غنی: روند صلح طولانی است و نیاز به صبر دارد |
غنی: روند صلح طولانی است و نیاز به صبر دارد

بازتاب خبرهای 22 حوت 1398

Image Title
۲۲ / حوت ۱۳۹۸

غنی: روند صلح طولانی است و نیاز به صبر دارد

محمد اشرف غنی در پیامی ویدیوی به مناسب بیست و پنجمین سالیاد شهید عبدالعلی مرازی تأکید کرده که روند صلح طولانی است و نیاز به تدبیر و حوصله‌مندی دارد.

غنی در این پیام ویدیویی که امروز پنج‌شنبه(۲۲حوت)  منتشرشده، می‌افزاید: “اکنون صلح به اولویت اصلی مردم بدل شده، صلح با شفافیت تمام صورت خواهد گرفت و هیأت مذاکره کننده از آدرس حکومت و مردم وارد گفتگو خواهد شد.”

وی افزود که در پایان روند صلح، مجلس نمایندگان و یا هم “لویه جرگه” در مورد توافق با طالبان فیصله خواهد کرد.

ghani1

اشرف غنی خاطرنشان کرد، مردم اکنون به وحدت ملی نیاز دارند و سال آینده به نام سال همبستگی نام‌گذاری شده است.

وی خاطرنشان ساخت، حکومت منتخب برآمده از انتخابات آماده اجرای برنامه‌های خود است و قانون اساسی مکانیزم انتقال قدرت را روشن کرده است .

رییس جمهور غنی ادامه داد که انتخابات پایان یافته و فصل همدیگر پذیری فرا رسیده است.

او تاکید کرد: “حکومت آینده آینه تمام نمایی ملت خواهد بود.”

غنی در ادامه تصریح کرد: “ما همچنان به آرزوهای شهید وحدت ملی مبنی بر احصاییه دقیق، تعدیل واحدهای اداری، مشارکت عادلانه در قدرت، سهم فعال زنان و رفع تبعیض اقدام خواهیم کرد.”

وی در حالی از طولانی بودن روند صلح سخن می گوید که هم اکنون زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در کابل حضور دارد و برای تشکیل هیأت گفتگوکننده صلح از سوی حکومت افغانستان با طالبان، سرگرم رایزنی با سیاسیون است.

۲۲ / حوت ۱۳۹۸

اختصاص یک شفاخانه 150 بستر برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در هرات

مقام های محلی در ولایت هرات می گویند که شفاخانه ۱۵۰ بستر شیدایی را برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا اختصاص داده اند.

دفتر والی هرات امروز پنج‌شنبه(۲۲حوت) در یک خبرنامه گفته است که عبدالقیوم رحیمی، والی این ولایت حین بازدید از این شفاخانه، از شهروندان هرات خواسته است تا توصیه های صحی داکتران را جدی بگیرند.

corona

از سویی هم مسوولان صحی هرات از افزایش امکانات مبارزه با ویروس کرونا در این ولایت خبر داده اند.

این در حالی است که بر اساس آمار ریاست صحت عامه هرات، مجموع واقعات مشکوک به ویروس کرونا در این ولایت، تاکنون به ۱۳۵ واقعه رسیده که از ۹۹ واقعه تست شده، ۵ واقعه مثبت و ۹۴ واقعه دیگر منفی تشخیص داده شده است.

آمار ریاست صحت عامه هرات نشان می دهد که همچنان ۳۶ واقعه مشکوک ویروس کرونا در این ولایت زیر بررسی قرار داد و نیز ۴۱ تن تاکنون بستری اند.

پیش از این در ولایت هرات تعداد بستر‌ها برای درمان بیماری کرونا، ۹۰ بستر بود که در حال حاضر، ۱۵۰ بستر دیگر به آن اضافه شده است.

۲۲ / حوت ۱۳۹۸

عواید 12.3 میلیارد افغانی وزارت ترانسپورت در سال مالی 1398

مسوولان در وزارت ترانسپورت می گویند که در سال ۱۳۹۸، ۱۲٫۳ میلیارد افغانی از ارایه خدمات ترانسپورتی عواید جمع آوری کرده اند.

محمد یما شمس، سرپرست وزارت ترانسپورت امروز پنج‌شنبه(۲۲حوت) در نشست خبری پاسخ‌دهی دولت به ملت گفت که در سال مالی ۱۳۹۸، به طور مجموعی مبلغ ۲۹.۴ میلیارد افغانی بودجه داشته که مبلغ ۲۸ میلیارد افغانی، معادل ۹۵ درصد کل این بودجه در تطبیق پروژه های انکشافی به مصرف رسیده است.

