علائم کرونا؛ این ویروس چه علائمی ایجاد می کند؟ |
علائم کرونا؛ این ویروس چه علائمی ایجاد می کند؟

علائم کرونا؛ این ویروس چه علائمی ایجاد می کند؟

۲۲ / حوت ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

 سینه بغل (ذات‌الریه) می‌تواند از علائم کرونا باشد. مطابق با گزارشاتی که تا کنون منتشر شده‌اند، افرادی که به ویروس کرونای جدید مبتلا شده‌اند، سرفه، تب بالا و مشکلات تنفسی را تجربه کرده‌اند. این بیماری در موارد شدید می‌تواند نارسایی ارگان‌ها را ایجاد کند. از آنجایی که این سینه بغل ویروسی است، آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آن تاثیری ندارند. داروهای ضد ویروسی که در برابر آنفولانزا و سرماخوردگی داریم نیز مؤثر نیستند. بهبودی تنها به قدرت سیستم ایمنی بدن بستگی دارد. بسیاری از کسانی که جان خود را از دست داده‌اند، سلامتی‌شان در شرایط مناسبی نبوده‌است.

* نکته: هرچند تب، سرفه و تنگی نفس علائم کرونا ویروس هستند، اما فراموش نکنید که داشتن هر یک از این علائم لزوما به این معنا نیست که شما به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، زیرا بیماری‌هایی مثل آنفولانزا و سرماخوردگی نیز همین نشانه‌‌ها را ایجاد می‌کنند.

چند نفر تا کنون مبتلا شده‌اند؟

تا تاریخ ۱۲ مارچ، بیش از ۱۲۵۰۰۰ تن در بیش از ۸۰ کشور به کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

بیش از ۴۶۰۰ تن در سطح جهان جان‌شان را از دست داده‌اند که از این رقم بیش از ۳۰۰۰ مورد در مرکز آغاز شیوع این بیماری یعنی چین رخ داده‌است. نکته‌ی مثبت اینکه، ۶۸۰۰۰ تن از این بیماری جان سالم به در برده‌اند.

چرا کرونا بدتر از آنفولانزای معمول است و متخصصان تا چه حد نگران هستند؟

ما هنوز نمی‌دانیم این ویروس جدید چقدر خطرناک است، و تا زمانی که داده‌های بیش‌تری به دست نیاوریم نیز مطلع نخواهیم شد. نرخ مرگ و میر حاصل از بیماری سارس بیش از ۱۰٪ بود.

نکته مهم دیگر این که کرونا ویروس (Corona) چقدر مسری است. یک تفاوت اساسی در این است که بر خلاف آنفولانزا، برای کرونا ویروس جدید واکسینی وجود ندارد، به این معنی که برای اعضای آسیب‌پذیر جامعه – یعنی افراد سالخورده یا افراد دارای مشکلات تنفسی یا بیماری‌های دیگر – محافظت از خود دشوارتر است. شستن دست‌ها و دوری از سایر آدم‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. یک اقدام معقول دریافت واکسین آنفولانزا است که در صورت شیوع گسترده‌تر کرونا، بار خدمات درمانی را کاهش می‌دهد. البته این اقدام باید بعد از مشورت با داکتر صورت بگیرد.

علائم کرونا، آیا انواع دیگر ویروس کرونا وجود داشته است؟

سندرم تنفسی حاد (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) هر دو علائم کرونا ویروس‌های ناشی از حیوانات هستند. در سال ۲۰۰۲، سارس تقریباً بدون کنترل در ۳۷ کشور گسترش یافت، بیش از ۸۰۰۰ نفر را مبتلا کرد، بیش از ۷۵۰ نفر را به کام مرگ کشید و باعث وحشت مردم در سراسر جهان شد. به نظر می‌رسید مرس به راحتی از انسان به انسان منتقل نمی‌شد، اما نرخ مرگ و میر حاصل از آن بالاتر بود، به این ترتیب که ۳۵٪ از حدود ۲۵۰۰ فرد مبتلا جان خودشان را از دست دادند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
کرونا ویروس

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید