پایان سفر خلیلزاد به کابل؛ تاکید بر ایجاد تیم جامع برای مذاکرات بین الافغانی | خبرنامه
پایان سفر خلیلزاد به کابل؛ تاکید بر ایجاد تیم جامع برای مذاکرات بین الافغانی

بازتاب خبرهای 14 دلو 1398

Image Title
۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

پایان سفر خلیلزاد به کابل؛ تاکید بر ایجاد تیم جامع برای مذاکرات بین الافغانی

سفارت امریکا در کابل ضمن اعلام پایان سفر دو روزه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان به کابل، می گوید که خلیلزاد در این سفر به کابل بر ایجاد تیم جامع مذاکره بین الافغانی تاکید کرده است.

 سفارت امریکا در کابل شب گذشته(یک شنبه، 13دلو) در یک خبرنامه گفته است که سفر خلیلزاد به کابل پایان یافته است.

ghani1

در خبرنامه سفارت امریکا آمده است که خلیلزاد در این سفر با سران حکومت وحدت ملی و شماری از سیاسیون افغانستان در مورد تلاش های آمریکا برای تسهیل یک توافق سیاسی برای پایان جنگ، مذاکره در مورد کاهش خشونت با طالبان برای هموار کردن مسیر توافق ایالات متحده – طالبان، مذاکرات بین الافغانی و بحث آتش بس کامل و دائمی گفتگو کرده است.

این سفارت خاطرنشان کرده که خلیلزاد در تمامی دیدارهایش بر ایجاد تیم جامع مذاکرات بین الافغانی تاکید کرده و گفته است که مردم افغانستان باید برای گفتگوهای بین الافغانی آماده شوند.

این در حالی است که پیش از این ریاست جمهوری گفته که تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان برای گفتگوهای صلح آماده است، اما تاکنون مشخص نکرده چه کسانی عضویت این تیم را دارند. از سویی هم رییس اجرایی تیم ریاست جمهوری برای گفتگوهای بین الافغانی را همه شمول نمی داند.

۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

مهلت دو ماهه اندرابی به پولیس مبارزه با مواد مخدر کابل برای بازداشت قاچاقبران و تهیه‌کنند‌گان رده‌بالای مواد مخدر

سرپرست وزارت امور داخله در دیدار با پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت کابل، کارکردهای آنان را ارزیابی نموده است.

در یک خبرنامه امروز دوشنبه(14دلو) وزارت داخله آمده است که محمد مسعود اندرابی، سرپرست این وزارت با پرسونل پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت کابل دیدار کرده و کارکردها و دست آوردهای آنان را در امر بازداشت سردسته‌های قاچاقبران مواد مخدر در این ولایت، ارزیابی کرده است.

andarabi

اندرابی در این نشست که معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله و فرمانده پولیس ولایت کابل نیز حضور داشتند، به مؤظفین پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت کابل، “دو ماه” فرصت داده تا همه قاچاقبران و تهیه کنند‌گان “رده‌بالا” و شبکه‌های توزیع و پخش مواد مخدر در پایتخت را شناسایی و بازداشت نمایند؛ در غیر آن چهره های متعهدتری به این سمت‌ها گماشته خواهند شد.

او همچنان گفته است که تنها بازداشت شبکه‌های قاچاقبران و تهیه‌کنند‌گان رده‌بالای مواد مخدر در ولایت کابل، می‌تواند به صفرسازی خرید و فروش این مواد مهلک در پایتخت کشور، کمک کند.

۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

اهدای 2 هزار متر زمین دیگر از سوی یک شهروند ولایت سرپل برای اعمار مکتب

پس از آن که وزارت معارف روز شنبه گذشته(12 دلو) از اهدای دو هزار متر زمین توسط یکی از بزرگان ولسوالی گوسفندی ولایت سرپل برای ساخت مکتب خبر داده بود، این وزارت اعلام کرده است این بار یک شهروند دیگر ولایت سرپل، 2 هزار متر مربع زمین ملکیت شخصی خود را در مرکز این ولایت برای اعمار یک مکتب وقف کرده است.

وزارت معارف امروز دوشنبه(14دلو) در یک خبرنامه گفته است که این فرد “حاجی غلام حیدر”، باشنده روستای توحیدآباد، مرکز  ولایت سرپل است و در کنار اهدای این مقدار زمین، تعهد کرده که یک جریب زمین دیگر را به فروش رسانیده و پول آن را جهت اعمار این مکتب هزینه می کند.

education

وزارت معارف افزوده است که قرار است بر این زمین که دو میلیون افغانی ارزش مالی دارد، یک مکتب ابتدایی مختلط به نام “حاجی غلام حیدر” اعمار شود که با ساخت آن، زمینه ارائه خدمات آموزشی در محیط مصون برای نزدیک به ۵۰۰ دانش آموز فراهم می شود.

