۱۰ سال و شش ماه زندان برای ولسوال محمدآغه ولایت لوگر |
۱۰ سال و شش ماه زندان برای ولسوال محمدآغه ولایت لوگر

بازتاب خبرهای 21 دلو 1398

Image Title
۲۱ / دلو ۱۳۹۸

۱۰ سال و شش ماه زندان برای ولسوال محمدآغه ولایت لوگر

ولسوال محمدآغه‌ لوگر از سوی دادگاه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری به ۱۰ سال و شش ماه زندان و پرداخت ۱۸ میلیون افغانی جزای نقدی محکوم شده است.

دادستانی کل امروز دوشنبه(۲۱دلو) در یک خبرنامه گفته است، دادگاه استیناف نورمحمد عبیدی، فرزند طلامحمد، ولسوال محمدآغه ولایت لوگر، در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، برگزار شد.

afghanistan 2

بر بنیاد صورت دعوای دادستانی مؤظف، “ولسوال محمدآغه در بدل اخذ یک هزار و ۸۰۰ جریب زمین و سپردن آن به دولت خان، فرزند حسین خان، مسکونه ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر که گفته شده این املاک موروثی وی می‌باشد، برای هر جریب زمین از نزد وی ده هزار افغانی رشوت که ۱۸ میلیون افغانی می‌شود، مطالبه کرده است”.

دادستانی کل افزوده است که هیأت قضایی دادگاه استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری مرکز عدلی و قضایی، با در نظرداشت صورت دعوای دادستانی مؤظف و دفاعیه متهم، نورمحمد را به اتهام مطالبه رشوت مبلغ ۱۸ میلیون افغانی، به ده سال و شش سال حبس تنفیذی و پرداخت مبلغ ۱۸ میلیون افغانی به گونه علی‌السویه، جزای نقدی معادل رشوت و انفصال از وظیفه، محکوم به مجازات کرده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

ثبت یک واقعه مشکوک ویروس کرونا در پروان

مسوولان در ریاست صحت عامه ولایت پروان می گویند، یک واقعه مشکوک ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده است.

صفی الله وارسته، رییس صحت عامه‌‌ ولایت پروان امروز چهارشنبه(۲۱حوت) به رسانه ها گفته است که یک واقعه‌ مشکوک ویروس کرونا در این ولایت ثبت شده است.

corona virus

وارسته افزوده که  فرد مشکوک قرنطین شده، اما تاکنون وجود ویروس کرونا در بدن این فرد تایید یا رد نگردیده و معاینات این فرد مشکوک برای تشخیص به وزارت صحت عامه در کابل فرستاده‌ شده است.

این نخستین واقعه مشکوک ویروس کرونا در پروان است. پس از شیوع این ویروس در ایران، تاکنون ۷ واقعه مثبت ویروس کرونا در ولایت های هرات و سمنگان افغانستان ثبت شده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر خواستار اجرای برنامه‌های پیش ‌گیرانه و محدودکننده ویروس کرونا شد

کمیسیون حقوق بشر از حکومت خواسته است تا برنامه‌های پیش ‌گیرانه و محدودکننده ویروس کرونا را اجرا کند.

این کمیسیون امروز چهارشنبه(۲۱حوت) گفته است که وزارت صحت چند مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا را شناسایی و تأیید کرده است؛ بنابراین تهدید ناشی از گسترش این ویروس در کشور برای ‌سلامت عمومی واقعی‌تر از پیش شده است.

AIHRC

بر این اساس، کمیسیون حقوق بشر از شهروندان کشور خواسته توصیه‌های بهداشتی در این مورد را رعایت کنند.

این کمیسیون افزوده که با توجه به وظیفه حکومت در مراقبت از سلامت شهروندان، بار دیگر، به‌ویژه از وزارت صحت، خواستار اجرای برنامه‌های پیش گیرانه و محدودکننده فوری است؛ پیشتر از این که ویروس در سراسر کشور گسترش یابد و همه را گرفتار‌ وضعیت اضطرار کند.

این در حالی است که تا اکنون هفت مورد مثبت مبتلا به ویروس کرونا در ولایت های هرات و سمنگان ثبت شده است.

