کشته و زخمی شدن 7 شورشی طالب در تخار |
کشته و زخمی شدن ۷ شورشی طالب در تخار

بازتاب خبرهای 13 حوت 1398

Image Title
۱۳ / حوت ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۷ شورشی طالب در تخار

مقام های امنیتی در ولایت تخار می‌گویند که ۷ شورشی طالب به شمول معاون کمیسیون نظامی این گروه در ولایت تخار کشته و زخمی شده اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس تخار امروز سه‌شنبه(۱۳حوت) با بیان این خبر افزوده است، گروه طالبان در ساحه اکبرخان و قلبرس تالقان، در شاهراه عمومی تخارـ قندز ایست بازرسی ایجاد نموده و عابرین را تلاشی می کرد.

Takhar

به گفته پولیس تخار، اما در نتیجه درگیری میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی در این منطقه، یک طالب کشته و به شمول مولوی بشیر، معاون کمیسیون نظامی طالبان، ۷ تن دیگر زخمی شدند.

پولیس تخار افزوده که شاهراه عمومی تخار ـ قندز به روی مردم باز شده است.

۱۳ / حوت ۱۳۹۸

اعتراض شدید وزارت خارجه افغانستان به گفته‌های وزیر خارجه پاکستان

وزارت امور خارجه افغانستان طی یک یادداشت، اعتراض خود در رابطه به اظهارات اخیر وزیر خارجه پاکستان را از طریق سفارت آن کشور در کابل، به حکومت پاکستان ابلاغ کرده است.

وزارت خارجه کشور امروز سه‌شنبه(۱۳حوت) در یک یادداشت گفته است: “دولت جمهوری اسلامی افغانستان اظهارات اخیر آقای شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان را در رابطه به مسایل داخلی افغانستان، شدیدا تقبیح می نماید.”

MOFA

وزارت خارجه افزوده است که پاکستان مانع سخنان غیرمسؤلانه در امور افغانستان گردد.

این در حالی است که شاه محمود قریشی به تاز‌گی گفته که نیاز نیست امریکا مشکلات کابل و اسلام‌آباد را حل کند. او اظهاراتی نیز در مورد آزادی بدون قید و شرط ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان از بند حکومت افغانستان داشته است.

۱۳ / حوت ۱۳۹۸

غنی: اگر طالبان برای مذاکرات بین الافغانی شرط دارد؛ ما هم شرط داریم!

رییس جمهور غنی که به ننگرهار رفته، می گوید که اگر طالبان آزادی ۵ هزار زندانی را شرط گذاشته؛ “ما نیز شرط ها داریم”.

محمد اشرف غنی امروز سه‌شنبه(۱۳حوت) در سخنانی در ننگرهار گفت: “خبر اصلی این است که (طالبان) همراه خارجی ها صلح کردید؛ معنای جهاد چه شد؟ افغان کشی جرم است! برای افغان ها بیچارگی است!”

 او افزود، اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می‌خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان خارج می شوند و اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی شرط دارد، دولت نیز شرط ها دارد که باید برآورده شود.

رییس جمهور غنی خاطرنشان کرد، هیأت که برای گفتگو می رود، از صلاحیت های محدود برخوردار است و تصامیم پشت پرده گرفته نمی‌شود؛ تصمیم نهایی در مورد صلح به مردم ارتباط دارد.

او تاکید کرد که افغانستان سه و نیم میلیون معتاد دارد؛ طالبان چگونه است که می گویند مواد مخدر غیرشرعی است، اما مجبوریت دارند؛ “این چه مجبوریت است؟.”

Ghani

غنی خطاب به طالبان گفت: “بیاید به جرگه و اصول به نتیجه برسیم و مذاکره اساسی کنیم، برای زنان افغانستان حقوق اسلامی و شرعی می خواهیم و بیاید مثبت رقابت کنیم”.

رییس جمهور اضافه کرد، برای اینکه تمام مردم در روند صلح دخیل شوند، یک “بدنه مشورتی” در کابل و ولایت ها ایجاد می شود که در وقت ضرورت با آنان مشورت شود.

غنی با اشاره به انتخابات گفت؛ انتخابات پایان یافته و حالا وقت وحدت ملی است؛ بیشتر کابینه سیاسی خواهد بود تا مسوولیت از شانه‌هایش کمتر شود.

۱۳ / حوت ۱۳۹۸

آغاز مجدد حملات طالبان؛ 5 نیروی محافظت عامه در لوگر کشته شدند

مقام های محلی در ولایت لوگر تایید می کنند که ۵ نیروی محلفظت عامه در یک حمله طالبان در این ولایت کشته شدند.

دیدار لونگ، سخنگوی والی لوگر امروز سه‌شنبه(۱۳حوت) در این مورد به خبرنامه گفت: “گروه طالبان شب گذشته در مربوطات ولسوالی محمد آغه بر یک پاسگاه نیروهای امنیتی حمله کرده اند.

mohammad aghi

لونگ افزود، در این حمله ۵ تن از نیروهای محافظت عامه کشته شده اند.

