همسویی سرد؛ بازگشت احتمالی روس‌ها به افغانستان؟ |
همسویی سرد؛ بازگشت احتمالی روس‌ها به افغانستان؟

همسویی سرد؛ بازگشت احتمالی روس‌ها به افغانستان؟

خبرنگار خبرنامه

عباس عارفی
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / حوت ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس‌جمهورِ روسیه در افغانستان، در مصاحبه‌‌‌ای با آژانس خبری فدرال، گفته است که؛ اگر مقامات حکومت افغانستان درخواست کنند، روسیه حاضر است که برای مبارزه با ترویسم در افغانستان نیرو بفرستد. این دیپلمات روسی یادآوری کرده که فعلاً منتظر است تا گفتگوهای بین‌الافغانی به نتیجه برسد و حکومت نورمال در افغانستان تشکیل شود. بعداز آن روسیه آماده است که با حکومت افغانستان در مورد فرستادن نیرو و مبارزه با تروریسم صحبت کند. کابلوف این نکته را یادآوری کرده است که در گذشته نیز چنین ابتکاری صورت گرفته بود، اما به درستی ارزیابی نشده بود.

تجربه روس‌ها در افغانستان

روس‌ها در افغانستان یک بار تجربه‌ی حضور نظامی(اشغال) را داشته‌اند که در نهایت به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منجر شد. روس‌ها در سال ۱۳۵۸، در زمان حکومت کمونیستی «حزب دموکراتیک خلق افغانستان» به رهبری «حفیظ الله امین» به درخواست مقامات افغان، به این کشور آمدند. اما در نهایت سربازان روس‌ بعداز نزدیک به ۱۰ سال حضور در افغانستان، با مقاومت شدید مردم، نیروهای اجتماعی_سیاسی، حمایت نظامی و مالی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی از مجاهدین افغان و عرب‌های داوطلب در جهاد، با مدیریتِ ارتش و استخبارات پاکستان،  مجبور شدند که خاک افغانستان را ترک کنند.

بازگشتِ به تاریخ

کابلوف در حالی این مسئله را مطرح کرده است که دیپلمات‌های روسی خیلی خوب آگاه هستند که مردم افغانستان تا چه اندازه در برابر این مسئله حساس می‌باشند. و البته برای رهبران جهادی که اکنون به نوعی در مدیریت کلان قدرت سیاسی در کابل قرار دارند و تمامِ مشروعیت سیاسی و اجتماعی‌شان را از جهاد با روس‌ها و خرورج‌ها آن‌ها از افغانستان می‌گیرند. با این‌همه، اما به نظر می‌رسد که این مسئله تا حدی جدی است. چنانچه دیروز(جمعه، ۱۶حوت)، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در گفتگو با خبرنگاران در قصر سفید، در رابطه به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفته است که: کشورها باید خود مواظب خود باشند و آمریکا تنها برای مدتی می‌تواند دست کشورها را بگیرد. ترامپ در پاسخ به سوالی که؛ آیا طالبان در نهایت قدرت خواهند گرفت، گفته است: نباید چنین اتفاقی بیافتد، اما احتمال دارد.

هم‌سویی سرد

در همین‌حال، کشورهای آمریکا و روسیه در یک اعلامیه‌ی مشترک که روز جمعه(۱۶ حوت) از سوی وزارت خارجه آمریکا  به نشر رسیده است، نمایندگان این دو کشور تأکید کرده‌اند که بازساختِ نظام «امارت اسلامی» طالبان از سوی این دو کشور، جامعه جهانی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نمی‌شود. بااین‌همه، روسیه نگران وخیم‌شدن وضعیت امنیتی در منطقه‌ی آسیای میانه است. به نظر می‌رسد که بازگشت احتمالی طالبان به قدرت و تغییرات در نظام سیاسی افغانستان، روسیه را بیش‌تر از قبل نگران کرده که اکنون دوباره علاقه‌مندی به حضور نظامی در افغانستان در قالب مبارزه با تروریسم از خود نشان می‌دهند، ‌اما در همسویی سرد با آمریکایی‌ها.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید