رد پای ویروس کرونا در جان باختن یک فرد در بلخ |
رد پای ویروس کرونا در جان باختن یک فرد در بلخ

بازتاب خبرهای 12 حوت 1398

Image Title
۱۲ / حوت ۱۳۹۸

رد پای ویروس کرونا در جان باختن یک فرد در بلخ

مسوولان صحی در ولایت بلخ تایید می کنند، فردی که دو روز قبل در فرودگاه این ولایت جان باخته، نشانه هایی از ویروس کرونا داشته است.

خلیل الله حکمتی، رییس صحت عامه بلخ امروز دوشنبه(۱۲حوت) به خبرنامه گفت، تاکنون دو واقعه مشکوک ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده که مبتلایان مشکلات دیگر صحی “قلبی و تومور مغزی” هم داشتند.

حکمتی افزود، از این افراد نمونه گرفته شده و برای معاینه به کابل فرستاده شده است.

Corona

رییس صحت عامه بلخ تاکید کرد، فردی که دو روز قبل در فرودگاه ولایت بلخ درگذشته، مشکلات قلبی داشته، اما همراهانش گفته اند که این فرد در این اواخر مشکلات تنفسی هم داشته است.

حکمتی خاطرنشان کرد که نتیجه واقعات مشکوک ثبت شده در بلخ امروز یا فردا معلوم می شود.

۱۲ / حوت ۱۳۹۸

پایان کاهش خشونت‌ها؛ طالبان: حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان از سر گرفته می‌شود

دو روز پس از امضای توافقنامه صلح طالبان و امریکا، گروه طالبان از پایان مرحله کاهش خشونت‌ها و ازسرگیری حملات علیه نیروهای امنیتی افغانستان خبر داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز دوشنبه(۱۲ حوت) به رسانه‌ها گفته است که با پایان مهلت کاهش خشونت، عملیات طالبان به حالت عادی بازخواهد گشت.

اما به گفته وی، اعضای طالبان به نیروهای خارجی حمله نمی‌کنند، اما عملیات آن‌ها علیه نیروهای دولت کابل ادامه خواهد یافت.

taliban1

این در حالی است که طرح کاهش خشونت از اولین دقایق بامداد روز شنبه(۳ حوت) در سراسر افغانستان آغاز شد و با وجودی که امریکا و هم‌چنین حکومت افغانستان بر ادامه این طرح تأکید کردند، طالبان پایان این طرح را اعلام کرده است.

طالبان در حالی عملیات خود علیه نیروهای امنیتی افغانستان را به حالت عادی برمی‌گرداند که رییس‌جمهور غنی به دنبال امضای توافقنامه صلح امریکا و طالبان، تأکید کرده که حکومت هیچ تعهدی در مورد آزادی ۵ هزار زندانی طالبان ندارد و چنین مسأله‌ای را قبول نمی‌کند.

۱۲ / حوت ۱۳۹۸

انفجار در خوست 10 کشته و زخمی برجای گذاشت

مقام‌های محلی در ولایت خوست از وقوع یک انفجار در نزدیکی یک میدان ورزشی در ولسوالی نادرشاه کوت این ولایت خبر می‌دهند.

به گفته طالب خان منگل، سخنگوی والی خوست، مواد انفجاری جابجا شده در یک موترسایکل در نزدیکی یک میدان فوتبال در ولسوالی نادرشاه کوت این ولایت منفجر شده است.

khost

وی افزوده که در یک انفجار سه غیرنظامی جان باخته و هفت تن دیگر زخم برداشته‌اند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

۱۲ / حوت ۱۳۹۸

طالبان 55 غیرنظامی را از میدان وردک ربوده است

مقام های محلی تایید می کنند که گروه طالبان ۵۵ غیرنظامی را از ولایت میدان وردک ربوده است.

