کمیسیون شکایات انتخاباتی هفته آینده فیصله‌هایش را همگانی می‌کند |
کمیسیون شکایات انتخاباتی هفته آینده فیصله‌هایش را همگانی می‌کند

بازتاب خبرهای 10 دلو 1398

Image Title
۱۰ / دلو ۱۳۹۸

کمیسیون شکایات انتخاباتی هفته آینده فیصله‌هایش را همگانی می‌کند

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می گویند که هفته آینده فیصله هایشان را همگانی می کنند.

محمد قاسم الیاسی، منشی و سخنگوی این کمیسیون امروز پنج شنبه(۱۰ دلو) در نشست با خبرنگاران گفت: “قضایایی مانند ۱۰۲ هزار رای، ۱۳۷ هزار رای، ۲ هزار و ۴۲۳ محل و قضیه تفاوت آرا میان ریزلت شیت و معلومات بایومتریک از ۱-۵، از قضایای مهمی است که روی میز کمیشنران این کمیسیون قرار دارد”.

الیاسی افزود، بررسی ها و تحلیل های حقوقی این قضایا تکمیل شده و کمیشنران به زودی در مورد آن تصمیم گیری می کنند و در هفته آینده آن را همگانی خواهند کرد.

election

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی خاطرنشان کرد که قضایایی مانند قضایای تفاوت آرای بیشتر از ۵ رای میان ریزلت شیت کاغذی و معلومات بایومتریک، قضیه استینافی شده علیه فیصله به بازشماری برخی از محلات رای دهی و قضیه ابطال آرای بدون دلیل، از جمله قضایایی اند که تا هنوز روند بررسی آن تکمیل نشده است.

الیاسی تاکید کرد که روند رسیدگی به قضایای استینافی و استثنایی در زمان قانونی به پایان می رسد.

او ادامه داد که در مورد چهار قضیه مهم به زودی از سوی کمیشنران این کمیسیون فصیله خواهد شد که حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد قضایای استینافی و استثنایی را تشکیل می دهد.

این در حالی است که امروز سفارت امریکا در کابل نیز از کمیسیون های شکایات انتخاباتی و مستقل انتخابات افغانستان خواست شفاف و هماهنگ شده کار کنند تا نتیجه قانع کننده ای را به رای دهندگان ارائه بدهند.

۱۰ / دلو ۱۳۹۸

بازداشت 10 عضو شبکه حقانی در پکتیا

مقام های محلی در ولایت پکتیا می گویند که ۱۰ عضو شبکه حقانی در این ولایت بازداشت شده اند.

دفتر والی پکتیا امروز پنج شنبه(۱۰دلو) در یک خبرنامه گفته است که در یک هفته گذشته در نتیجه تلاش نیروهای امنیت ملی این ولایت، ۱۰ عضو شبکه حقانی به شمول یک فرمانده این شبکه بازداشت شده اند.

haqqani

در این خبرنامه آمده است که این افراد از نقاط مختلف این ولایت بازداشت شده و از نزد آن ها یک راکت، یک کلاشینکوف، یک تفنگچه و مقداری مهمات و مواد انفجاری به دست آمده است.

۱۰ / دلو ۱۳۹۸

ویروس کرونا به هند رسید

بر اساس گزارش ها، یک واقعه مثبت کرونا در هند ثبت شده است.

خبرگزاری رویترز امروز پنج شنبه(۱۰دلو) گزارش داده است که نخستین رویداد مثبت این ویروس در هند ثبت شده است.

 بر اساس این گزارش، فردی ‌که در هند به ویروس کرونا مبتلا شده، در بیمارستانی در ایالت کِرالا در جنوب این کشور زیر مراقبت قرار گرفته ‌است.

india

شیوع ویروس کرونا که از چین آغاز شده، تا تاکنون به شمول هند در ۲۰ کشور جهان گسترش یافته است.

افغانستان نیز برای جلوگیری از شیوع این بیماری از چین خواسته تا به شهروندان افغانستان مقیم این کشور اجازه پرواز به افغانستان را ندهند و نیز تیم های صحی را در فرودگاه بین المللی حامد کرزی برای بررسی مسافران توظیف کرده است.