به گفته سخنگوی والی لوگر، این رویداد در منطقه باتو خیل و حسن خیل رخ داده است.

این در حالی است که گروه طالبان شب گذشته از پایان کاهش خشونت ها و آغاز حملات نظامی علیه نیروهای امنیتی افغانستان خبر داده بود.

۱۳ / حوت ۱۳۹۸

کمیته هماهنگی ویروس کرونا؛ وزارت های داخله و صنعت و ریاست امنیت ملی از احتکار ماسک جلوگیری کنند

دفتر شورای امنیت می‌گوید که دومین جلسه کمیته هماهنگی به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این دفتر دایر گردید و اعضای این کمیته گزارش پیشرفت فعالیت‌های خود را به جلسه ارایه نمودند.

دفتر شورای امنیت ملی امروز سه‌شنبه(۱۳حوت) در یک خبرنامه گفته است که اعضای این جلسه در گزارش های خود بیان داشتند که وزارت امورخارجه با کشورهای همسایه و منطقه در تماس است تا اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در تفاهم به پیش برده شود.

masks

به گفته این دفتر، پولیس سرحدی وزارت امور داخله خواهان تیم صحی برای زنان در فرودگاه های بین المللی و اکثر بنادر زمینی است.

همچنان در جلسه کمیته هماهنگی به منظور جلوگیری از ویروس کرونا فیصله شده است: آغاز سال تعلیمی در ولایت هرات به تعویق انداخته شود و سایر ولایت ها طبق پلان به حالت عادی به پیش می روند، مگر این که رهبری وزارت معارف فیصله دیگری اتخاذ نماید. وزارت صحت عامه مکلف گردیده تا تیم صحی برای زنان در فرودگاه ها و سرحدات ولسوالی‌ها توظیف شود.

به گفته دفتر شورای امنیت ملی، همچنان فیصله شده که وزارت های امورداخله و صنعت و تجارت و ریاست امنیت ملی در مورد جلوگیری از احتکار مواد خوراکی، ادویه جات و ماسک اقدامات جدی روی دست گرفته و متخلفین را به پنجه قانون بسپارند. اداره محابس نیز در تفاهم با وزارت صحت عامه چگونگی بازدید از زندانیان را تنظیم نموده تا از شیوع ویرس کرونا جلوگیری صورت گیرد.

۱۳ / حوت ۱۳۹۸

اسپر: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان آغاز می‌شود

وزیر دفاع امریکا می گوید که بر اساس توافقنامه امضا شده با طالبان، خروج نیروهای این کشور از افغانستان در جریان ده روز باید آغاز شود.

مارک اسپر ‌ناوقت روز گذشته (دوشنبه، ۱۲حوت) در یک نشست مشترک خبری با رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفت، آمریکا ابتدا سطح نیروهای خود در افغانستان را تا ۸ هزار و ۶۰۰ نفر خواهد رساند و سپس ن روند خروج را متوقف خواهد کرد.

او افزود، برای ارزیابی وضعیت پس از آن که شمار سربازان امریکایی در افغانستان به ۸ هزار ۶۰۰ تن رسید، روند اخراج متوقف خواهد شد.

us militry leaders

وزیر دفاع امریکا در مرود این‌که این روند آغاز شده یا خیر، گفت که مطمئن نیست، اما بر اساس توافق نامه، در مدت ۱۳۵ روز نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸ هزار و ۶۰۰ تن کاهش می یابد.

اسپر تاکید کرد که به فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان اجازه آغاز این روند داده شده است.

از سوی هم مارک میلی گفت که توافق صلح با طالبان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خواهد انجامید و این کار در نهایت به توافق صلح دایمی منجر خواهد شد.

او افزود: “یکی اینکه طالبان یک گروه یک پارچه نیستند، چندین شاخۀ ترورسیتی در چارچوب آن گروه فعالیت می‌کنند… اگر فکر کنید که خشونت‌‌ در افغانستان به گونه کامل قطع خواهد شد، احتمالاً این اتفاق نخواهد افتاد. این (خشونت‌) صفر نخواهد شد. بنأ این توافقنانامه یک گام قابل توجه به پیش است.”

این در حالی است که امریکا و طالبان ه روز شنبه هفته جاری یک توافقنامه صلح را در شهر دوحه قطر به امضا کردند که بر اساس بخشی از آن، نیروهای امریکایی در مدت ۱۴ ماه افغانستان را ترک می کنند.

اما گروه طالبان شب گذشته از پایان کاهش خشونت ها در افغانستان خبر داده و گفته است که عملیات های نظامی علیه نیروهای افغانستان را از سر می گیرد، اما نیروهای امریکایی و ناتو مورد حمله قرار نخواهند گرفت.