزود، در ضد حمله‌ نیروهای امنیتی، حمله طالبان عقب رانده شده و همچنان ۳ شورشی طالب نیز کشته شده‌اند.

۲ / حمل ۱۳۹۹

وزارت مالیه: واردات کالا از بندر اسپین بولدک آغاز شده است

وزارت مالیه می گوید که بندر اسپین بولدک ـ چمن در ولایت قندهار و مرز با پاکستان، به روی تاجران باز و واردات کالا از این بندر آغاز شده است.

وزارت مالیه امروز شنبه(۲ حمل) با نشر یک خبرنامه گفته، پس از گفتگوهای همایون قیومی، سرپرست این وزارت با مقامات پاکستانی، گذرگاه اسپین بولدک ـ چمن حوالی ساعت ۸ صبح امروز باز و واردات از این بندر آغاز شده است.

در خبرنامه وزارت مالیه آمده است که تاکنون ۵۰ موتر از کالاهای وراداتی وارد افغانستان شده و این روند ادامه دارد.

بر اساس اطلاعات وزارت مالیه، حدود ۲ هزار موتر باری در بندر اسپین بولدک موجود است و ابتدا حق ورود به موترهای حامل مواد خوراکی داده می‌شود.

photo_2020-03-21_11-48-15

به گفته وزارت مالیه، تلاش‌ها جریان دارد بندر تورخم و غلام خان نیز به روی تاجران باز شود.

این در حالی است که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، روز گذشته گفته بود که دستور بازگشایی گذرگاه چمن – اسپین‌بولدک را صادر کرده تا موترهای باری گیرمانده تاجران افغانستان در پشت این گذرگاه وارد افغانستان شود.

پیش‌ از این عبدالله عبدالله اعلان کرده بود که پاکستان گذرگاه اسپین بولدک را به درخواست او به روی موترهای تاجران افغانستان باز کرده است.

گذرگاه اسپین بولدک ـ چمن پس از افزایش واقعات مثبت ویروس کرونا در افغانستان مسدود شده بود.

۲ / حمل ۱۳۹۹

‏وزارت صحت: در 24 ساعت گذشته هیچ واقعه مثبت کرونا در افغانستان ثبت نشده است

مسوولان در وزارت صحت عامه می گویند، در ۲۴ ساعت گذشته هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت نشده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت عامه امروز شنبه(۲ حمل) در یک نشست خبری گفت، تاکنون ۴۴۹ واقعه مشکوک ویروس کرونا به لابراتوارهای مرکزی این وزارت رسیده که بیش‌تر آن بررسی شده است.

mayar

او افزود، از این میان ۴۱۳ مورد منفی و ۲۴ مورد دیگر مثبت بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت صحت، ۱۲ واقعه مشکوک نیز تحت بررسی قرار دارد.

مایار خاطرنشان کرد که تاکنون موارد مشکوک و مثبت ویروس کرونا در ۲۸ ولایت ثبت شده که بیشتر آن در ولایت هرات است.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا، تاکنون ۲۴ مورد واقعه مثبت این ویروس در افغانستان ثبت شده است.