محب‌الله شریف‌زی، سخن‌گوی والی میدان‌وردک امروز دوشنبه(۱۲حوت) به خبرنامه گفت: “گروه طالبان در دو روز گذشته ۵۵ غیرنظامی را از مربوطات ولسوالی چک با خود برده است”.

Midan Wardak

سخنگوی والی میدان رودک به نقل از فضل الحق حقمل، ولسوال ولسوالی چک گفت که این افراد به اتهام همکاری با دولت ربوده شده و طالبان می خواهند در آینده آنان را با اسیران شان که در زندان های دولتی به سر می برند، تبادله کنند.

این در حالی است که توافق‌نامه‌ صلح امریکا و طالبان دو روز قبل در قطر امضا شد و روز گذشته رییس جمهور غنی نیز در یک نشست خبری، از ادامه کاهش خشونت ها خبر داد.

۱۲ / حوت ۱۳۹۸

دیدار مجدد کرزی و سیاف با عبدالله

ریاست اجرایی حکومت از دیدار مجدد حامد کرزی، رییس جمهور و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی و سیاسی با عبدالله عبدالله خبر داده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت آمده است که عبدالله عبدالله قبل از ظهر امروز دوشنبه(۱۲حوت) با عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین، در قصر سپیدار دیدار کرده است.

Abdullah and Sayaf

براساس این خبرنامه، در این دیدار درباره‌ موافقت‌نامه‌ صلح و راه‌های عملی‌شدن آن و بحران ناشی از اعلان نتایج تقلبی انتخابات ریاست جمهوری، بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

۱۲ / حوت ۱۳۹۸

برخی اعضای دور گذشته مجلس نمایندگان حاضر به تسلیم‌دهی اسلحه و تجهیزات دولتی نیستند

ریاست دبیرخانه مجلس نمایندگان می گوید، با وجود تقاضای مکرر، تاهنوز شماری از وکلای دور شانزدهم این مجلس حاضر به تسلیم‌دهی اسلحه و تجهیزاتی که نزدشان قرار دارد، نشده‌اند.

عبدالقادر زازی وطندوست، رییس دبیرخانه مجلس نمایندگان امروز دوشنبه(۱۲حوت) در نشست خبری حساب‌دهی دولت به ملت، از توقف ۴۰ عراده واسطه ترانسپورتی و صرفه جویی مبلغ ۱۲.۳ میلیون افغانی از درک مصارف تیل و روغنیات، قطع استفاده از ۲۴۴ عدد سیم‌کارت غیرضروری و صرفه جویی مبلغ ۳.۶ میلیون افغانی، فسخ قرارداد ۲۰۶ کارمند بالمقطع خارج از تشکیل، عدم توزیع کارت های وسایط غیر ضروری و جمع آوری ۱۷ عراده واسطه ترانسپورتی را به عنوان اقدامات این ریاست عنوان کرد.

زازی افزود، کمیسیون های دائمی مجلس در سال اول تقنینی مجموعا ۷۲۷ جلسه را دایر کرده که شامل ۴۵۰ جلسه عادی، ۱۲۷ جلسه استماعیه و۱۵۰ جلسه استجوابیه می شود.

Parlimant

او تاکید کرد، با وجود تقاضاهای مکرر تاکنون شماری از وکلای دور شانزدهم مجلس، حاضر به تسلیم‌دهی اسلحه و تجهیزاتی که نزدشان است، نشده‌اند.

به گفته زازی، مجلس نمایندگان در طول سال اول دور هفدهم تقنینی، مجموعا ۷۷ جلسه عمومی دایر نموده که دربرگیرنده یک جلسه افتتاحیه، ۵۰ جلسه عادی، ۱۴ جلسه جهت انتخابات هیئت اداری، ۹ جلسه استجوابیه و ۳ جلسه استماعیه است.

این اظهارات رییس دبیرخانه مجلس در حالی مطرح می شود که در این اواخر شکایت هایی از عدم تحویل دهی سلاح و موترهای دولتی از سوی اعضای پیشین مجلس نمایندگان وجود داشت.