فرزند محمد محقق توسط برادرش به قتل رسید |
فرزند محمد محقق توسط برادرش به قتل رسید

بازتاب خبرهای 20 دلو 1398

Image Title
۲۰ / دلو ۱۳۹۸

فرزند محمد محقق توسط برادرش به قتل رسید

محمد باقر محقق، فرزند محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت در یک تیراندازی در داخل منزل پدر خود به قتل رسیده است.

محمد محقق امروز یک‌شنبه(۲۰دلو) با تأیید این رویداد گفته است: “متاسفانه صبح امروز یکی از پسرانم به نام محمد حسین که سابقه چندین سال تکلیف روانی داشت و اخیرا این تکلیف حاد شده بود، برادرش محمد باقر محقق را هنگام صبحگاهی در موقع خواب مورد سوء قصد قرار داده و به شهادت می‌رساند.”

mohaqeq

در همین حال، فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل نیز به خبرنامه گفت: “در مربوطات حوزه سوم امنیتی پولیس میان حسین محقق و باقر محقق، فرزندان حاجی محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت درگیری رخ داده است.”

فرامرز افزود، در نتیجه این درگیری باقر محقق کشته شده و حسین محقق با پنج تن از محافظان محمد محقق زخمی و به شفاخانه امنیت ملی منتقل شده اند.

از سویی هم ریاست جمهوری، ریاست اجرایی و شماری دیگر از سیاسیون این رویداد را تسلیت گفته اند.

۲۰ / دلو ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر: افراد دارای معلولیت در افغانستان با اهانت و تبعیض روبرو اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر یک گزارش تازه می گوید که افراد دارای معلولیت در کشور با برخوردهای نادرست مخصوصا اهانت، تبعیض و ناباوری به توانایی‌های شان در جامعه و حتی در خانواده‌ها رو‌برو اند.
گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر در مورد افراد دارای معلولیت که امروز یک‌شنبه(۲۹دلو) منتشر شد، نشان می‌دهد که افراد دارای معلولیت، نه تنها به حقوق بنیادی شان دسترسی کافی ندارند، بلکه حتی برخی خانواده ها از وجود آن‌ها خجالت می کشند.
این گزارش که در ۱۵ صفحه به نشر رسیده آن با ۹۷۹ فرد دارای معلولیت در ۲۸ ولایت افغانستان مصاحبه شده است. در میان مجموع مصاحبه شوندگان، ۱۷۹ زن نیز بوده اند.
در این گزارش آمده است که آمار دقیقی از شمار افراد دارای معلولیت در افغانستان وجود ندارد، اما بربنیاد گزارش “دفتر هندیکپ انتر‌نشنل” که در سال ۲۰۰۵ نشر شده، ۲.۷ درصد جمعیت افغانستان را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهند.

aihrc
در این گزارش افزوده شده که تنها ۵۸ درصد از افراد دارای معلولیت، معاش معلولیت خود را دریافت کرده‌اند.
براساس این گزارش چالش‌های فرا‌ راه اشخاص دارای معلولیت در دسترسی به حقوق بشری‌شان مانند آموزش، اشتغال، صحت و .. سبب ایجاد محدودیت برای آنها در زمینه مشارکت اجتماعی شده و رفتار‌های تبعیض‌آمیز جامعه بر این چالش‌ها افزوده است.
است.
کمیسیون حقوق بشر در گزارش خود خاطرنشان کرده که هنوز‌هم زمینه‌ آموزش‌های اختصاصیِ فراگیر و کافی برای آنان فراهم نیست.
در همین حال ذاکره خاطرزی، رییس شورای اجتماعی زنان معلول افغانستان نیز در این نشست گفت که چالش‌ها فراراه افراد دارای معلولیت در کشور بیش از آن‌‎چه است که در گزارش کمیسیون حقوق‌بشر آمده است.
خاطرزی افزود: “تعداد معلولین زیاد است و کمک‌ها بسنده نیستند؛ معلولین بسیار به حاشیه رفته‌اند.”

۲۰ / دلو ۱۳۹۸

دادستانی کل: در سال جاری به 762 قضیه در ولایت بدخشان رسیدگی شده است

دادستانی کل می گوید که که دادستانی استیناف ولایت بدخشان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۷۶۲ قضیه عدلی و قضایی را ثبت و رسیدگی کرده است.
دادستانی کل امروز یک شنبه(۲۰دلو) در یک خبرنامه گفته است که از مجموع ۷۶۲ قضیه، ۴۲۰ قضیه پس از ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوی، به محاکم محول شده است. از این میان، ۳۴۸ قضیه فیصله محکمه ابتدایی، ۱۶۱ قضیه فیصله محکمه استیناف و مراحل محاکماتی ۱۷۷ قضیه نهایی شده است.