۲۱ / دلو ۱۳۹۸

سال ۱۳۹۹ به ‌نام سال همبستگی و اصلاحات نام‌گذاری شد

ریاست جمهوری می‌ گوید که کابینه حکومت در نشست امروز خود، به پیشنهاد رییس جمهور، سال آینده را سال همبستگی و اصلاحات نام گذاری کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری شام امروز دوشنبه(۲۱دلو) در توییتی نگاشته است: “در جلسه کابینه جمهوری اسلامی افغانستان امروز، ۲۹ میزان از آغاز سال ۱۳۹۹ خورشیدی به عنوان روز ملی زبان اوزبیکی تصویب شد. در همین حال، با پیشنهاد شخص رییس جمهور، سال ۱۳۹۹ به نام سال «همبستگی و اصلاحات» نامگذاری شد”.

Confreance

صدیقی همچنان نگاشته است که در این جلسه، طرح مقرره کمیته مشترک رسانه ها و حکومت به هدف تامین امنیت و مصونیت اشخاص رسانه ای، تسریع روند رسیدگی به قضیه های خشونت علیه رسانه ها و تامین هماهنگی میان رسانه ها و دولت منظور شده است.

۲۱ / دلو ۱۳۹۸

رییس جمهور برای ابراز همدردی به خانه محمد محقق رفت

ارگ ریاست جمهوری می گوید که محمد اشرف غنی برای ابراز همدردی به خانه محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت رفته است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی امروز یک‌شنبه(۲۱دلو) پس از بازگشت از دهمین نشست مجمع جهانی شهری در ابوظبی، پایتخت امارات، از فرودگاه بین المللی حامد کرزی، برای ابراز همدردی به خاطر جان باختن محمد باقر محقق، پسر محمد محقق، به خانه او رفته است. به گفته ارگ، در این دیدار، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی و داکتر فضل محمود فضلی، مشاور ارشد ریاست جمهوری رییس جمهور را همراهی کردند.

ghani1

در این دیدار، رییس جمهور ضمن ابراز همدردی با محمد محقق، تأثرش را در کتاب تعزیت باقر محقق درج کرده است.

این در حالی است که باقر محقق صبح روز گذشته از سوی برادرش در کابل به ضرب گلوله به قتل رسید.

۲۱ / دلو ۱۳۹۸

ایجاد بخش ویژه کنترول ویروس کرونا در ولایت هرات/ 500 تن از چین وارد افغانستان شده‌اند

وزارت صحت عامه از ایجاد بخش ویژه کنترول ویروس کرونا در ۳۰ بستر در ولایت هرات خبر داده است.

وزارت صحت عامه در یک خبرنامه گفته است که داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر این وزارت امروز یک‌شنبه(۲۱دلو) در سفر رسمی به ولایت هرات، از بخش ویژه کنترول ویروس “کرونا” در این ولایت که جدیدا ایجاد شده، بازدید کرده است.

وزارت صحت می گوید که بخش ویژه کنترول ویروس کرونا در هرات دارای ۳۰ بستر و مجهز با تمام امکانات مورد نیاز است.

فیروز پیش‌گیری و کنترول ویروس “کرونا” را در کشور اولویت وزارت صحت عامه خوانده و گفته است: “وزارت صحت عامه، این بخش را به منظور کنترول ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن آماده نموده است.”

HERAT

وزیر صحت خاطرنشان کرده که در این اواخر حدود ۵۰۰ تن از چین وارد افغانستان شده و توسط تیم های صحی بررسی گردیده اند که هیچ واقعه مثبت کرونا در آنان دیده نشده است.

فیروز تاکید کرده که در صورت شیوع این ویروس در افغانستان، وزارت صحت عامه برای کنترول آن آمادگی کامل دارد.

هفته گذشته نیز وزارت صحت عامه یک بخش صد بستر را برای کنترول ویروس کرونا در کابل افتتاح کرد.

فیروز در سفر به ولایت هرات همچنان یک شفاخانه تشخیص و تداوی امراض سرطانی را در این ولایت به بهره برداری سپرد.

این در حالی است که دولت چین اعلان کرده شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۹۰۸ تن رسیده است.

سازمان صحی جهان اعلان نیز اعلان کرده است که یک تیم از متخصصان ‎اش را برای کمک به چین، به بیجینگ می فرستد تا بررسی هایش را درباره ویروس کرونا آغاز کند.