وزارت معارف روز شنبه(۱۲دلو) نیز در خبرنامه‌ای گفته بود: “الحاج فیض الله، یک تن از بزرگان ولسوالی گوسفندی ولایت سرپل غرض اعمار یک باب مکتب دخترانه، موازی 2000 متر مربع زمین از ملکیت شخصی خویش را برای ریاست معارف اهدا نموده است.”

بر اساس معلومات این وزارت، در سال روان شهروندان کشور بیش از ۷۷۱ میلیون افغانی به معارف کمک اهدا کرده اند‌ که ۹۰ درصد آن، در قسمت فراهم سازی اجناس و لوازم مورد کمبود در مکاتب بوده است.

۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

پمپیو: طالبان اراده خود برای کاهش خشونت‌ در افغانستان را نشان دهد

وزیر خارجه امریکا می گوید که طالبان نیت و اراده خود را برای کاهش خشونت‌ در افغانستان نشان دهد.

مایک پمپیو که امروز دوشنبه(14دلو) به ازبکستان رفته است، در یک نشست خبری از طالبان خواست تا واضح نشان دهد که می‌تواند خشونت‌ها را قبل از امضای توافق صلح با امریکا در افغانستان کاهش داد.

وزیر خارجه امریکا افزوده که توافق صلح امریکا و طالبان زمینه را برای مذاکرات بین‌الافغانی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مساعد می‌سازد.

او با بیان این‌که توافق صلح با طالبان نزدیک است، خاطرنشان کرد که در گذشته هم به امضای یک توافق با طالبان نزدیک شده بودند که ناتوانی طالبان در نشان دادن جدیت شان ناکام شد.

pompeo1

پمپیو تاکید کرد: “ما روی پلان صلح و مصالحه کار می‌کنیم. بار قبلی هم ما به یک توافق نزدیک شده بودیم که مشترکا دو طرف روی آن کار کرده بود؛ اما طالبان نتوانست اراده و نیت اش را برای کاهش خشونت‌ها نشان دهد”.

این اظهارات وزیر خارجه امریکا در حالی مطرح می شود که زلمی خلیلزاد، ویژه خاص امریکا در امور صلح افغانستان شب گذشته دیدارهاهایش را با مقام های حکومت و سیاسیون افغانستان به پایان رساند.

خلیلزاد در این دور از سفر به کابل از حکومت افغانستان خواسته روی یک هیات مذاکره‌کننده جامع برای گفتگوهای بین‌الافغانی تمرکز کند.

۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

گروه طالبان چهار حیوان را به جرم انتقال مواد غذایی تیرباران کرد

مقام های محلی در ولایت غور تایید می کنند که گروه طالبان چهار رأس حیوان “خر” را به جرم انتقال مواد غذایی از ساحه این گروه به ساحه دولت، تیرباران کرده است.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور امروز دوشنبه(14دلو) با تأیید این رویداد به خبرنامه گفت: “خانمی که جهت احوال گیری به خانه پدرش در قریه کورگین رفته بود، بعد از احوال گیری از خانه پدر و اقارب راهی خانه خود در قریه منگ شد و 4 خر را با یک مقدار مواد غذایی(آرد، روغن و برنج) بار نموده تا از آن تغذیه نمایند.”

donkey

خطیبی افزود، گروه طالبان در مسیر راه و برای ممانعت از انتقال این مواد غذایی، 4 راس حیوان خر این زن را تیرباران می کند.

هرچند گزارش هایی وجود دارد که گروه طالبان پس از این رویداد، این زن را به همراه سه کودک با خود برده، اما سخنگوی والی غور این موضوع را رد کرد.

۱۴ / بهمن ۱۳۹۸

فیلم «دختران اسکیت سوار افغانستان» برنده جایزه«بفتا» شد

فلم “دختران اسکیت سوار افغانستان” برنده جایزه “بفتا” در بخش فلم‌های کوتاه از بریتانیا شده ‌است.

فلم “دختران اسکت‌سوار افغانستان” با کارگردانی “کارول دیزینگر” امریکایی و تهیه کنندگی “النا آندریچوا”، فیلم ساز بریتانیایی، شب گذشته(یک شنبه، 13دلو) در جشنواره امسال اکادمی فلم بریتانیا، برنده جایزه “بفتا” شده است.

film

در این فیلم چگونگی داستان کودکان دختر افغانستان که هم در نهاد اسکیستان درس می‌خوانند وهم اسکیت بازی می‎کنند، به تصویر کشیده شده ‎است.

از سویی هم صحرا کریمی، رییس افغان فیلم گفته است: “خوشحالم فیلم مستند کوتاه دختران اسکت سوار افغانستان برنده جایزه شده است”.

کریمی تاکید کرده است: “اما این فیلم به صورت غیر قانونی و بدون اخذ مجوز از اداره افغان فیلم در خاک افغانستان ساخته شده است و ما هیچ اطلاعی در مورد آن نداریم.”