موسیقی نقش مهمی در زندگی آدم‌های سراسر جهان دارد، به همین دلیل بسیاری به دنبال این هستند که چه عواملی ممکن است بر ترجیحات موسیقی فرد تأثیر بگذارد. آیا مثلاً محتویات لیست آهنگ‌های مورد علاقه‌تان می‌تواند چیزی درباره شخصیت شما نشان دهد؟ مردم به موسیقی به عنوان راهی برای بهبود خلق و خوی، ایجاد انگیزه هنگام ورزش یا حتی الهام گرفتن گوش می‌دهند. اما آیا این گزینه‌ها تحت تأثیر ویژگی‌های شخصیتی اصلی قرار می‌گیرند؟

صفات شخصیتی مرتبط با سبک‌های موسیقی

یک مطالعه بزرگ که توسط محققان دانشگاه هریوت وات انجام شد، بیش از 36000 شرکت‌کننده از سراسر جهان را مورد بررسی قرار داد. در این مطالعه از شرکت‌کنندگان خواسته شد علاوه بر ارائه‌ی اطلاعات در مورد جنبه‌های شخصیتی خود، بیش از 104 سبک موسیقی مختلف را رتبه‌بندی کنند.

نتایج این مطالعه را در ادامه می‌بینید، فقط فراموش نکنید که اینها نتایج منتشر شده از یک مطالعه هستند!

۱. موسیقی پاپ

طرفداران موسیقی پاپ معمولا آدم‌هایی برون‌گرا، صادق و قاعده‌مند هستند. در حالی که عاشقان موسیقی پاپ بسیار سخت‌کوش هستند و عزت نفس بالایی دارند، اما محققان معتقدند که آنها خلاقیت کمتر و اضطراب بیشتری دارند.

۲. موسیقی رپ و هیپ هاپ

علی‌رغم وجود این کلیشه که دوستداران موسیقی رپ پرخاشگرتر یا خشن‌تر هستند، محققان در واقع هیچ ارتباطی بین این دو پیدا نکرده‌اند. طرفداران رپ اعتماد به نفس بالایی دارند و معمولاً خوش‌برخورد و معاشرتی هستند.

۳. موسیقی کانتری

طرفداران موسیقی کانتری معمولاً زحمتکش، قاعده‌مند و خوش‌برخورد هستند. در حالی که ترانه‌های این سبک اغلب در مورد عشق و طبیعت هستند، اما افرادی که به سمت این ژانر گرایش دارند، از نظر عاطفی پایداری زیادی دارند. به علاوه، آن‌ها محافظه‌کارتر هستند و علاقه‌ی چندانی به تجربه کردن چیزهای جدید ندارند.

۴. موسیقی راک و هِوی متال (Heavy Metal)

علی‌رغم تصویرِ گاه تهاجمی که از موسیقی راک و هوی متال داریم، محققان پی برده‌اند که طرفداران این سبک موسیقی معمولاً آدم‌هایی بسیار آرام هستند! آنها غالبا خلاقیت زیادی دارند، اما درونگرا هستند و ممکن است از عزت نفس پایین رنج ببرند.

۵. موسیقی ایندی

طرفداران ژانر ایندی (مستقل) معمولاً درونگرا، خردمند و خلاق هستند. به گفته‌ی محققان‌، این گروه چندان سخت‌کوش نیستند. اضطراب و عزت نفس پایین دیگر خصوصیات شخصیتی طرفداران این سبک است.

۶. موسیقی رقص

مطابق با این پژوهش، طرفداران این سبک معمولاً خوش‌برخورد و جسور هستند. آنها همچنین تمایل زیادی به تجربه کردن چیزهای جدید دارند.

۷. موسیقی کلاسیک

عاشقان موسیقی کلاسیک به طور معمول آدم‌هایی درون‌گرا هستند اما با خود و دنیای پیرامون‌شان ارتباط مثبتی دارند. آنها خلاق هستند و سطح خوبی از عزت نفس دارند.

۸. موسیقی جاز، بلوز و سول

طرفداران موسیقی جاز، بلوز یا سول بسیار برون‌گرا هستند و عزت نفس بسیار بالایی دارند. آن‌ها معمولا بسیار خلاق، باهوش و آرام هستند.

کلام پایانی

دفعه‌‌ی بعد که لیست آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را برای ورزش کردن یا گوش دادن در موتر آماده می‌کردید، دقت کنید و ببینید شخصیت شما چطور در انتخاب‌های‌تان منعکس شده‌است!