او افزود، وزارت ترانسپورت در سال مالی ۱۳۹۸ قادر به جمع آوری ۱۲.۳ میلیارد افغانی عواید از درک ارایه خدمات ترانسپورتی گردیده که از مجموع این عواید، ۷.۲ میلیارد افغانی آن از طریق اداره هوانوردی ملکی، ۲.۵ میلیارد افغانی از طریق اداره خط آهن، ۲.۱ میلیارد افغانی از طریق اداره ترانسپورت جاده، ۴۸۸ میلیون افغانی از طریق اداره ترافیک و ۶۵ میلیون افغانی از طریق اداره ملی سرک ها، جمع آوری شده است.

afghanistan1

شمس خاطرنشان کرد، وزارت ترانسپورت در سال مالی ۱۳۹۸ به طول ۴۷۸ کیلومتر جاده را قیر و ۱۴۶ کیلومتر دیگر جغل‌اندازی کرده که در نتیجه آن، افزون بر توسعه شبکه جاده به منظور رسیدن به اهداف بزرگ اقتصادی و استراتژیک، در حدود ۲۴۶ قریه و ولسوالی نیز با هم وصل شده است.

از سویی هم محمد قاسم وفایی زاده، رییس اداره هوانوردی ملکی در این نشست گفت، برای معیاری سازی فرودگاه های کشور، مصونیت مسافرین و کارگو، کنترول ترافیک فضایی و تامین مصونیت هوایی در محدوده فضایی کشور، ۱۵ پروژه انکشافی را در سال ۱۳۹۸روی دست گرفته است.

وفایی زاده افزود، ایجاد مسیر جدید غرب ـ شرق، روی تقویت ظرفیت فضای افغانستان برای پروازهای عبوری نقش اساسی داشته و فاصله پروازها میان شرق و غرب آسیا را کوتاه ساخته است.

رییس اداره هوانوردی ملکی خاطرنشان کرد که با توجه به مسدود بودن فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری، مبلغ ۲٫۵ میلیارد افغانی از این بابت طی ۱۴۴ روز، به عواید این اداره خسارت وارد شده، اما با این وجود، اداره هوانوردی در سال مالی ۱۳۹۸ بیش از ۷٫۲ میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.

۲۲ / حوت ۱۳۹۸

یک زن در ننگرهار 5 کودک به دنیا آورد

 مقام های محلی در ولایت ننگرهار تایید می کنند که یک زن در این ولایت، ۵ کودک به دنیا آورده است.

دفتر والی ننگرهار امروز پنجشنبه(۲۲حوت) در یک خبرنامه گفته است که یک زن در شفاخانه ولایتی این ولایت، ۵ کودک به دنیا آورده است.

دفتر والی ننگرهار افزوده است که ۴ تن از کودکان متولد شده دختر، و یک تن دیگر پسر است.

nangarhar

روشن احمدی، مسئول بخش نسایی ولادی شفاخانه ولایتی ننگرهار در این مورد گفته است که وضعیت صحی این کودکان قناعت بخش است، اما به توجه جدی ضرورت دارند.

به گفته دفتر والی ننگرهار، پدر این کودکان “نورالحق” نام دارد و باشنده اصلی ولایت کاپیسا است. او فعلا در شهر جلال‌آباد زندگی می کند و از وضعیت خوب اقتصادی برخوردار نیست.

پیش از این نیز به تاریخ ۶ حوت سال روان یک زن در شفاخانه “بی بی فاطمه الزهرا” در مرکز ولایت ننگرهار، ۵ کودک به دنیا آورده بود.

۲۲ / حوت ۱۳۹۸

تأکید سازمان ملل بر ایجاد یک حکومت همه‌شمول در افغانستان

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در دیدار با عبدالله عبدالله، بر ایجاد یک حکومت همه شمول در کشور تاکید کرده است.

یوناما امروز پنجشنبه(۲۲حوت) در یک خبرنامه گفته است که یاماموتو در این دیدار بر اهمیت اتحاد رهبران استان برای ایجاد یک حکومت همه شمول، قابل قبول برای همه و در مطابقت به قانون اساسی تاکید کرده است.

abdullah

نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد خاطرنشان کرده که اتحاد رهبران افغانستان برای ایجاد حکومت همه شمول برای ایجاد یک تیم نماینده برای مذاکرات صلح ضروری است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که افغانستان هم اکنون دارای دو رییس جمهور است و با وجود تلاش های امریکا تا کنون لیست هیأت گفتگوکننده صلح مشخص نشده است.

هرچند محمد اشرف غنی چندی قبل اعلان کرده بود که فهرست هیأت گفتگوکننده به تاریخ ۲۰ حوت اعلان می شود، اما تاکنون که دو روز از این تاریخ گذشته، لیست این هیأت اعلان نشده است.