آغاز پروازهای عبوری شرکت هوایی اتحاد از فضای افغانستان |
آغاز پروازهای عبوری شرکت هوایی اتحاد از فضای افغانستان

بازتاب خبرهای 16 دلو 1398

Image Title
۱۶ / دلو ۱۳۹۸

آغاز پروازهای عبوری شرکت هوایی اتحاد از فضای افغانستان

اداره هوانوردی ملکی افغانستان اعلام کرده است که پروازهای عبوری شرکت هوایی اتحاد از مسیرهای غرب-شرق جدید در فضای افغانستان آغاز شده است.

اداره هوانوردی ملکی امروز چهارشنبه(۱۶دلو) در یک خبرنامه گفته است که  شرکت هوایی اتحاد پس از تایید این اداره، پروازهای عبوری خود از فضای افغانستان را با استفاده از کریدورهای جدیدا ایجاد شده غرب-شرق آغاز کرده است.

این اداره افزوده، قرار است این شرکت هوایی روزانه ۸ پرواز عبوری از این کریدور انجام دهد.

photo_2020-02-05_17-13-54

اداره هوانوردی ملکی آغاز پروازهای شرکت اتحاد را باعث افزایش عواید این اداره و همچنان نشان دهنده سطح اعتماد شرکت‌های هوایی به سیستم ایرناویگیشن افغانستان خوانده است.

بر اساس معلومات این اداره، قبلا این پروازها از فضای پاکستان عبور می کرده که با باز شدن کریدورهای غرب-شرق و دو طرفه شدن این مسیر، با توجه به کوتاه بودن مسیر افغانستان، شرکت هوایی اتحاد تصمیم گرفته تا بعد از این پروازهای عبوری خود را از فضای افغانستان انجام دهد.

این در حالی است که با ایجاد تنش در منطقه و محدود شدن پروازها از حریم هوایی ایران، پروازهای عبوری از حریم هوایی افغانستان افزایش یافته است.

از سویی هم امروز محمد قاسم وفایی زاده، رئیس عمومی اداره هوانوردی ملکی با پاردیانتو، معاون سفیر کشور اندونزی دیدار کرده و معاون سفیر اندونزی با توجه به تنش های موجود در منطقه و محدودیت پروازهای عبوری از فضای ایران و عراق، خواستار عبور پروازهای هواپیماهای شرکت های هوایی کشورش از طریق فضای افغانستان و شروع پروازها میان دو کشور شده است.

۱۷ / دلو ۱۳۹۸

کشته و بازداشت 13 شورشی طالب در یک عملیات در میدان وردک

ریاست عمومی امنیت ملی می گوید ۱۳ شورشی طالب در یک عملیات نیروهای این ریاست در میدان وردک کشته و بازداشت شده اند.

ریاست عمومی امنیت ملی امروز پنج شنبه(۱۷دلو) با نشر یک خبرنامه گفته است که در نتیجه‌ عملیات ویژه نیروهای این ریاست در ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک، چندین میل سلاح، صدها گلوله سلاح سبک و سنگین و شماری زیادی از تجهیزات نظامی به دست این نیروها افتاده است.

NDS

در این خبرنامه آمده است که در این عملیات چندین مخفی‌گاه طالبان نیز منهدم شده؛ هشت طالب کشته شده و پنج تن دیگر بازداشت شده اند.

همچنین در این عملیات چندین دستگاه رپیتر مخابره همراه با تجهیزات تخنیکی و ماین‌های خودساخت بشکه‌ای نیز کشف و منهدم شده است.

۱۶ / دلو ۱۳۹۸

تیفا: کمیسیون شکایات انتخاباتی با فیصله محافظه‌کارانه به گنگی اوضاع انتخابات افزود

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی با فیصله محافظه کارانه خود، نه تنها تصویر روشنی از نتیجه انتخابات ارائه ننمود، بلکه به گنگی اوضاع انتخاباتی افزود.

تیفا امروز چهارشنبه(۱۶دلو) با نشر یک اعلامیه در واکنش به پایان کار کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که اعلام نتیجه ابتدایی و نهایی انتخابات ریاست جمهوری در گرو کار کمیسیون شکایات انتخاباتی بود و امروز این کمیسیون توانسته نتایج کار و بررسی های خودش را همگانی سازد.

در اعلامیه تیفا آمده است: “از یک ماه به این سو تمام شرکای انتخاباتی و در مجموع مردم افغانستان منتظر فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی بودند، اما دیده شد که کمیسیون شکایات انتخاباتی با فیصله محافظه کارانه خود، نه تنها تصویر روشنی از نتیجه انتخابات ارائه ننمود، بلکه به گنگی اوضاع انتخابات افزوده، در تعدادی موارد نیز قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل ها را نادیده گرفتنه و حتی پروسه را به طولانی شدن بیشتر سوق داده است”.

