غنی در دیدار با زنان ماین پاک بامیان؛ ادامه برنامه ماین پاکی مهم و ضروری است! |
غنی در دیدار با زنان ماین پاک بامیان؛ ادامه برنامه ماین پاکی مهم و ضروری است!

بازتاب خبرهای 9 دلو 1398

Image Title
۹ / دلو ۱۳۹۸

غنی در دیدار با زنان ماین پاک بامیان؛ ادامه برنامه ماین پاکی مهم و ضروری است!

غنی در دیدار با زنان ماین پاک ولایت بامیان، برنامه ماین پاکی را مهم و ادامه آن را ضروری خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که اشرف غنی قبل از ظهر امروز چهارشنبه(۹دلو) با تیم ماین پاکی زنان ولایت بامیان دیدار کرده است.

غنی در این دیدار کسب مقام دوم از سوی تیم ماین پاکی زنان ولایت بامیان را از سوی موسسه بین المللی کنترول اسلحه تبریک گفته، از کارکرد آنان قدردانی کرده است.

women and ghani

رییس جمهور با بیان این که برنامه ماین پاکی مهم و ادامه آن حتمی و ضروری است، خاطرنشان کرده که حمایت از زنان و بلندبردن ظرفیت آنان وظیفه و مسئولیت اساسی و قانونی دولت است و دولت به انجام این مسئولیت متعهد است.

اشرف غنی در این دیدار به منظور تشویق تیم ماین پاکی زنان ولایت بامیان، به آنان یک مقدار پول را به عنوان هدیه داده است.

تیم ماین پاکی زنان بامیان از دو سال به این سو فعالیت دارد و بسیاری از ساحات را در ولایت بامیان از وجود ماین و مواد منفجر نشده، پاکسازی کرده است.

گفتنی است که این تیم از سوی نهادهای UNMAS و DDG تمویل و آموزش دیده‌اند و از طرف موسسه بین المللی کنترول اسلحه، مقام دوم بهترین تیم کنترول کننده اسلحه در جهان را به دست آورده است.

۹ / دلو ۱۳۹۸

مسوول شهری گروه داعش در ننگرهار بازداشت شد

مقام های محلی در ولایت ننگرهار می گویند که مسوول شهری گروه داعش با سه همکار اش در این ولایت بازداشت شده است.

دفتر والی ننگرهار امروز چهارشنبه(۹دلو) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای امنیت ملی این ولایت “حیات الله”، مسوول شهری گروه داعش را با سه همکار اش بازداشت کرده‌اند.

photo_2020-01-29_17-42-54

دفتر والی ننگرهار افزوده است، که این افراد از داکتران در این ولایت باج گیری می کردند و از طریق تلفن، آن ها را تهدید می نمودند که در صورت عدم پرداخت پول، محل وظایف آنان را بمب گذاری می کنند.

به گفته این دفتر، این افراد حین اخذ پول از داکتران از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده اند.

این در حالی است که چندی قبل رییس جمهور غنی شکست کامل داعش در ننگرهار را اعلان کرده بود.

۹ / دلو ۱۳۹۸

بازداشت یک شورشی طالب با لباس زنانه در میدان وردک

مقام های محلی در ولایت میدان وردک می گویند که یک شورشی طالب در این ولایت با لباس زنانه بازداشت شده است.

دفتر والی میدان وردک امروز چهارشنبه(۹دلو) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای مشترک امنیتی و دفاعی یک عملیات را روستای زرین خیل ولسوالی سید آباد این ولایت انجام داده اند.

taliban

در این خبرنامه آمده است که در نتیجه این عملیات، یک شورشی طالب با لباس زنانه همراه با یک مخابره دستی بازداشت شده است.

به گفته دفتر والی میدان وردک، فرد بازداشت شده “حبیب الله” مشهور به “سهیل” است و می خواسته با استفاده از لباس زنانه، فعالیت های تروریستی انجام دهد.

۹ / دلو ۱۳۹۸

خالد: جوان محوری در میدان های جنگ نتیجه مطلوب داده است!

سرپرست وزارت دفاع می گوید: “ما کوشش کردیم به جوانان در سطح رهبری جنگ بیشتر نقش دهیم، که خوشبختانه این جوان محوری در میدان جنگ نتیجه مطلوب داده است.”

اسدالله خالد امروز چهارشنبه(۹جدی) در مراسم معرفی فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفت: “عملیات الفتح طالبان با شکست مواجه شده، نه تنها این‌که برنامه های سقوط چند ولایت و کلان شهرها خنثی شده، بلکه ۹ ولسوالی که قبلا در تصرف طالبان بود، آزاد شده است”.

سرپرست وزارت دفاع با اشاره به رهایی ۶۳ نیروی امنیتی از زندان طالبان در بادغیس افزود، روند شکستنِ زندان‌های طالبان توسط کماندوها ادامه دارد و در سال جاری زندان‌های زیادی از طالبان منهدم شده است.

khaled

این اظهارات اسدالله خالد در حالی مطرح شده است که در این اواخر وزارت دفاع تغییرات گسترده ای را در سطح رهبری دو قول اردو در ولایت های شمال و شمال شرق به وجود آورده است.

وزارت دفاع هیبت الله علیزی را به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین در زون شمال و محمد علی یزدانی را به عنوان فرمانده قول اردوی ۲۱۷ پامیر در زون شمال شرق تعیین کرده است.

روز گذشته نیز حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور که مصروف بازدید از ولایت های شمالی است، در یک نشست خبری مشترک با جنرال دوستم گفت، بر اساس اطلاعات آن ها، گروه طالبان در عملیات بهاری آینده خود، تحرکات در ولایت های شمالی را افزایش می دهد.

۹ / دلو ۱۳۹۸

دادستانی کل: به 261 قضیه جنایی در بخش نظامی در ماه جدی رسیدگی شده است

دادستانی کل اعلام کرده است که به ۲۶۱ قضیه جنایی در بخش نظامی در ماه جدی سال جاری خورشیدی، رسیدگی شده است.

این دادستانی امروز چهارشنبه(۹دلو) در یک خبرنامه گفته است که در ماه جدی سال روان از طریق “معاونت عسکری” و بر بنیاد ماده ۱۳۴ قانون اساسی، ۲۶۱ قضیه را پس از ترتیب اتهام‌نامه به محاکم فرستاده است.

afghanistan

به گفته دادستانی کل، از مجموع این قضایای جرمی، ۸۷ مورد فیصله دادگاه ابتدایی و ۲۵ مورد فیصله دادگاه استیناف را در بر گرفته، ۷۱ مورد مراحل محاکماتی را تکمیل نموده، ۳۹ مورد به نسبت عدم موجودیت دلایل الزام حفظ و ۱۴۳ مورد دیگر مسترد شده است.

در این خبرنامه آمده است که این قضایا شامل ۱۴ مورد جرایم قتل عمد، ۵ مورد سرقت، یک مورد جرایم مواد مخدر، ۶ مورد جرایم ترافیکی، ۱۳ مورد جرایم مالی و اداری و ۲۲۲ مورد جرایم دیگر می شود.

همچنان دادستانی کل گفته است که در اثر ارتکاب جرایم یاد شده، یک میلیون و ۲۹۲ هزار و ۴۲۹ افغانی از بابت جزای نقدی، اختلاس، رشوه و موادمخدر به دست آمده که به حساب قطعی خزانه دولت تحویل شده است.