AFGHANISTAN
به گفته دادستانی کل، ۵۰ قضیه به نسبت عدم موجودیت دلایل الزام حفظ، ۶۳ مورد به مراجع مربوط ارسال، دو مورد تحت کشف و ۲۲۷ مورد دیگر تحت اجراآت این ریاست قرار دارد.
بر اساس آمار ارائه شده، از مجموع قضایای یاد شده، ۱۰۲ مورد آن قتل، ۵۸ مورد جرایم سرقت، ۵۲ مورد جرایم اخلاقی، ۵۰ مورد جرایم مواد مخدر، ۵۱ مورد جرایم ترافیکی، ۲۵ مورد جرایم فساد اداری، ۱۲۹ مورد جرایم خشونت علیه زنان و تخلفات کودکان، ۲۰۶ مورد لت‌وکوب و همچنان ۸۸ مورد دیگر سایر جرایم را در بر دارد.
دادستانی کل افزوده است که از اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، مبلغ دو میلیون و ۹۰۳ هزار و ۱۰۰ افغانی، بابت جزای نقدی از سوی این ریاست تثبیت و بخشی از آن به حساب قطعی دولت واریز شده است.

۲۰ / دلو ۱۳۹۸

حمله گروهی طالبان بر ولسوالی دشت قلعه تخار عقب زده شد

فرماندهی پولیس تخار می گوید که حمله گروهی طالبان بر قریه “ماش آبه قشلاق” و “قبر زبیر” ولسوالی دشت قلعه از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شده است.

takhar

فرماندهی پولیس تخار امروز یک شنبه(۲۰دلو) در یک خبرنامه گفته است، در این درگیری در نتیجه برخورد گلوله هاوان شورشیان طالب بر یک منزل مسکونی، چهار کودک زخمی و یک کودک دیگر کشته شده است.

پولیس تخار همچنان افزوده است که یک فرد دیگر به نام محمد ناصر در اثر شلیک گلوله از سوی طالبان کشته شده است.

۲۰ / دلو ۱۳۹۸

5 شورشی طالب توسط ماین خود کشته شدند

قول اردوی ۲۰۹ شاهین از کشته شدن ۵ شورشی طالب توسط ماین خودشان در ولایت سرپل خبر داده است.

عکس از آرشیف

عکس از آرشیف

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز یک‌شنبه(۲۰دلو) با بیان این خبر گفته است: ساعت ۷ شام روز گذشته، در روستای “دره ای‌بند” ولسوالی صیاد ولایت سرپل، ۵ شورشی طالب به شمول یک نشان‌زن به نام “بسم الله”، و یک ماین ساز ماهر به نام “متوکل”، بر اثر انفجار ماین دست ساز خود کشته و ۶ شورشی دیگر نیز زخمی شدند.

این قول اردو همچنان افزوده است، این انفجار زمانی رخ داده که این ماین ساز، ساخت ماین را برای اعضای گروه خود آموزش می‌داد.

۲۰ / دلو ۱۳۹۸

تعیین هیأت حقیقت یاب به ریاست رییس ستاد ارتش برای بررسی رویداد ننگرهار

وزارت دفاع اعلام کرده است که برای بررسی رویداد ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار یک هیأت حقیقت یاب به ریاست رییس ستاد ارتش گماشته شده است.

وزارت دفاع امروز یک‌شنبه(۲۰دلو) با نشر یک اعلامیه گفته است: “شب گذشته یک تن بالای نیروهای ارتش و نیروهای امریکایی در ولسوالی شیرزاد ننگرهار تیراندازی کرده که در نتیجه ان ۱ تن از سربازان ارتش کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند”.

این وزارت افزوده است که در این رویداد همچنان ۲ تن از نیروهای امریکایی کشته و ۶ تن دیگر این نیروها زخمی شدند.

وزارت دفاع تاکید کرده که یک هیأت بلندپایه به ریاست بسم الله وزیری، رییس ستاد ارتش برای بررسی علت و انگیزه این رویداد به ننگرهار فرستاده شده و قرار است این هیئت رویداد ننگرهار را به گونه مشترک با مقام های امریکایی بررسی کند.

besmaillah waziri

این وزارت تاکید کرده که این گونه رویدادها هیچ تاثیر منفی بر روحیه همکاری های نزدیک میان نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغان و نظامیان امریکایی نخواهد داشت و این نیروها به گونه مشترک به مبارزه شان علیه تروریستان در افغانستان، ادامه می دهند.

این در حالی است که شب گذشته یک فرد مهاجم ملبس با یونیفورم نیروهای ارتش، بر کماندوهای افغانستان و نیروهای امریکایی در مرکز ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار تیراندازی کرد.

سخنگوی نیروهای امریکایی در اعلامیه ای، جان باختن دو سرباز امریکایی و زخمی شدن ۶ تن دیگر را تایید کرده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.