برای این ویروس، تاکنون هیچ معالجه مشخص یا واکسنی وجود ندارد، اما پژوهشگران استرالیایی توانسته‌اند ویروس این بیماری را در آزمایشگاه بازسازی کنند.

تاکنون ۱۷۰ مصاب به این ویروس در چین جان های خود را از دست داده و بیش از ۷ هزار تن به آن مبتلا شده اند.

۱۰ / دلو ۱۳۹۸

یک هیأت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به افغانستان سفر می‌کند

مسولان اداره‌ عالی انرژی اتمی افغانستان می‌گویند که قرار است یک هیات عالی رتبه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشور سفر کند.

تیمور شاران، رییس اداره انرژی اتمی افغانستان هدف از این سفر هیأت عالی رتبه آژانس بین المللی انرژی اتمی را بررسی پروژه‌های فن‌آوری اتمی در بخش‌های زراعت، مدیریت آب‌ها، طبابت و مصونیت از دستگاهای شعاع‌دهی در کشور خوانده است.

afghanistan12

شاران افزوده که این هیات از شفاخانه علی‌آباد که قرار است توسط طب هسته‌ای در سال‌های آینده به عنوان نخستین مرکز تشخیص و درمان بیماران سرطانی شود، نیز بازدید کند.

رییس اداره انرژی اتمی افغانستان همچنان از ایجاد یک مرکز نظرسنجی برای شناسایی و ثبت زمین لرزه در کشور خبر داده و تاکید کرده است که در تلاش اند فن‌آوری اتمی را به اداره‌های دولتی معرفی کنند تا از این طریق، افغانستان بتواند در درازمدت با استفاده از این فن‌آوری، در راستای توسعه‌ پایدار مانند کشورهای دیگر بهره ببرد.

وی خاطرنشان کرده که استفاده از فن‌آوری دستگاهای شعاع‌دهی در بخش حفظ و مراقبت میوه‌های خشک و تازه موثر خواهد بود و استفاده از این فن‌آوری در درازمدت می‌تواند سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون دالر از خسارت‌ میوه‌های خشک و تازه در افغانستان جلوگیری کند.

۱۰ / دلو ۱۳۹۸

غنی: جای شرم است که لبنیات مورد نیاز افغانستان از بیرون وارد شود!

رییس جمهور غنی می گوید که افغانستان یک کشور زراعتی و مالداری است و جای شرم است که لبنیات مورد نیاز کشور مثل شیر، پنیر و ماست از بیرون وارد شود.

غنی امروز پنج شنبه(۱۰دلو) در مراسم افتتاح اتاق محصولات زراعتی و مالداری افغانستان گفت، هدف عمده‌ حکومت از این اقدام، توسعه‌ بخش زراعت و مالداری بوده تا دهقانان و مالداران بتوانند فرآورده های شان را با استانداردهای بالا در بازارهای منطقه و جهان به فروش برسانند.

ghani

او افزود که رشد بخش زراعت و مالداری، به ثبات سیاسی و اقتصادی افغانستان کمک می‌کند و حکومت افغانستان با فراهم آوری سهولت‌ها به دهقانان و مالداران، انتظار دارد تا میزان صادرات کشور تا ۵۰۰ میلیون دالر دیگر در سال افزایش یابد.

رییس جمهور تاکید کرد که نظارت از صادرات افغانستان به جایگاه و اعتبار کشور در بازارهای جهانی کمک می‌کند و کارمندان وزارت خارجه در بیرون از کشور، مسوولیت دارند تا در بازاریابی محصولات زراعتی و مالداری افغانستان، با دهقانان و تاجران افغانستان همکاری کنند.

۱۰ / دلو ۱۳۹۸

مسوول نظامی طالبان در زابل کشته شد

وزارت دفاع از کشته شدن مسوول نظامی طالبان در ولایت زابل خبر داده است.

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۱۰دلو) در یک خبرنامه گفته است: “ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح امروز در یک عملیات هوایی در روستای دگزک ولسوالی سیوری زابل، مولوی محمود مخلص، مسوول نظامی طالبان کشته شده است.”

mod

وزارت دفاع افزوده است که مسوول نظامی طالبان زمانی مورد حمله هوایی قرار گرفته که سوار بر یک موتر بوده است.

به گفته این وزارت، در این عملیات همچنان ۵ همراه این مسوول نظامی طالبان نیز کشته شدند.