وزارت انرژی و آب به دو اداره مستقل تقسیم می شود |
وزارت انرژی و آب به دو اداره مستقل تقسیم می شود

بازتاب خبرهای 1 حوت 1398

Image Title
۱ / حوت ۱۳۹۸

وزارت انرژی و آب به دو اداره مستقل تقسیم می شود

براساس فرمان تازه رییس جمهور غنی، وزارت انرژی و آب به دو اداره مستقل تقسیم می شود.

فرمان محمد اشرف غنی در این مورد، امروز پنج‌شنبه(۱ حوت) در ششمین نشست توسعه و مدیریت منابع آبی افغانستان، در ارگ ریاست‌جمهوری و توسط الهام عمر، معاون اداره امور ریاست جمهوری همگانی شد.

afghanistan12

در این فرمان آمده است که وزارت انرژی و آب، به دو اداره‌ جداگانه شامل “اداره‌ ملی تنظیم امور آب” و “اداره‌ تنظیم خدمات انرژی برق” تقسیم شده است.

بر اساس این فرمان، مهندس خان‌محمد تکل، سرپرست وزارت انرژی و آب، به عنوان رییس اداره‌ ملی تنظیم امور آب گماشته شده است.

۱ / حوت ۱۳۹۸

محقق در دیدار با خلیل‌زاد؛ کمیسیون انتخابات علیه دموکراسی نوپای افغانستان کودتا کرد

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت و رهبر حزب وحدت اسلامى مردم افغانستان، در قصر مرمرین دیدار کرده است.

محقق امروز پنج‌شنبه(۱حوت) با بیان این خبر در صفحه فیس بوک خود نگاشته است که در این دیدار، دو طرف درباره‌ آخرین پیشرفت ها در مورد صلح، انتخابات ریاست جمهوری و تحولات منطقه گفتگو کرده اند.

khalilzad

محقق افزوده که خلیلزاد از پیشرفت های به میان آمده، کاهش خشونت و به دنبال آن امضای موافقت نامه میان امریکا و طالبان و موضوعات مرتبط به آن، به او معلومات داده است.

وی در این دیدار با اشاره به اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری، اقدام کمیسیون انتخابات را کودتا علیه رای شهروندان و دموکراسی نوپای افغانستان خوانده و تاکید کرده است: “به اساس آرای بایومتریک، تیم ثبات و همگرایی پیروز انتخابات است و رییس تیم، داکتر عبدالله عبدالله متعهد است که حکومت همه شمول را تشکیل دهد.”

۱ / حوت ۱۳۹۸

فروریختن سقف یک باشگاه در جلال‌آباد 5 کشته و زخمی برجای گذاشت

گزارش ها می رساند که در اثر فروریختن سقف یک باشگاه در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، پنج تن کشته و زخمی شده اند.

فرید خان، مسوول مطبوعاتی فرماندهی پولیس ننگرهار به خبرنامه گفت: “حوالی بعد از ظهر امروز(پنج‌شنبه، ۱ حوت) سقف یک باشگاه در مربوطات حوزه هفتم شهر جلال آباد فروریخته است”.

explosion

فریدخان افزود، تاکنون از شمار تلفات این رویداد، جزییاتی در دست نیست.

از سویی مسوولان شفاخانه‌ ولایتی ننگرهار به رسانه ها گفته اند که در نتیجه این رویداد سه جسد و دو زخمی به این شفاخانه انتقال داده شده اند.

۱ / حوت ۱۳۹۸

نامه اعتراضی عبدالله به اتحادیه اروپا؛ شما برای تیم متقلب پیام تبریک صادر کرده اید!

رییس اجرایی حکومت و رییس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در واکنش به تماس تلفونی جوزف بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به رییس جمهور غنی، می گوید که اتحادیه اروپا عنوانی تیم متقلب پیام تبریک صادر کرده است.

عبدالله عبدالله امروز پنجشنبه(۱حوت) در نامه ای عنوانی جوزف بورل نگاشته است: “با تاسف اطلاع حاصل کردم که از طرف جناب شما پیام تبریکی عنوانی تیم متقلب صادر گردیده است که خلاف توقع مردم افغانستان، تیم‌های انتخاباتی و بر خلاف موضع گیری سازنده و بی طرفانه اتحادیه اروپا ارزیابی می گردد”.

abdullah2

در نامه عبدالله آمده است که اتحادیه اروپا طی ۱۹ سال گذشته یکی از متحدین قوی مردم افغانستان در همه عرصه ها بوده و نیز از انتخابات اخیر ریاست جمهوری حمایت کرده است.

عبدالله در نامه اش نگاشته است: “متاسفانه کمیسیون های انتخاباتی از اثر تهدید و تطمیع توسط تیم مشخص در مغایرت با همه قوانین، مقررات و طرزالعمل های انتخاباتی و اصول مردم سالاری، یک کاندید را متکی بر آرای تقلبی برنده دور اول انتخابات اعلان کرد که موجب قبول مردم صورت نگرفته است.”

abdullah1

وی ابراز امیدواری کرده که هیأت اتحادیه اروپا در کابل در این زمینه توضیحات لازم بدهد.

این در حالی است که جوزف بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفونی شام روز گذشته با محمد اشرف غنی، اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را به وی تبریک گفته است.

۱ / حوت ۱۳۹۸

هند پیروزی اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را تبریک گفت

وزارت خارجه هند ضمن اعلام تبریک به خاطر انتخاب مجدد محمد اشرف غنی به عنوان رییس جمهور افغانستان، از همکاری کشورش با دولت جدید خبر داده است.

وزارت خارجه هندو امروز پنج‌شنبه(۱حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که هند از برگزاری و اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال می کند و متعهد است در راستای مبارزه با مشکل تروریزم و بهبود روابط استراتژیک دو کشور، با دولت آینده افغانستان همکاری کند.

india1

در اعلامیه وزارت خارجه هند آمده است که هندوستان از روند صلح به رهبری و آرمان‌های دموکراتیک مردم افغانستان حمایت می‌کند.

این در حالی است که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری از سوی شماری از دسته های انتخاباتی پذیرفته نشده و نیز شماری زیادی از سفارت خانه های کشورهای مختلف در کابل، در پیوند به آن سکوت کرده اند.