تیفا افزوده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی در رابطه به اعتراضات استینافی تحت عنوان تفاوت آرا میان ریزلشیت کاغذی و معلومات بایومتریک از ا تا ۵، در کنفرانس امروزی و حتی در اسناد ابتدایی که با دفتر تیفا شریک کرده، اظهارات دوگانه داشته است.

tefa

به گفته تیفا، اعتباردهی به تفاوت آرا ۱ تا ۵، خلاف ماده ۶۱ قانون اساسی است و تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر تفتیش ویژه ۱۰ درصد و ۱۵ درصد دو بخش از آرا غیرقانونی بوده و نمی‌تواند راه‌حلی برای مشکلات موجود باشد.

این نهاد ناظر انتخاباتی تصمیم کمیسیون شکایات در مورد آرای مشکوک ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای را درست خوانده و تاکید کرده که تفتیش این مقدار آرا می‌تواند شک و شبهات را کاهش دهد.

اما تیفا مکانیزم تفتیشی که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی ارایه شده را غیرقانونی و غیرمنطقی خوانده و اضافه کرده که تفتیش ویژه ۱۰۲ هزار و ۱۲ رای خارج از وقت رای‌دهی، بازشماری مجدد ۲۹۸ محل دارای آرای غیربایومتریک و تفتیش و بازشماری محلاتی که تفاوت بالاتر از ۶ رای میان رزلشیت کاغذی و معلومات بایومتریک بوده را گمراه کننده و خلاف قوانین گفته است.

این نهاد همچنان گفته است که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید دوشادوش کمیسیون مستقل انتخابات در تفتیش و بازشماری آرا سهیم شود.

این در حالی است که کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز در یک نشست خبری، پایان کار رسیدگی به شکایات انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کرد.

۱۶ / دلو ۱۳۹۸

امضای قرارداد ماستر پلان فاضلاب شهر کابل میان شرکت کانالیزاسیون شهری افغانستان و یک شرکت آلمانی

وزارت مالیه می گوید که قرارداد ماستر پلان فاضلاب شهر کابل، میان شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان و شرکت آلمانی دورش انترنیشنل (Dorsch international) در حضور سرپرست این وزارت به امضا رسیده است.

به گفته وزارت مالیه، این قرارداد امروز چهارشنبه(۱۶دلو) به امضا رسیده که در مراسم امضای آن، والی و شهردار کابل، رییس زون مرکز، رییس محیط زیست و نمایندگان ادارات ذیربط اشتراک داشتند.

photo_2020-02-05_16-26-16

این وزارت افزوده که هدف از امضای این قرارداد، ترتیب اسناد تخنیکی سند ماستر پلان شرکت آبرسانی و کانالیزاسیون شهری افغانستان عنوان شده که بر مبنای آن، در آینده روند تطبیق آن را آغاز می نمایند.

وزارت مالیه افزوده است که محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد ریاست جمهوری در امور زیربنا، این پروژه را یکی از پروژه های مهم در شهر کابل دانسته و گفته که با تطبیق این پروژه، مشکلات مردم کابل در این زمینه حل خواهد شد و تمام ادارات به شمول وزارت مالیه برای تطبیق بهتر آن همکاری جدی خواهند کرد.

گفتنی است که ارزش مجموعی این پروژه مبلغ ۳٫۴ میلیون دالر آمریکایی می باشد که از جمله یک میلیون آن از طرف حکومت افغانستان و مبلغ ۲٫۴ میلیون دیگر از طرف بانک انکشاف آلمان پرداخته می شود. این پروژه ۲۲ ناحیه شهر کابل و تمام ساحات تجارتی و صنعتی این شهر را پوشش می دهد که تکمیل آن، ۱۴ ماه را در بر خواهد گرفت.

۱۶ / دلو ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 6 پولیس در انفجار ماین کنار جاده ای در هلمند

مقام های محلی در ولایت هلمند تایید می کنند که ۶ پولیس در انفجار یک ماین کنار جاده ای در این ولایت کشته و زخمی شده اند.

دفتر والی هلمند با بیان این خبر گفته است که صبح امروز چهارشنبه(۱۶دلو) یک ماین کنار جاده ای بر یک تانک نیروهای پولیس در منطقه مسجد سفید ولسوالی گرشک انفجار کرده است.

helmad

این دفتر افزوده است که در این انفجار ۲ نیروی پولیس کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته دفتر والی هلمند، نیروهایی که هدف انفجار این ماین قرار گرفته اند، مسوولیت تامین امنیت یک پروژه جاده سازی را داشتند.